Uz ovakav album čudno bi bilo da je samo DJ

    1903

    Jovanotti

    Safari

    Datum izdanja: 18.02.2008.

    Izdavač: Universal / Aquarius Records

    Žanr: Pop

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Fango
    2. Mezzogiorno
    3. A Te
    4. Dove Ho Visto Te
    5. In Orbita
    6. Safari
    7. Temporale
    8. Come Musica
    9. Innamorato
    10. Punto
    11. Antidolorificomagnifico
    12. Mani Libere 2008

    Safari” je jedanaesti studijski album talijanskog kantautora Lorenza Cherubinia, poznatijeg kao Jovanotti. Simboličan naziv označava stilsku raznolikost, brisanje granica među različitim glazbenim žanrovima, i otkriva autora kao svojevrsnog putopisca svjesnog prolaznosti svega i nužnosti kritičkog promatranja svijeta.

    Album je posvećen autorovom bratu Umbertu, nestalom u zrakoplovnoj nesreći.

    Od novog pristupa albumu, očekivanog zbog slikovitog naziva, važno je izdvojiti izlete u etničke zvukove i južnoameričke ritmove. Ipak, Jovanotti je i dalje prepoznatljiv u zvuku, rimama i melodijama, pri čemu se novi album može prihvatiti kao svojevrstan nastavak prethodnog, od publike i kritike veoma dobro primljenog “Buon Sangue” (2005.).

    Karakteristične su pravilne izmjene ljubavnih i protestnih pjesama, laganih melodija i simfonijskih instrumentarija, upotpunjenih lirički slojevitim tekstovima. Autor i sam, vjerojatno svjestan kompleksnosti svojih naracija za prostore ne-talijanskog govornog područja, kao novitet iza pojedinih pjesama ostavlja dobro promišljene i lijepo uklopljene samostalne dionice na klaviru, gitari ili nekom od mnogobrojnih puhačkih instrumenata, dovoljne da se konačne impresije slegnu.

    Muziku podržava

    Sljedeća karakteristika Jovanottia jest jasni obrazac prema kojem pozicionira pjesme na albumu. Naime, dok je početak albuma redovito rezerviran za melodijski zaraznije i lirički jednostavnije kompozicije, na kraju redovito dolazi do obrata.

    Tako nas u album uvodi lagana, lako pamtljiva melodija, i jedna od najboljih kantautorovih pjesama – “Fango“, koju slijedi rockerska i simfonijski potpomognuta “Mezzogiorno“. Jovanotti, kao uostalom i mnogi, oduvijek se rukovodio načelom važnosti kvalitete prve pjesme, tako da u njegovoj diskografiji ne možemo pronaći loše komponiranu melodiju, nezanimljiv aranžman ili nešto slično što nas uvodi u album, a što bi slušatelja moglo odbiti od preslušavanja ostalog materijala.

    Pravi primjer kontrasta između početka i kraja novog materijala ovog talijanskog kantautora je primjer njegove svijesti o nužnosti komercijalne ‘težine’ svojih snimaka, kao i nemogućnost suzbijanja osobnosti jednog kritičara i putopisca, kakvim se ovdje predstavlja.

    Album dakle počinje lagano kroz “Fango”. Ona je prva pjesma, prvi singl, koji obilježava Jovanottia u pokretu. Kao veliki obožavatelj filmova Frederica Fellinija autor ne skriva njegov utjecaj na svoje djelo, tako da neprestan pokret i dinamičnost kadrova Fellinia možemo pronaći također kod ovog glazbenika iz Cortone.

    Prozračna i prostrana, brojnih parola lišena “In Orbita” uvodi nas u savanu “Safarija”, u kojoj se otkriva jedan novi oblik života, upotpunjen plesnom melodijom i brojnim etničkim instrumentima, miješajući elektronsku glazbu i percussion sve do finalne promjene ritma i duela s Giulianom Sangiorgiem. Pjesma je metafora užurbane gradske vreve, ali također služi kao referentna točka za usporedbu, jer cantautore ‘vidi više zvijeri pred svojim očima nego što ih vidi u šumi safarija’.

    Novi materijal je refleksivog karaktera, akumulira vibracije, emocije i bol (“Mani Libere 2008“). Nama pripovijeda o putovanju u Amazoniju, o snazi sunca u podne i o važnosti ljubavne pjesme. Inspiraciju za novi album Jovanotti je tražio preko Amazonije, gdje je ‘proveo dane gledajući šumu i slušajući iPod’, a nastavio je u Meksiku, kojeg opisuje kao ‘novu vrstu džungle’.

    Albumom “Safari” Jovanotti obilježava 20 godina bavljenja glazbom i naziva ga ‘svojim najljepšim i najdražim djelom’. Oblježava također putovanje zvukovima i različitim svjetskim jezicima. Tu naročito valja istaknuti južnoameričke ritmove pjesme “Punto” i etnički prizvuk u “Antidolorificomagnifico“.

    “Safari” – ‘album koji ne govori o putovanju, već se kroz njega putuje’ prepričava život u svojoj veličini i jednostavnosti. Album je sniman dijelom u Los Angelesu, u studiju gdje su svoje note zabilježili The Police i Paul McCartney, a od gostiju valja spomenuti također Bena Harpera (“Fango”), Sergia Mendesa (“Punto”) i Michaela Frantija (“Mani Libere 2008”).

    Prvotna ideja je bila snimiti tipičan rap album, a konačan rezultat je bio mozaik rapa, rocka, jazza, funka, etničkih elemenata i par izrazito plesnih pjesama.

    “Safari” je predviđen u četiri forme: kao klasični disk s 12 pjesama, deluxe izdanje s dodatne tri pjesme i DVD-om, iPod-verzija i USB-verzija. Album se odmah nakon izlaska popeo na vrhove talijanskih glazbenih ljestvica, što je veliko postignuće za glazbenika koji za sebe skromno kaže: “Nisam se nikad nadao da ću doći do ove razine. Poslije svega, želio sam biti samo DJ.”

    Muziku podržava