Škotska je opet u modi, drugi dio

    2368

    Franz Ferdinand

    Franz Ferdinand

    dvd

    Datum izdanja: 28.11.2005.

    Izdavač: Domino / Dancing Bear

    Žanr: Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Michael
    2. Tell Her Tonight
    3. 40 Ft
    4. Take Me Out
    5. Cheating On You
    6. Love And Destroy
    7. The Dark Of The Matinée
    8. Van Tango
    9. Auf Achse
    10. Come On Home
    11. Darts Of Pleasure
    12. Shopping For Blood
    13. Jacqueline
    14. This Fire
    1. Michael (Live At Brixton)
    2. Tell Her Tonight (Live At Brixton)
    3. 40 Ft (Live At Brixton)
    4. Your Diary (Live At Brixton)
    5. Take Me Out (Live At Brixton)
    6. Cheating On You (Live At Brixton)
    7. The Dark Of The Matinée (Live At Brixton)
    8. I’m Your Villain (Live At Brixton)
    9. Van Tango (Live At Brixton)
    10. Auf Achse (Live At Brixton)
    11. Come On Home (Live At Brixton)
    12. Love And Destroy (Live At Brixton)
    13. Darts Of Pleasure (Live At Brixton)
    14. Shopping For Blood (Live At Brixton)
    15. This Boy (Live At Brixton)
    16. Jacqueline (Live At Brixton)
    17. This Fire (Live At Brixton)
    18. Cheating On You (Live In San Francisco)
    19. Tell Her Tonight (Live In San Francisco)
    20. 40 Ft (Live In San Francisco)
    21. Van Tango (Live In San Francisco)
    22. Auf Achse (Live In San Francisco)
    23. The Dark Of The Matinée (Live In San Francisco)
    24. Jacqueline (Live In San Francisco)
    25. Love And Destroy (Live In San Francisco)
    26. Take Me Out (Live In San Francisco)
    27. Michael (Live In San Francisco)
    28. Darts Of Pleasure (Live In San Francisco)
    29. Shopping For Blood (Live In San Francisco)
    30. Come On Home (Live In San Francisco)
    31. This Fire (Live In San Francisco)
    32. Can’t Stop Feeling

    Moram priznati da sam čuvši prvi puta za Franz Ferdinand bila poprilično skeptična prema njihovom vijeku trajanja. “This bend will change your life” na naslovnici NME-a mirisao je na samo još jedan medijski hype, a sličan tretman imali su prije njih i The Strokes, The Vines, The Libertines… i tko zna koliko još manje ili više sličnih bendova upitne kvalitete. Kada se još uzme u obzir da je NME već odavno izgubio svoj kredibilitet i postao neka vrsta ‘indie-Brava’, logično je da sam bila nepovjerljiva prema još jednom ‘najboljem novom britanskom bendu’.

    No, Franz Ferdinand vješto su izbjegli ovo ‘The’ u imenu i nazvali se ni više ni manje nego prema austrougarskom nadvojvodi ubijenom u našem susjedstvu. Ta neobična odluka, kao i činjenica da su bili škotski bend (a škotski bendovi me nikad nisu razočarali), potakla me da ih ipak shvatim malo ozbiljnije od gore navedenih imena.

    Lagala bih kada ne bih priznala da me “Take Me Out” odmah osvojio, no ako išta volim onda je to kada mi se dogodi da mi prvi hit nekog benda, koji mi u početku zvuči super, postane samo prosječan kad čujem i ostale stvari na albumu. I upravo to se i dogodilo. Jednom kada sam čula “Darts Of Pleasure” a potom i “The Dark Of The Matinée” odbacila sam sve predrasude i počela se zaljubljivati u Franz Ferdinand. New wave sam ionako oduvijek voljela, a njegov revival i oživljavanje osamdesetih kod mene su uvijek imali prolaz, štoviše.

    Nije slučaj da je izdavanje prvog DVD-a uslijedilo nedugo nakon izdavanja drugog albuma, te da je bilo perfektno tempirano uoči Božićnih blagdana – i dok je već u prvom tjednu prodaje “You Could Have It So Much Better” osvanuo na osmom mjestu Billboardove ljestvice, čak se i na skromnom hrvatskom tržištu dogodilo da je u zagrebačkom Dancing Bearu u svega tjedan dana ‘otišla’ kompletna prva pošiljka DVD-a.

