Spoj momenata kaosa i nade

    738

    Stealing Axion

    Moments

    Datum izdanja: 27.08.2012.

    Izdavač: InsideOut Music

    Žanr: Progressive Metal

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Mirage Of Hope
    2. Solar
    3. Everything Or Nothing
    4. 47 Days Later
    5. The Unwanted Gift
    6. Eventide
    7. Collapse
    8. It’s Too Late Now
    9. Sleepless
    10. Moments Part 1
    11. Moments Part 2

    Velikom broju metal bendova koji raznoraznim egzibicijama i eksperimentiranjima s glazbenim pravcima pokušavaju stvoriti neki novi hibridni proizvod pridružio se i Stealing Axion, koji su 2009. osnovali Dan Forbrich, Josh DeShazo i Phil Willmarth.

    Ekipa dolazi iz Tacome, Washington, EP s pet pjesama objavila je 2010.
    godine, zatim su u pomoć pozvali Aclea Kahneya, gitarista i producenta
    TesseracTa i stigli do debija “Moments“.

    Radi se o poprilično raznovrsnom albumu, kojemu je polazišna osnova progresivni metal, što znači da se radi o kompleksnijem, strukturaliziranom i osmišljenom izdanju, koje kombinira bijes i sirovost modernog metala sekspanzivnom atmosferom, profinjenim i dinamičnim odnosom između brutalnosti i melodije, između agresije i staloženosti.

    Tako se kroz album provlače kombinacije tečnih clean i groove i sirovih riffova, emotivnih i britkih, proklizavajućih solaža, čistih i grubih, kričeće-režećih vokala, skladnih, pravilno-ritmičkih, ali i urnebesno brzih i glasnih bubnjeva, i sve to gotovo u omjeru 50:50. Tu su i staložene, povremeno i tutnjajuće bas linije, mnogo mračne, katatonično-industrijalizirane atmosfere pojačane elektroničkim umetcima, a emotivno-ambijentalna strana prezentirana je s akustikama i pianom.

    Muziku podržava

    Zanimljivo je što je sve to skupa ‘iskrcano’ u sporijim (manje), srednjim (najviše), a tek dijelom u brzim ritmovima. Posebno dobra stvar je ta što je korelacija uspjela uskladiti mnogo, naoko(uho) neuskladivih dijelova, a glavni problem albuma je taj što predugo traje, čak 76 minuta, i dosta se teško koncentrirati, jer ima pjesama s kojima se zapada u monotoniju, koje si većim dijelom sliče, poput “Solar” i “Everything Or Nothing“.

    A kada se dođe do pred kraj nalazimo dvije najduže, iako ne i najzahtjevnije pjesme, koje zajedno traju preko 20 minuta. Istina, “Moments Part 1” i “Moments Part 2” ubrajaju se u ponajbolje naslove na albumu, s naglašenim kontrastnim izražavanjima, pogotovo ‘dvica’, koja u središnjem dijelu sadržava progresivni rock obrazac, a finale ulazi s mirnim akustikama i pianom, ali predugo je sve to.

    Mirage Of Hope” najkraća je stvar na albumu, s mirnim akustičnim početkom, uz uključivanje riffanja, melodičnog sola, glasnog bubnja, te kombinacijom clean, growl-scream i gotovo naratorskih vokalnih izražavanja u srednjim ritmovima. “Eventide” je melankolična balada, čiju mirnoću na momente narušavaju grublji vokali, “It’s Too Late Now” također je pjesma sporog ritma s lijepim vokalnim melodijama i emotivnim gitarama s tek pokojim distorzivnijim tonom.

    Teško je reći da je ovo nešto novo, jer radi se o glazbi koja kombinira Meshuggah, Fear Factory, TesseracT i Textures, no da su ljubitelji ovih bendova dobili još jedno ime koje vrijedi proučiti, nije nimalo sporno.

    Muziku podržava