Shvatljiv album najinovativnijeg benda na svijetu

    3007

    Radiohead

    Hail To The Thief

    Datum izdanja: 10.06.2003.

    Izdavač: Parlophone / Dallas Records

    Žanr: Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. 2+2=5 (The Lukewarm.)
    2. Sit Down. Stand Up. (Snakes & Ladders.)
    3. Sail To The Moon. (Brush the Cobwebs Out…)
    4. Backdrifts. (Honeymoon Is Over.)
    5. Go To Sleep. (Little Man Being Erased.)
    6. Where I End And You Begin. (The Sky Is…)
    7. We Suck Young Blood. (Your Time Is Up.)
    8. The Gloaming. (Softly Open Our Mouths in…)
    9. There There. (The Boney King of Nowhere.)
    10. I Will. (No Man’s Land.)
    11. A Punchup at a Wedding. (No no no no no no)
    12. Myxomatosis. (Judge, Jury & Executioner.)
    13. Scatterbrain. (As Dead As Leaves.) A Wolf At The Door. (It Girl. Rag Doll.)

    Album Radioheada “Hail To The Thief” produkt je jednog vremena: snimljen krajem 2002., za vrijeme američkog i britanskog marša na Irak, protiv čega je vođa benda Thom Yorke žestoko prosvjedovao. Tako je “Hail” prepun mostruoznih slika i Orwellske snage kojoj se ne može pobjeći.

    Pjesma “Sit Down – Stnd Up” sastoji se od besmislenih naredbi koje Thom Yorke izdaje preuzimajući glas Velikog Brata. “2+2=5” teška je optužba apatične javnosti, a naziv pjesme je pruzet izravno iz Orwellove 1984. Yorke glasno optužuje svoje slušatelje da su, u vrijeme uništavanja svijeta, oni sjedili doma i vjerovali svim lažima koje su im bile ponuđene, a sada je za sve prekasno.

    Malo kasnije će nas upozoriti da se sve to dogodilo – “because you have not been paying attention“, a riječ ‘pozornost’ ponoviti će toliko puta sve dok ne počne zvučati kao izljev bijesa više nego kao neka melodija.

    Unatoč svim političkim porukama i činjenici da album, sve u svemu, zvuči kao ispušni ventil za nagomilani bijes, “Hail To The Thief” ipak je melodičniji od svojih prethodnika “Kid A” i “Amnesiac”. Gitarske i klavirske dionice na ovih će četrnaest pjesama ipak uspjeti doći do izražaja, pa se nemojte začuditi ako vam neka melodija čak i ostane u uhu!

    Muziku podržava

    A Punch-Up At A Wedding” melankolični je groove, u kojem će se bas i Yorkova efikasnost u pisanju pjesama savršeno nadopuniti. Unatoč priči o bolono disfunkcionalnoj obitelji, teško ćete se suzdržati da ne zapjevate uz podlogu predivne klavirske dionice. Posljednja “A Wolf At The Door” ukazuje na nemogućnost bijega od osobnih demona i ujedno je tužna, mračna i urnebesno duhovita pjesma, sve u isto vrijeme.

    Iskreno, “OK Computer” mi je bio super, “Kid A” me živcirao, a “Amnesiac” uopće nisam razumjela. “Hail To The Thief” je, srećom, shvatljiviji od svojih prethodnika, a i činjenica je da je Radiohead jedan od najinovativnijih bendova na planeti pa bi bilo glupo očekivati od njih da im svi albumi zvuče isto.

    Ove su pjesme, ipak, dokaz da je Radiohead još uvijek u stanju proizvesti ambicioznu glazbu koja će biti slušljiva i dozvoljavati svojim slušateljima da u njoj uživaju.

    Muziku podržava