Vampiri na putu prema rocku

    1109

    Calabrese

    The Traveling Vampire Show

    Datum izdanja: 01.01.1970.

    Izdavač: Abstract Sounds / Trolik

    Žanr: Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Death Eternal
    2. Voices of The Dead
    3. Vampires Don’t Exist
    4. Inside This Coffin
    5. Night In The Lonesome October
    6. Come Alive
    7. Children of The Night
    8. Saturday Night of The Living Dead
    9. The Young Princess Of Darkness
    10. Darkness, Tell Us
    11. Your Ghost
    12. The House of Mysterious Secrets

    Iako na promotivnoj fotografiji izgledaju kao još jedna u nepreglednom nizu Elvisovih reinkarnacija, braća Calabrese, Bobby, Jimmy i Davey, komponiraju muziku koja se ipak oslanja na nešto noviji period od onog u kojem je vladao taj okrunjeni kralj rock’n’rolla.

    Jedan je to zdrav, živahan, skočan, glasan i žestoki punkoroll s direktnim pozivanjem na The Ramonese, u prvom redu, zatim i na Misfitse, a i o Green Dayu i Motörheadu bi se također moglo, pa i moralo popričati.

    Kroz naratorske dijelove i atmosferu naslućuje se i malo goth ugođaja, a niti rockabilly ritmovi nisu im strani. Svačega su pomalo nadrobili, no prvenstveno je to jedna poletna muzika, koji mi kompletirana dosta vuče na europske bendove kao što su Dustsucker, Skeleton ili Typhoon Motor Dudes. Dakle, kratke i brze, energične i britke, gitarističke pjesme s puno melodija i jako dobrim pjevanjem, pogotovo prate li se pozornije i dijelovi u kojima ima dubliranja.

    Zanimljivost je, iako ne posebna i ne neuobičajena, zamjetan, doduše ne posebno velik broj solaža, koje u svojim izražavanjima često znaju dodirivati granicu heavy metala. Kao što pokazuju naslovi pjesama, tekstualna je tematika mračnijeg sadržaja, pa sam, vjerojatno radi toga, u nekim press materijalima pronašao i izraz horror, ‘prilijepljen’ uz osnovni opis muzike.

    Muziku podržava

    No ne računamo li neke uvode s ‘ledenijom’ atmosferom i jako hladnim ženskim naratorstvom (npr. u “Death Eternal” ili “Vampires Don’t Exist“), veći dio materijala ne bi se mogao okarakterizirati na taj način.

    Album inače, ima dvanaest pjesama, i u izvornom obliku traje 47 i pol minuta, no oduzmemo li ‘rupu’ u zadnjoj, četrnaest i nešto minutnoj “The House of Mysterious Secrets“, koja ju opterećuje kojih jedanaest minuta, ispada da je same muzike oko trideset i šest.

    Dakle, negdje po prilici tri minute pripadaju svakoj pjesmi. Još jedna specifičnost “The Traveling Showa” je i ta što su u njegovoj prvoj polovini uglavnom pjesme brzih i jako brzih ritmova, dok u drugom dijelu prevladavaju nešto malo usporenije.

    Od ‘brzinskih’, evo, preporuka neka bude “Inside This Coffin“, oštar punko metalni rock ili više rockerskija “Children of The Night“, a od onih mrvu sporijih, malo tiših, “Darkness, Tell Us“. No promašaj nije niti jedna ide li se redom, ali jest činjenica da nisu baš previše pamtljive i brzo ishlape, tako da i nemaju baš prevelik potencijal.

    No ljubitelji ovakve, neobavezne i neopterećene muzike sigurno Calabreseima neće zamjeriti što nisu napravili pravi hit. Jer mislim da to nije niti ona koja se nudi da to bude, “Voices of The Dead”, čiji je video clip gratis sadržaj ovog diska. No da ima i potencijala i razloga za drukčija rezoniranja, to je vrlo logično.

    Muziku podržava