U zemlji lažova, prosjaka i vedrog neba

    1603

    Alaska

    Liars, Beggars & Moonshine

    Datum izdanja: 06.10.2011.

    Izdavač: DIY

    Žanr: Alternative, Grunge, Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Chicken Song
    2. Redneck Rampage
    3. Broken Heart
    4. Coke and Wine
    5. Shipcrash
    6. Mercury Sheevas
    7. Unbeakable Ghost
    8. Snake Eyes
    9. Hollywood Refuge
    10. Animal Tail
    11. Goodvalley
    12. Your Role
    13. Carwash

    Vjerojatno ne postoji bolji trenutak od ovih hladnih dana da zaronimo u ono što na našim prostorima znači riječ – Alaska.

    Simpatičan trojac za grkljane je uhvatio svoje instrumente, iscijedio ih po klubovima koliko god ide i kao rezultat svega – evo konkretnog albuma prvijenca. Rock, energično južnjačko peglanje, grunge, blues, metal… Nije ni bitno – “Liars, Beggars & Moonshine” znojna je i moćna beštija, željna dobrog instrumentalnog groovea.

    Lokalna domaća ekipa posložila je instrumentale od nekih četiri-pet minuta, krcate riffovima izbjeglim iz alternativnog rocka, južnjačkih predjela, grunge vremena i stoner atmosfere. Ono što ih razlikuje od ostatka slične scene jest koncentracija na konkretnosti pjesama. Nema tu nekih atmosferičnih uvoda, nema nepotrebnog okolišanja, eventualno pokoji zanimljiv akustični interludij u pjesmi i romantični zvuk uvlačenja dima cigarete (“Hollywood Refuge”). Točno onako kako bi pasalo, recimo, jednom Cantrellu i njegovim Alice In Chains. Kad smo već kod njih, eto nam i odlične “Unbreakable Ghost“.

    Najveća snaga – instrumentalni pristup koji daje prostora za svakojake zezancije, improvizacije, igrarije i jammanje svejedno je upakiran u izrazito slušljiv album. To se pokazuje na “Redneck Rampage“, “Coke and Wine” i malo mirnijoj “Snake Eyes“. Pored njih, “Shipcrash” je dokaz i pokazatelj zašto se rock mora konzumirati u njegovom prirodnom okruženju – u pijanom i zadimljenom klubu na +40 stupnjeva.

    Muziku podržava

    Alaska je bend koji je svoje zvukove rasprostro od doba Zeppelina, većinom preko plodnih ’90-ih (rockerska faza Metallice, Stone Temple Pilots, Queens of the Stone Age), pa sve do današnjeg vremena kada se opet počinje štovati jednostavan i kvalitetan pristup, ogoljen od nepotrebnog šminkanja i estetike. Ali, bez brige – nipošto to ne znači da se radi o punkerskom zvuku, jer miks dostojno prati potrebe ovakve muzike.

    Sigurno će nekad nekome zafaliti malo vokala koji bi zadržao pažnju onih kojima je i dalje simfonijski orkestar jedini dozvoljeni oblik instrumentala. U tom slučaju, možda bi Alaska bila samo još jedna u nizu. A možda i ne bi?

    Bilo kako bilo, ponosno su se učvrstiti negdje visoko u bespućima alternativnih rock bendova među kojima je ogroman dio onih koji nikada neće prionuti dovoljno čvrsto da snime ovako jako izdanje. I to kao debi!

    Muziku podržava