Zreliji i bogatiji nastavak prvijenca

    3492

    Kopito

    Teotar Akvarelo

    Datum izdanja: 07.07.2008.

    Izdavač: Aquarius Records

    Žanr: Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. 4 KS riborske sriće
    2. Kolono bonaca
    3. Trešeta
    4. Muj tovar
    5. Jematva
    6. Ka list ol kaduje
    7. Padrone makaki
    8. Barba Pere
    9. Skoc u more
    10. Rapa
    11. Voga!Voga
    12. U Marini

    Na svom drugom albumu, nazvanom “Teotar Akvarelo“, Kopito opet obrađuju tipično otočke teme ali s novom dozom zrelosti. Posebno se to odnosi na tekstove glavnog autora Pavla Sviličića, koji je pokazao dar za uporabu otočkog dijalekta u slikovitim i lijepim stihovima.

    Nije toliko bitno s kojeg su točno otoka članovi benda i kojim točno dijalektom govore, jer premda je svaki otok svijet za sebe, teme koje su obrađene na ovom albumu većina otoka dijele: počinje se sa zvukom pente, a pjesme govore u fjaci, trešeti, jematvi, tovarima, skoku u more, rasprodaji otoka…

    Dvije uvodne pjesme “Kalono bonaca” i “Trešeta“, te “Rapa” su opuštene karipsko-mediteranske veselice u stilu onih s prvog albuma i kakve publika najviše voli na koncertima, no “Teotar Akvarelo” je glazbeno šarolik.

    Muj tovar” je funk stvar koja kao da oživljuje tovara Tome Bebića – ne samo da govori o neraskidivom prijateljstvu čovjeka i te plemenite životu, nego se u pjesmama i pristupu Kopita (a na sreću i još nekih bendova) osjeti Tomin duh što kao svjetionik svijetli usred glazbeno-kulturnog mraka koji nas okružuje.

    Muziku podržava

    Jematva” je nježni reggae i primjer je kvalitetnog i lijepog teksta. “Padrone makaki” istočnjačkog ritma i melodije pokazuje da Kopito muče isti problemi kao i Gegu na njegovom prošlom albumu, a to je prije svega nerazumna rasprodaja otoka (zemlje, kuća, hotela, plaža…) i nekritično klanjanje bogu Novcu.

    Nije istina da mladi bendovi više ne rade (smislene) angažirane/protestne pjesme, samo ih treba pustiti da se glasnije čuju, a i s njima dići glas. Već smo debelo zakasnili s reakcijom, ali još se može puno toga napraviti.

    Još jedan otočki problem koji se spominje je nedostatak mladog stanovništva, što u kombinaciji s prvim problemom dovodi do gašenja mnogih tradicija.

    Skoc u more” prva je pjesma koju ja znam u kojoj je netko opisao tu divotu kad se čovjek vine u zrak i skoči u more te je jedan od pritajenih favorita albuma.

    Nakon dramatične “Voga! Voga!” album završava na isti način kao i prvijenac, sa ‘šporkim’ vicem “U Marini“, koji je klapska a cappella obrada pjesme Vatrogasaca.

    Slično kao i TBF u svojoj Galeriji, i Kopito su u svom Teatru izložili i prikazali svoju viziju svijeta koji ih okružuje, a to su napravili bez jeftine konfekcije sa svježim pristupom glazbi, ali i s poštovanjem prema tradiciji mjesta i kulture iz kojih dolaze. Onako kako se to i treba napraviti.

    Muziku podržava