Brucošijada FER-a na jedinom pravom mjestu

10729

Povratak Brucošijade na FER najavili smo prije dva tjedna, no mnogima možda i nije jasno u čemu je fora oko tuluma na faksu.

Možemo mi sad pričati priče kako to ‘nije baš sasvim običan tulum’ i
slično, ali možda najbolje da pogledamo kako je to izgledalo u
prošlosti.

Posljednja Brucošijada održala se u prostoru fakulteta 2004., a obilježili su je svojim nastupima headliner TBF, Six Pack i Superhiks kao strana gostovanja, Elemental koji je taman postao znatnije zamijećen na domaćoj sceni, Lollobrigida, Vještice i drugi. Kino projekcije i 2 DJ stagea (Groodanje i Bass Invaders), te plesaonica u KSET-u zaokružuju program.

FER-ova Brucošijada tradicionalno je okupljala studente svih fakulteta koji naginju alternativnom i rock glazbenom usmjerenju, a uobičajeni komentari studenata s drugih fakulteta bili kako je super što FER-ovci mogu napraviti tulum na svom vlastitom fakultetu, te kako bi bilo super kad bi njihov fakultet tako nešto imao.

No, moramo biti fer pa reći kako nije fakultet taj koji je zaslužan za to, već sami studenti vlastitom inicijativom, organizirani u studentsku udrugu i klub KSET. Tako je i počelo, davne 1970. godine kad je organizirana prva Brucošijada na faksu. Studenti su vlastitom inicijativom od tadašnjeg dekana fakulteta dobili dozvolu za korištenje prostora fakulteta s idejom da studenti dožive svoj faks na malo drugačiji način.

Ta prva Brucošijada nije bila prva u Zagrebu, ali je realizacijom ponudila drugačiji koncept od svih ostalih. Prvih godina program su činili nastupi bendova tadašnje muzičke sekcije KSET-a, nakon čega je u auli fakulteta slijedio plesni program (da, oni ‘plesnjaci’ koje su tako voljeli naši starci).

Od početka su postojale projekcije filmova u dvoranama fakulteta, a zanimljivost je i dugogodišnji nastup mađioničara. Jedna od anegdota kaže kako je dugogodišnji mađioničarski program bio vezan na izvjesnog Božu, laboranta s faksa koji je bio tajnik mađioničarske udruge. Dobre reakcije publike održali su tu tradiciju do kraja devedesetih, kad se u jednoj od dvorana za vrijeme mađioničarevog nastupa nešto zapalilo.

Od 1981. godine Brucošijada poprima oblik sličan današnjem, počinje se s ozbiljnim koncertnim programom, ali i aktualnim kazališnim predstavama. Možemo izdvojiti nastupe Đure Utješanovića, Pere Kvrgića i Željka Vukmirice, kao i bendova poput EKV-a, Partibrejkersa, Filma, Đavola, Električnog orgazma, Zvijezda, Jimmyja Stanića…

1990. godine održana je jedna od najvećih Brucošijada tijekom koje je tadašnja Televizija Zagreb (današnji HRT) imala četiri izravna 10-minutna uključenja u program, uz izravni prijenos cjelokupnog programa na Radiju 101.

U odmaku vremena, ova imena i događaji puno govore koliki je značaj ova Brucošijada stekla u dvadeset godina. Govore o tome kako se iz ideje da se na faksu organizira zabava radi stvaranja osjećaja povezanosti studenata sa svojim fakultetom, uspjela stvoriti manifestacija čiji značaj dokazuje da su tu nastupila najjača glazbena, ali i dramska imena tog (a za neke vrijedi i današnjeg) vremena.

Muziku podržava

Imena su to koja su ostavila dubok trag u kulturi naše zajednice skroz do današnjih dana, neovisno o svim društveno-političkim promjenama. Uspješnost prepoznavanja tih vrijednosti i odmak od trendova i konzumerizma odlike su koje su uvijek bile vezane uz studente elektrotehničkog fakulteta, a to vrijedi i danas kada su značajni kulturni programi suvremene kulture ovog grada ponikli upravo iz KSET-a.

Uz kraći prekid tijekom rata, obnovljena je nakon, te je ugostila mnoge bendove i dan danas aktualne na sceni – The Bambi Molesters, KUD Idijoti, Let3, TBF, Hladno pivo, Edo Maajka, Goran Bare, strana gostovanja poput King Prawn i Mambo Kurt, a nije se libila ponuditi i gostovanja izvođača iz bivše države poput Six Pack, Van Gogh i drugih u vremenima kad se još osjećao utjecaj ‘tuđmanizacije’ u tadašnjem društvu.

2005. godine tadašnji dekan zabranom održavanja Brucošijade na fakultetu uskraćuje cijelu jednu generaciju studenata za taj doživljaj, koji je mnogim studentima osigurao da se osjećaju više kao doma na svom fakultetu i u obavljanju akademskih aktivnosti. Značaj FER-ove Brucošijade unazad tih pet godina se smanjio, unatoč velikom trudu i angažmanu KSET-a da se to održi, izgubila se prepoznatljivost koju je nosio prostor fakulteta.

Srećom, nakon pet godina, KSET-ovci su uspjeli ponovno vratiti stvari na svoje mjesto i ove, 2010. godine, studenti će ponovno zaposjesti prizemlje fakultetskih zgrada i stvoriti onu dobro poznatu gužvu na hodnicima kakvu fakultet nema prilike vidjeti nikada, osim te večeri u godini kada se događa Brucošijada.

0 Shares
Muziku podržava