Spoj rocka i R’n’B-a u pop produkciji

    1761

    N.E.R.D.

    Fly Or Die

    Datum izdanja: 29.03.2004.

    Izdavač: Virgin / Dallas Records

    Žanr: Rap

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Don’t Worry About It
    2. Fly Or Die
    3. Jump feat. Joel Madden And Benji Madden
    4. Backseat Love
    5. She Wants To Move
    6. Breakout
    7. Wonderful Place
    8. Drill Sergeant
    9. Thrasher
    10. Maybe
    11. The Way She Dances
    12. Chariot Of Fire

    Akronim N.E.R.D., zapravo, znači “No One Ever Really Dies“, ali članovi benda, Pharrell Williams, Chad Hugo i Shay, iskoristili su i drugo značenje riječi ‘nerd’, a to je nešto kao ‘štreber’ ili ‘šmokljan’. A takvom bi se mogla opisati i njihova glazba, štreberska tj. ziheraška.

    Naime, prije ovog projekta, Hugo i Williams (pod imenom The Neptunes) stvorili su reputaciju vodećih pop producenata, i surađivali sa širokom spektrom celebritiesa, kao što su Justin Timberlake, Britney Spears, Jay-Z ili Usher. Iako su već postali dovoljno popularni zahvaljujući tim projektima, novi projekt N.E.R.D. omogućio im je da, za promjenu, oni ovladaju stageom i snime pokoji spot kako bi javnost postala bolje upoznata i s njihovim facama, umjesto da djeluju samo kao ‘ljudi iz sjene’.

    Trio je svoj prvi album “In Search Of…” izdao još 2001., ali samo u Europi budući da nisu baš bili zadovoljni materijalom. Zato su ga još malo dodatno sredili kako bi se razlikovao od dotadašnjeg rada The Neptunes, i napokon tako dorađen album izdali 2002. u SAD-u. Unatoč svom naporu, album nije polučio uspjeh kakav je The Neptunsima s lakoćom polazio od ruke.

    Muziku podržava

    Zbog čega su se na novom albumu, “Fly Or Die“, odlučili ozbiljno prihvatiti posla. Ovo ‘ozbiljno’ ne znači da su se i uozbiljili, budući da njihov spot za prvi singl “She Wants To Move” zorno prikazuje jedan od stihova: “Her ass is a spaceship I want to ride” (dakle, na ekranu doista možete vidjeti svemirsku letjelicu u obliku ženske pozadine…). A kad smo već kod apsurdnog, teško je ne prokomentirati i cover albuma, na kojem su prikazani članovi benda kako izlaze iz jajeta obojanog kao američka zastava!

    Što se pjesama na albumu tiče, njih ima 12 i imaju malo zajedničko s glazbom koja je pomogla The Neptunsima da stvore zavidnu reputaciju (osim, naravno, produkcije koju potpisuju već spomenuti The Neptunsi). Najzanimljivija je “Wonderful Place“, sedmominutna pjesma podijeljena u dva dijela. U prvom dijelu Pharell optimistično gleda na svijet (“My soul is my smile/ Don’t frown just get up, get up”), šeće sunčanim livadama i divi se prirodnim ljepotama planeta unatoč svim problemima.

    Sve to će se pretočiti u zviždanje koje se polako utišava, a ono što slijedi je potresna priča o zamalo fatalnom obiteljskom izletu. Ovo nije jedina pjesma na albumu koja djeluje po ‘dvodijelonom’ principu, ali je tipičan primjer načina na koji funkcionira cijeli album – mračne priče zamotane u prozračne, razigrane melodije.

    Kao gosti, na albumu se pojavljuju braća Madden iz benda Good Charloote kao vokali na pjesmi “Jump” te Lenny Kravitz kao gitarist na pjesmi “Maybe”. Od glazbenih utjecaja može se primjetiti očiti utjecaj Outkasta, ali i nekih rock bendova, kao na primjer Faith No More.

    “Fly Or Die” je, zapravo, čudan spoj rocka i R’N’B-a u pop produkciji, i zvuči kao jedan od onih albuma koje čalnovi benda rade isključivo za sebe. Zbog čega postoji dosta realna opasnost da ga ostatak svijeta neće baš razumjeti.

    Muziku podržava