Veliki Gibonnijev spektakl

    7416

    Gibonni

    Zg Mirakul live

    dvd Live

    Datum izdanja: 12.02.2004.

    Izdavač: Dallas Records

    Žanr: Pop

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Libar
    2. Divlji cvit
    3. Ne odustajem
    4. Ovo mi je škola
    5. Ako me nosiš na duši
    6. Svi moji punti kad se zbroje
    7. Tempera
    8. Projdi vilo
    9. U ljubav vjere nemam
    10. Judi, zviri i beštimje
    11. Posoljeni zrak i razlivena tinta
    12. Tajna vještina
    13. Mirakul
    14. Činim pravu stvar
    15. Oprosti
    16. Oprosti (Video spot)
    17. Ne odustajem (Video spot)
    18. Libar (Video spot)
    19. Mirakul (Video spot)
    20. Svi moji punti kad se zbroje (Video spot)

    Veliki splitski kantautor Zlatan Stipišić-Gibonni okrunio je svoj, do sada, najbolji album, “Mirakul“, sa DVD izdanjem koncerta nazvanog Zagrebački Mirakul Live održanog 12. veljače 2003. godine u Ledenoj dvorani Doma sportova. Uz sam koncert, dodatak DVD-u je snimanje albuma Mirakul, spotovi s albuma, te dio atmosfere s opatijskog koncerta, kao i događanja prije zagrebačkog koncerta.

    Gibonni je time samo nastavio niz vizualnih izdanja svojih koncerata, ali je isto tako dao prilike mnogima, koji nisu uspjeli doći do karte, da vide ‘zagrebački mirakul’ i osjete dio sjajne atmosfere koja se te večeri prožimala čitavom dvoranom.

    Bez obzira na sve, ovo je logičan slijed događanja za Gibonnija koji se nakon ovog DVD izdanja uzdignuo uistinu visoko gledajući domaću scenu. Nakon albuma “Judi, zviri i beštimje” uslijedio je veliki ‘boom’ s albumom “Mirakul” na kojem su svoje veliko i neiscrpno znanje pokazali velike svjetske zvijezde poput Manu Katchéa, Pina Paladina, Geoffreya Oryjeme, te Vlatka Stefanovskog.

    Muziku podržava

    Za razliku od samog studijskog albuma, na koncertu nisu mogli biti nazočni Gaetano Curreri i Pino Paladino, umjesto kojeg je uskočio basist, koji je svojom sviranjem označio prošlo stoljeće, Tony Levin. Sve njih Gibonni je uspio ponovo okupiti i snimiti uživo zagrebački koncert pred oko devet tisuća ljudi.

    Nakon ovog izdanja, s pravom smo nestrpljivi za Gibonnijev novi album koji bi se po nekim naznakama trebao pojaviti početkom sljedeće godine, jer kad gledamo toliku kvalitetu pred našim očima tj. da ne moramo hrliti van zemlje da bi osjetili dio pravog stvaralaštva u znaku stranih izvođača, Gibonni je uistinu kao melem na ranu onima koje interesira prava i istinska produkcija koja se ne stvara medijskom pompom i pojavljivanjem u svakom drugom broju eminentnih novina za žene i teenagere. Uz sve to, Gibonni je postao i Unicefov ambasador dobre volje čime je nagrađen za svoj doprinos i rad u kojem je promicao ljubav i izvornu ljepotu.

    DVD, isto kao i video, izdanja uvijek su posebna po tome što čovjek može u miru pogledati čitavu predstavu bez obzira prisustvovao on toj manifestaciji ili ne. Isto tako zamjete se neke stvari koje na koncertu zasigurno nitko ne vidi. Ovdje je to bio jedan šaljivi slučaj kada Oliver Dragojević traži drugi mikrofon (gostovao u pjesmi “U ljubav vjere nemam”), a Gibo mu u tome ne može pomoći. Iz tog razloga su njih dvojica otpjevali pjesmu na istom mikrofonu. Gibonniju su se kao gosti jos pridružili Ricardo Luque i Hrvoje Rupčić iz Cubisma (pjesma “Tempera”), Divasice (pjesme “Činim pravu stvar” i “Oprosti”), te Putokazi (pjesma “Libar”).

    Bez obzira na odličnu predstavu barem jedan nedostatak nalazim u tehničkoj izvedbi DVD-a, a to je da se u cijelom nizu pjesama kadrovi prebrzo izmjenjuju, kao da se nekome negdje žuri. S druge strane, niti jedan od izvođača nije uspio dobiti barem jednu svoju solo dionicu kojom bi bio prikazan njegov obol ovom koncertu.

    Primjerice, događa se da Vlatko Stefanovski doslovce ‘lomi’ gitaru na pjesmama poput “Divji cvit”, nakon koje ga je čak i Gibonni prozvao, te na pjesmi “Tajna vještina”. Propust je što u tim pjesmama nije dobio barem 5 sekundi krupnog kadra koji bi prikazao njegovu virtuoznost. Isto to se odnosi na Tony Levina koji je svirao na raznim basevima, ali drastično je upadao u oči onaj sa 12 žica u pjesmi “Posoljeni zrak i razlivena tinta”, a kadrovi na njemu su se izmjenjivali velikom brzinom, a niti jedan nije ostao duže od 2-3 sekunde da se i vizualno vidi ta njegova vještina sviranja na tako zahtjevnom instrumentu.

    Sve u svemu, nakon ovoga, možemo poželjeti barem još jedno ovakvo izdanje s naglaskom da bi isto bilo lijepo vidjeti snimljeno na kakvom stadionu što, vjerujemo, za samog Gibonnija ne bi trebalo predstavljati veliki problem.

    Muziku podržava