Slavlje iz Femijevog hrama

    1568

    Femi Kuti

    Africa Shrine

    Live

    Datum izdanja: 25.10.2004.

    Izdavač: Mk2 Music / Dallas Records

    Žanr: Afrobeat

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Intro
    2. Dem Bobo
    3. Oyimbo
    4. I Wanna Be Free
    5. If Them Want To Hear
    6. Eho
    7. 1,2,3,4
    8. Yeparipa
    9. Can’t Buy Me
    10. Bring Me The Man Now
    11. ’97
    12. Intro Shotan
    13. Shotan
    14. Water No Get Enemy

    Mislim da Femija poslije 02.11.-og i koncerta u Tvornici nema potrebe posebno predstavljati nikome. Sam koncert je bio dovoljno medijski popračen tako da mislim da ste svi upoznati s tim tko je Femi Kuti i kakvu on glazbu svira.

    Africa Shrine” je njegov novi album, tj. njegov novi live album, na kojem nam on dočarava kako njegova svirka zvući uživo (iako je svima koji su posjetili njegov koncert jasno kako to sve zvući). Na CD-u se nalazi 14 pjesama, koje su zapravo retrospektiva njegovog dosadašnjeg rada tj. probrani hitovi koje je on odabrao kao ‘dostojne’ da se pojave na ovom albumu, tako da ovaj album se može shvatiti i kao live verzija “Best Of” izdanja iako pjesme koje se pojavljuju na toj kompilaciji nisu iste kao i one koje se pojavljuju na ovom izdanju.

    Kao uvodnu pjesmu je odabrao odličnu “Dem Bobo” koja svojim brzim tempom odmah pokazuje svu snagu Femijevog nastupa kao i odličnu svirku njegovog pratečeg benda The Positive Force. Sljedeća pjesma je malo sporija “Oyimbo” koja nam pokazuje kako zapravo teku Femijevi koncerti – prvo jedna brza, a zatim malo sporija pjesma i tako stalno. Na albumu se nalazi i veliki broj hitova poput “1,2,3,4“, “Yeparipa”, “Shotan” i “I Wanna Be Free”. Kroz cijeli album se osjeća snaga koju Femijeva glazba pruža Afrikancima, i sudeći po pljesku koji se čuje nakon pjesama i snažnom pjevanju publike taj njegov trud njima itekako znači.

    Muziku podržava

    Također su snažne i poruke koje ovaj glazbenik šalje – poruke mira, tolerancije i ljubavi, kao i poruke Afrikancima da se bore protiv AIDS-a, bolesti koja je nemilosrdno napala njihov svijet. Jedina zamjerka koju imam na album je prisutnost jednakog broja sporijih pjesama što mi smeta jer je ipak riječ o afrobeat glazbi koja je u svom izvornom obliku dosta brza glazba, ali sumljam da će to ikome posebno zasmetati. Produkciju ovog izdanja potpisuju Arnaud Frisch, Charles Gillibert i Nathanael Karmitz. Čitav album je sniman u Africa Shrine klubu, a snimatelj je Femijev dugogodišnji suradnik i prijatelj Sodi.

    Inače, ime Africa Shrine potječe od Femijevog oca Fele Kutija, koji iako nije za svoga života osnovao klub pod tim imenom, ipak je nekolicinu klubova diljem Nigerije nazvao tim imenom. A 2000. godine Femi otvara Africa Shrine klub i počinje s danonoćnim programom koji bi ljudima omogućio da se zabavljaju dan i noć i tako zaborave na svakidašnje probleme. Africa Shrine u stvari ne bi trebali smatrati klubom već hramom i to hramom koji je uvijek pun i koji uvijek slavi afričke običaje i rituale.

    Ovo izdanje je odličan izbor za sve one koji žele zadržati atmosferu s Femijevog koncerta u svom pamćenju još dugo vremena, s obzirom da je sve pjesme prisutne na ovom izdanju on i izvodio na koncertu što ovo izdanje čini posebno atraktivnim i jednostavno spada u ‘must have’ svakog Femijevog poklonika.

    Muziku podržava