Strastven osjećaj za vibracije trenutka

    1861

    Dave Douglas & Keystone

    Moonshine

    Datum izdanja: 09.06.2008.

    Izdavač: Greenleaf Music / Aquarius Records

    Žanr: Jazz

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Dog Star
    2. Moonshine
    3. Married Life
    4. Silent Stars
    5. Scopes
    6. Flood Plane
    7. Kitten
    8. Tough

    Dave Douglas, kojeg su i ove godine kritičari uglednog glazbenog časopisa DownBeata proglasili najboljim trubačem, 5. će studenog nastupiti na otvorenju ovogodišnjeg, zagrebačkog 9. N.O. Jazz festivala.

    Dobitnik više nagrada i priznanja, između ostalih i nagrade New York Jazz Awards kao najbolji jazz trubač, skladatelj, glazbenik, istraživać i inovator, Douglas će na svojem drugom zagrebačkom gostovanju nastupiti sa svojim novim akustičnim triom u kojem sviraju violinist Mark Feldman i kontrabasist Scott Colley.

    Bit će to njegov drugi nastup na N.O Jazz Festivalu. Prigodom prvog, što ga je ostvario 2005. sa za nagradu Grammy nominiranom skupinom Keystone, o komunikaciji s glazbenicima i publikom rekao je: “Komunikacija s publikom neophodna je u svim stilovima glazbe. Svaki skladatelj piše glazbu jer želi komunicirati s ljudima. Iako govore da ne bi to željeli, ipak žele iskustvo svoje glazbe podijeliti s nekim drugim. Prema mojem mišljenju jazz se u tome ne razlikuje od drugih stilova.

    Mi jazzisti posebni smo po tome što, budući da improviziramo unutar struktrura i tema, iznimno strastveno osjećamo vibracije trenutka. Osjećamo publiku, izazivamo ju na komunikaciju. Naravno da komuniciramo i međusobno. U tome leži zamisao jazz glazbe.

    Muziku podržava

    U jazzu svaki glazbenik ima slobodu reagirati na izazove i uzvraćati istom mjerom. I neki drugi glazbenici djeluju na sličan način, posebice svirači suvremene improvizirane glazbe. Volim stvarati glazbu na različite načine, no u njoj je uvijek prisutan jazz koji donosi zamisao slobode, ne zaboravljajući da ta glazba potječe od narodne glazbe moje zemlje.”

    Na istim je načelima zasnovana i glazba što ju Douglas ostvaruje s trijom s kojim će nastupiti na N.O. Jazz Festivalu, što nam daje za pravo očekivati još jedan kreativan istup ovog beskompromiosnog glazbenika.

    Na svojem prvom zagrebačkom koncertu Douglas je svirao s glazbenicima s kojima je prošle godine ponovno poduzeo turneju i snimio novi album “Moonshine“: saksofonistom Marcusom Stricklandom, klavijaturistom Adamom Benjaminom, basistom Bradom Jonesom, bubnjarom Geneom Lakeom i DJ-om Oliveom. S njima ostvaruje osebujan glazbeni pristup zasnovan na povezanosti glazbe i filma.

    Naime, glazba skupine Keystone, pa i na ovom albumu, nadahnuta je nijemim filmovima, između ostalih i filmom “Moonshine” Bustera Keastona i “Fattya” Arbucklea.

    “Gledajući mnoge nijeme filmove shvatio sam da su oni Roscoea ‘Fattya’ Arbucklea posebni i rijetki”, rekao je Douglas. “To je zato što je 1921. njegova karijera zbog strašnog skandala bila upropaštena. Iako je dokazano da je bio nevin, više nije mogao raditi.

    Vidjevši jedan njegov film pomislio sam s njim trebalo učiniti nešto do sada neviđeno. Iako je snimljen 1915., zamisli i prikazi akcija toliko su jasni. Zato nisam htio glazbom ilustrirati akcije. Nisam želio da glazbenici spontanim improvizacijama komuniciraju s filmom kao s još jednim glazbenikom ili publikom, već nam je poslužio kao nadahnuće za glazbu, a film je definitivno nadahnjujuć.

    Želio sam kreirati glazbu koja će biti suprotstavljena filmu, a ujedno će se s njim nadopunjavati i činiti skladnu cjelinu, kreirati više ugođaja koji bi dali bogatije značenje onome što se u njemu događa.

    Također mi je bilo važno odsvirati glazbu koja će u potpunosti biti improvizirana. Ne mislim na improvizaciju kao kreiranje zvukova za film. Naprotiv, od glazbenika sam tražio da ne gledaju platno dok se film projicira, jer je za glazbu loše kad glazbenici nastoje gledati scene i svirati preko njih.

    Razmišljao sam o tome što bih ja kao slušatelj želio čuti. Kreirao sam glazbu u kojoj ima dovoljno prostora za improvizacije i sviranje upravo one glazbe po kojoj smo poznati. Svojski sam se potrudio kako bih skladao glazbu koja je fleksibilna, primjerena za film, koja pleše s ‘Fattyem’ Arbuckleom.”

    Snimljena neplanirano, prošle godine na irskom Bray Jazz Festivalu, ali s nezanemarivim postprodukcijskim doradama, glazba na ovom albumu odaje Douglasovu svestranost i sklonost povezivanju tradicije i suvremenog.

    Osim DJ-evskih diskretnih intervencija i električnog klavira, te spajanja zvuka akustičnih glazbala s elektronikom i računalnim tehnologijama, kojima se poziva na nove trendove i postiže posebne boje, oslanja se na improvizaciju, te injektiranje elemenata suvremene ozbiljene glazbe, jazz-funka, pa i rockerske energije.

    Radi se o inventivnoj glazbi kojom Douglas još jednom dokazuje status jednog od najboljih trubača i skladatelja, ali i jedne od najsnažnijih osobnosti današnjeg jazza.

    Davor Hrvoj (Preuzeto iz Novog lista od 2. studenog 2008.)
    (Foto: Davor Hrvoj)

    Muziku podržava