Svi su htjeli snimati s Coltraneom

    1049

    John Coltrane

    Interplay

    Datum izdanja: 01.01.1970.

    Izdavač: Prestige / Aquarius Records

    Žanr: Jazz

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Just You, Just Me
    2. Tenor Conclave
    3. How Deep Is The Ocean?
    4. Bob’s Boys
    5. Anatomy
    6. Interplay
    7. Light Blue
    1. Soul Eyes
    2. C.T.A.
    3. Eclypso
    4. Solacium
    5. Minor Mishap
    6. Tommy’s Time
    1. Dakar
    2. Mary’s Blues
    3. Route
    4. Velvet Scene
    5. Witches’ Pit
    6. Cat Walk
    7. Cattin’
    8. Anatomy
    9. Vodka
    10. Sunday
    1. Dealin’ (alt. take)
    2. Dealin’
    3. Wheelin’ (alt. take)
    4. Wheelin’
    5. Robbin’s Nest
    6. Things Ain’t What They Used To Be
    1. Lyresto
    2. Why Was I Born?
    3. Freight Trane
    4. I Never Knew
    5. Big Paul

    Godinu dana nakon objavljivanja kutije sa šest kompakt diskova pod nazivom “Fearless Leader”, na kojem su objavljene snimke što ih je slavni saksofonist John Coltrane ostvario 1957. i 1958. kao vođa vlastitih skupina, izdavačka tvrtka Concord je objavila novu kompilaciju snimaka ovog, jednog od najutjecajnijih glazbenika jazza.

    Spomenuti je komplet bio jedna od najznačajnijih kompilacija 2006., a “Interplay” ima isti status u 2007. Na pet kompakt diskova uvrštene su snimke koje je Coltrane ostvario od 1956. do 1958., ali uglavnom ne kao vođa sastava nego kao koleader ili u all stars skupinama, i objavio za tvrtku Prestige.

    Taj izbor objedinjuje glazbu s nekih od čuvenih albuma, ali i nekih koji su odavno postali raritetima. Mnogi od tih albuma, ili tek neke izvedbe s njih, zbog svojeg su značaja reizdani ili objavljeni u ranim kompilacijama, pa je danas na kompakt diskovima dostupno gotovo sve što je Coltrane snimio. Ova je kompilacija značajna za upoznavanje s velikanovim razvojem, ali i usporedbu s drugim vodećim glazbenicima toga razdoblja.

    Kako bi se mogao pratiti Coltraneov glazbeni razvoj tijekom spomenutog razdoblja na ovu su kompilaciju snimke uvrštene kronološkim redom, a ne po redosljedu na pločama ili datumu njihova objavljivanja. Coltrane, koji je u prethodnom razdoblju postao slavan svirajući u čuvenom kvintetu Milesa Davisa, bio je omiljen glazbenik, uvijek spreman na suradnju.

    Muziku podržava

    Kao kreativan tenor saksofonist zaokružena, močnog zvuka, briljantan improvizator nepresušnih zamisli, obogaćivao je svaki sastav, svaki session na kojem je sudjelovao. Za razliku od šezdesetih kada je isključivo vodio vlastiti stalni sastav i tek se rijetko upuštao u suradnje s drugim glazbenicima, u ovom je razdoblju bio jedan od najtraženijih suradnika, a nije odbijao ponude.

    Tako je snimio enorman broj ploča od kojih neke nisu bile objavljivane odmah već s vremenskim odmakom, pa i desetak godina nakon snimanja. U tim situacijama surađivao je s vodećim jazzistima, najčešće s klaviristom Redom Garlandom, kontrabasistom Paulom Chambersom i bubnjarom Artom Taylorom, ali i drugima poput kontrabasista Douga Watkinsa i bubnjara Louisa Hayesa.

    Zanimljivo je da u ovom odabiru albuma Coltrane niti jednom nije zastupljen kao skladatelj iako je u to doba bio cijenjen i na tom polju. Uglavnom se ne radi niti o standardima. Naime, kao skladatelji najzastupljeniji su članovi skupina s kojima je snimao, primjerice Tommy Flanagan, Mal Waldron, Hank Mobley i Pepper Adams.

    Coltrane je nerijetko snimao u suradnji upravo s tenor saksofonistoma. Primjerice album “Tenor Conclave” snimio je s Hankom Mobleyem, Alom Cohnom i Zootom Simsom, “Wheelin’ and Dealin'” s Frankom Wessom i Paulom Quinichetteom, a “Cattin’ With” s Quinichetteom.

    No, i drugi su vodeći jazz glazbenici željeli snimati s Coltraneom, primjerice klavirist Tommy Flanagan, gitarist Kenny Burrell i trubač Idrees Sulieman s kojima je ostvario album “The Cats”, te ponovno Burrell s kojim je snimio album “Kenny Burrell & John Coltrane”.

    Uvrštene su i snimke s danas raritetnog albuma “Interplay For 2 Trumpets And 2 Tenors” s trubačem Idreesom Suliemanom i gitaristom Kennyjem Burrellom, kao i sve izvedbe s albuma “Dakar” koji je Coltrane objavio pod vlastitim imenom što ga čini primjerenijim za objavljivanje na kompilaciji “Fearless Leader”. No, to izdanje karakterizira suradnja s dvojicom bariton saksofonista: Pepperom Adamsom i Cecilom Payneom i zato se uklapa i u ovu koncepciju.

    Zanimljivo je da u ovaj izbor nije ušla niti jedna izvedba s albuma “The Dealers” kojeg je snimio s klaviristom Malom Waldronom, kao ni s mnogo poznatijeg “Mating Call” što ga je ostvario u suradnji s klaviristom Taddom Dameronom.

    No, nisu uvrštene sve izvedbe s odabranih albuma. Primjerice, od četiri skladbe s danas rijetkog albuma “Taylor’s Wailers“, što ga je ostvario s trubačem Donaldom Byrdom i alt saksofonistom Jackiem McLeanom, na ovu je kompilaciju uvrštena samo jedna.

    Ovo je izdanje upotpunjeno bogato opremljenom knjižicom koja na šezdeset stranica donosi iscrpne podatke o glazbenicima, snimanjima i albumima, reprodukcije njihovih omota i brojne fotografije, te napise i glazbene analize poznatih jazz kritičara i pisaca, stručnjaka za Johna Coltranea i njegovu glazbu: Nata Hentoffa koji je napisao tekstove za omote brojnih Coltraneovih ploča i Lewisa Portera koji je napisao knjigu “John Coltrane: His Life And Music”.

    Davor Hrvoj (Preuzeto iz Novog lista od 20. siječnja 2008.)

    Muziku podržava