Bruce Springsteen u Hrvatskoj? Već je tu, a trebamo ga sve više!

5569

Gomila neslužbenih najava u različitim medijima je već prouzrokovala tihu euforiju zbog dolaska američkog kantautora Brucea Springsteena u Zagreb.

Već nekoliko godina Springsteen je neuspješno privođen u hrvatsku metropolu, a najbliže tome je bilo 2011. kad je organizator najavio koncert ‘jednog slavnog pjevača iz New Jerseya’. Sigurna oklada na Springsteena se pretvorila u blago razočarenje kad je rečeno da je riječ o Jonu Bon Joviju. Springsteenov kolega iz New Jerseya je došao. okupio brojnu publiku i pošteno odradio koncert, a Bruce, unatoč višegodišnjem prizivanju ima veću sklonost i dalje se ukazati u Italiji ili Austriji, nego ovdje. Iako se kolege novinari koji su to objavili pozivaju na “pouzdane insajderske informacije”, pouzdane insajderske informacije s druge strane kažu da preuranjeno kukurijekanje o završenom poslu/koncertu može samo donijeti kontraefekt: u prijevodu, zbog objavljivanja tajnih poslovnih informacija, umjetnikov zastupnik može otkazati ugovor/dogovor, uzeti novac zbog nastale štete koja je nastala zbog kršenja dogovora i… dalje znate, pojeo vuk magare, od koncerta ništa.Treba li Springsteen uopće dolaziti u Hrvatsku? Ne treba jer je već tu! Rijetko koji strani izvođač, osim The Beatlesa, u Hrvatskoj je toliko puta obrađivan i toliko puta na razne načine citiran u pjesmama na različite moguće načine. ITD Band, Zabranjeno pušenje, i pogotovo Prljavo kazalište su ga ne samo obrađivali, već i s tim obradama imali hitove.Neki su kao autore potpisali sebe, a neki su Brucea potpisali kao (ko)autora. Najdalje je otišlo Zabranjeno pušenje, koje je “My Hometown” prebacilo u “Fildžan viška” i slike opustošenih američkih gradića uništene industrije i punih rasnih nemira ‘prevelo’ u ratno Sarajevo. “My Hometown” je zapela za oko i Severini, koja je na Facebooku objavila sliku sebe i svog sina kraj zvonika Katedrale sv. Duje, a uz sliku je stavila poveznicu na Springsteenovu “My Hometown”. I da se neizvjesnost svede na minimalnu mjeru, još je kraj slike napisala “This is your hometown”. Uspoređuje li Severina Split s propalim američkim gradovima u kojima cvate rasna netrpeljivost?

Uza Split, i Zagreb konja za trku imade. Pjesmu sumorne tematike o ratnim veteranima su ITD Band pretvorili u odu svom rodnom Zagrebu. U izvedbi ITD Banda pjesma se zove “Rođen u Zagrebu“, u originalu “Born in the USA“. I to su, uz melodiju, akorde i riff jedine sličnosti između te dvije pjesme. Dok ITD Band maše zagrebačkom zastavom, Springsteen u stihovima iznosi manje lijepu storiju o ratnom veteranu, koji se ne snalazi baš najbolje u mirnodopskim okolnostima. Možda da ITD Band napravi još jednu obradu, pa da je nazove “Rođen u Savskoj”? A možda i “My Hometown” bude jednog dana vrijedila (ne d’o Bog) i za Zagreb?

Muziku podržava

S obzirom na sličnosti između harmonija, ipak bi uputnije bilo napisati “Rođen u Dubravi”. Od ranih dana i “Heroja ulice” Jasenko Houra i Prljavci nisu skrivali da im je Bruce Springsteen u srcu.

Kao ja da poludiš” odzvanja kao “Glory Days“, a “Mi smo svijeta dva” Bruce Springsteen pjeva kao “Prove It All Night“. Prljavci su 2005. imali hit “Radio Dubrava”, s Springsteen dvije godine kasnije s “Radio Nowhere” odgovara s pjesmom koja ima riječ radio u naslovu.

Iako je Springsteen kroz obrade i prepjeve itekako prisutan, njegov bi koncert u ovakvoj atmosferi u Hrvatskoj mogao dobiti značaj kao koncert Boba Marleya 5.12.1976. na Jamajci.

Springsteen je jedan od rijetkih izvođača koji bi mogao pomiriti i ‘lijeve’ i ‘desne’. Ovi prvi cijene Springsteena kao neumornog zagovornika jednakosti, pravde, čovjeka koji je uvijek na strani slabijeg, a ovi drugi ga cijene kao fanatičnog radnika kojem glava nikad nije u oblacima i patriota kojem nije problem reći da voli svoju zemlju. Točno je da svoju zemlju vrlo često kritizira, ali je i jako voli i zbog toga ima aureolu čovjeka kojeg se sluša kad priča/pjeva i zbog toga si utvaram da bi njegov dolazak doista mogao promijeniti hrvatsko društvo.

Štoviše, čak si utvaram da bi onima kojima to još nije jasno objasniti što znači životno partnerstvo, što znači osloniti se na frenda druge rase/nacije/boje kože (kao na omotu albuma “Born To Run”) i pogotovo zašto je važno ono “No one wins unless everybody wins“.

0 Shares
Muziku podržava