Uttersi dišu novim plućima

    1350

    Swingin' Utters

    Here, Under Protest

    Datum izdanja: 26.04.2011.

    Izdavač: Fat Wreck Chords

    Žanr: Punk, Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Brand New Lungs
    2. Taking The Long Way
    3. Bent Collector of 1,000 Limbs
    4. Kick It Over
    5. Good Things
    6. Sketch Squandered Teen
    7. Heavy Head
    8. (You’ve Got To) Give It All To The Man
    9. Time On My Own
    10. Lepers, Thieves And Whores
    11. Blindness Is Kind
    12. Reds And Blues And Beggars
    13. Scary Brittle Frame
    14. Effortless Amnesiac

    Mnogi ih nazivaju perjanicom Fat Wreck Chordsa, a tim statusom okićeni su i unatoč činjenici da im je aktualni album stigao nakon osam godina studijske pauze.

    Potaknut skorašnjim koncertom u Lijepoj našoj, odlučio sam i ja već jednom upoznati ove vremešne punkere iz San Francisca.

    Dosad sam o ovom bendu znao jedino da im je član Spike Slawson jedan od veseljaka iz Me First And The Gimme Gimmesa, a u dubini svojih ušiju znao sam da je pjesma broj 14 u igri “Tony Hawk’s Pro Skater 2”, “Five Lessons Learned”, njihova. Zašto sam od ih odstranio od tog legendarnog soundtracka, a prigrlio Bad Religion, Lagwagon i Millencolin pravo je pitanje. No, eto, 12 godina nakon Tonya Hawka slušam “Here, Under Protest” i sviđa mi se ono što čujem.

    Ono što se na prvu da primijetiti u odnosu na pjesmu iz spomenutog soundtracka jest ubacivanje u nižu brzinu. Što očito nije negativna stvar. Napominjem, Uttersi su na sceni preko 20 godina i promjena tempa i stila nekako se nameće sama od sebe, no tu još uvijek ima brzih pjesama (“(You’ve Got To) Give It All To The Man“). Događa se to i najboljima.

    Muziku podržava

    Ovaj album prilično je raznolik, čemu je ponajviše kumovalo to da se na 14 pjesama izmjenjuju čak tri glavna vokala, Johnny Bonnel, Darius Koski, koji je glavni tekstopisac, i Jack Dalrymple kojeg možemo čuti u zaključnoj pjesmi “Effortless Amnesiac“.

    Koncept većine pjesama jest odraditi tekst na početku, ubaciti solažu i glazbeni dio na kraju i nakon neke dvije minute pjesma je gotova (samo jedna pjesma kraća je, a jedna duža od dvije minute). Klasičan refren u nekim pjesmama ni ne postoji, no u njima ima sasvim dovoljno melodija i uhu ugodnih dionica koje odzvanjaju i nakon slušanja albuma. I tako nakon malo više od 33 minute koketiranja s pop-punkom, countryem i sličnim žanrovima, te iskrenim tekstovima koji mogu nabrijati i mlade i malo manje mlađe, ploča se prestaje vrtjeti.

    Moja ruka je širom ispružena i čeka na rukovanje s Uttersima. Ili bar pivu.

    Tekst: Igor Maračić

    Muziku podržava