Svakoga dana u svakom pogledu sve više napredujem

    2712

    Copernicus

    Disappearance

    Datum izdanja: 01.01.1970.

    Izdavač: MoonJune Records

    Žanr: Blues, Eksperimental, Jazz

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. 12 Subatomic Particles
    2. The Quark Gluon Plasma
    3. The Blind Zombies
    4. Humanity Created the Illusion of Itself
    5. Atomic New Orleans
    6. Poor Homo Sapiens
    7. Revolution!!

    On sam ne smatra se glazbenikom unatoč činjenici da objavljuje albume. Joseph Smalkowski je Copernicus, pjesnik, filozof, sveprisutni i pomalo nestvarni glas profesora za kojega vam se čini da je pobrkao puno lončića kada ljudsku prolaznost i propast objašnjava u stihovima ili prozi koristeći pritom terminologiju fizike i srodnih joj grana dok u pozadini sviraju The Doorsi.

    Teško je objasniti što je, odnosno tko je Copernicus. Najbliže odgovoru bilo bi reći kako je riječ o svojevrsnim ‘predavanjima’ (neka se rimuju, neka ne) naslonjenima na različite glazbene stilove (electronica, jazz, blues…) kojima je zajednička poveznica psihodelična egzistencijalna metafizika. Postoji li bog ili ne, kako pobjeći od samoga sebe, kako sagledati vlastite subatomske čestice da nam bude bolje i još pregršt različitih ideja okosnica je albuma “Disappearence“.

    Još zanimljivije je kada saznate kako čitava glazbena pozadina nastaje spontano, na improvizacijama koje vjerno prate njegove razrade: čas su kaotične, a čas savršeno jasne i precizne. Slike koje stvarate u glavi slušajući ga variraju od uloge Marlona Branda u “Apokalipsi danas” do ‘ludoga’ Arthura Browna, tvorca čuvenog urlika “I am the God of Hell Fire (and I bring You Fire!)”.

    ‘Ljepota dolazi iznutra’ krilatica je koju često čujemo, no Copernicus je shvaća doslovno. ‘Ljudi trebaju postati svjesni sami sebe na molekularnoj razini’ osnovni je sažetak njegovih sedam predavanja, teza, razmišljanja, učenja, nazovite ih kako god želite, jer prikladna riječ doista ne postoji.

    Muziku podržava

    Sve je zapravo ništa, stoga ništa zapravo ne postoji, a besmisao u takvom okruženju postaje smisao i u tome leži sva ljepota; to je definicija slobode u punom sjaju, tvrdi Copernicus podsjećajući na najbolje trenutke Emila Ciorana.

    Napisao je Copernicus više od stotinu knjiga, snimao svoje nastupe, gostovao po Americi i Europi najviše podsjećajući na temperamentnog južnjačkog slatkorječivog svećenika koji iskreno vjeruje u svoju misiju pokušavajući uvjeriti sve prisutne kako je samo njegovo razmišljanje ispravno.

    Hoće li ovo biti glazba (umjetnost) za neku novu intelektualnu elitu, tko zna… Olakšavajuća je okolnost što uz album stiže i knjižica s cjelokupnim Copernicusovim učenjem pa ga možete proučiti i na suho ili uz glazbenu pozadinu koju više preferirate.

    Muziku podržava