    A DVD-a ima čak dva i oba prate koncerte s prošlogodišnje turneje te je tako – uz iznimku “I’m Your Vilain” i “This Boy” – izbor pjesama ograničen na one s prvog albuma. Na prvom disku nalaze se isječci s različitih koncerata, od malih klupskih prostora do festivala stadionskih dimenzija poput škotskog T In The Park, gdje se među mnoštvom zastava u publici u prvim redovima vijorila i jedna – hrvatska! Nažalost, neke od tih izvedbi, kao i tri live pjesme s drugog diska snimljene tijekom australsko-novozelandske turneje, pate od lošeg zvuka, no budući da se sve pjesme ponavljaju i po nekoliko puta, sve ih možete pronaći i na drugom disku na kojem su upakirana dva koncerta u cijelosti – jedan je sniman u San Franciscu, dok je onaj koji više preporučam koncert iz londonske Brixton Academy.

    Za sve one koji Franz Ferdinand još nisu vidjeli uživo, ovo je super prilika da se i sami uvjere u njihovu koncertnu atraktivnost. Prije svega tu je njihov vizualni imidž, koji jako podsjeća na onaj new wave bendova s početka osamedesetih godina (uske košulje, kravate, uredno začešljane frizure..), a zatim i naglašena teatralnost frontmena Alexa Kapranosa, te ne manje važna uloga Nicka McCarthyja. Dvojac koji drži cijeli scenski nastup benda navodno je u prošlosti imao nekakve sukobe koji su kulminirali i fizičkim obračunom, no bez obzira na to (ili bi prikladnije bilo reći upravo zbog toga?) na stageu se savršeno nadopunjavaju i doslovce se otimaju za vašu pažnju.

    Teško je izdvojiti pojedine pjesme sa albuma na kojem je svaka stvar bila hit, no ako se već moram odlučiti za nešto onda ću reći da su me se najviše dojmile “Michael“, “40 ft“, “Auf Achse“, koju su najavili kao ‘song about lonely German heartbreaker’, “Come On Home” i “Jacqueline“, pjesma o ‘njihovoj prijateljici i njenim susjedima’.

    Na DVD-u se nalaze još i karaoke za “Take Me Out” i “The Dark Of The Matinée“, sa i bez originalnih vokala te tekstom na engleskom i japanskom. Spotova nema, što je mali minus, jer bi onaj spot za “Take Me Out” mogla gledati satima, no tu je zato polusatni dokumentarac Elliota Goldnera pod nazivom “Tour De Franz“. Ništa spektakularno, ali lijepo je vidjeti da su Franz Ferdinand i u backstageu izuzetno simpatični i pristojni momci iz susjedstva koji se osjećaju neugodno kada pored njih vrište 15-ogodišnje curice i bez problema će udovoljiti želji fanova pristiglih čak iz Brazila da se slikaju s njima i podijele im autograme.

    Osim benda predstavio nam se i njihov ton majstor Parker, a napokon je razriješena i misterija ‘pomoćnog’ člana benda koji je na koncertu u Beču po potrebi uskakao na bubnjeve ili klavijature – to je Andy Knowles, bubnjar grupe Fiery Furnaces, koji je ujedno i Paulov roadie.

    Na pitanje novinara koji je bio njihov osobni highlight godine, uz prvi nastup na Tops Of The Pops, koncert pred domaćom publikom u Glasgowu, Brixton Academy i pariški koncert u malom kazalištu Le Cigalle, naveli su i jedan ‘secret gig’ u Brudenell Social Clubu u Leedsu. Koncert u klubu koji je rupa u doslovnom smislu riječi (a upravo u takvim prostorima nastupali su na početku svoje karijere) bez redara ili ikakvog osiguranja, sa publikom koja ih doslovce može uhvatiti za noge koliko je blizu – na kraju nije ispao tako tajnovit, budući da se vijest brzo proširila internetom pa se skupilo kojih petstotinjak ljudi od kojih su mnogi na kraju morali ostati pred ulazom. Alex i Nick su tada izašli van s akustičnim gitarama te odsvirali nekoliko pjesama na travnjaku za publiku koja ih je okružila, a spriječila ih nije čak niti kiša.

    Naravno da Franz Ferdinand nisu izmislili neku novu muziku i da nisu promijenili naše živote, ali su u moj unijeli dašak svježine, ako baš hoćete i nostalgije (zbog odrastanja na osamdesetima, iako sam puno manje slušala njihove direktne uzore Gang Of Four, XTC ili pak Talking Headse), a također su i prvi bend nakon Pulpa koji me uspio zaraziti svojim spojem muzike, mode, dizajna i umjetnosti, a sve to prožeto The Clashovskom subverzivnošću te dozom ironičnog, ‘tongue-in-cheek’ intelektualizma.

    U svakom slučaju, ljestvica je visoko postavljena, na drugim bendovima je sad da ih pokušaju dostići, a nama ostaje još samo da se nadamo da će i dalje biti na nivou prva dva albuma. Tko bi im nakon ovakvog uspjeha vjerovao da su samo htjeli stvarati glazbu na koju će plesati djevojčice?

    Muziku podržava