‘Samo’ presjek hrvatske blues scene

    3432

    BlueSax! Live! Vol.2 Season 2009/10

    Kompilacija

    Izdavač: Spona / Croatia Records

    Žanr: Blues, Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Fire – Memory Of You
    2. Vorih Blues Band – Nobody Loves You Like I Do
    3. Mojo Stuff Band – Long Distance Call
    4. Ben Dover Band – Juice Head Baby
    5. One Take – Night Time Is The Right Time
    6. Small House Brown – It Hurts Me Too
    7. Pričam ti Blues – Bluesifyin’
    8. Stop – Red House
    9. Retro Guru – Blue Jean Blues
    10. Harp Explosion – Shake Your Hips
    11. Vervet – Tin Pan Alley
    12. Never 2 Late – Hoochie Coochie Man
    13. Mr. Bluesfinger – Terraplane Blues
    1. Picksiebner – Lincoln Town
    2. Barber Shop – Love Like A Man
    3. Zdenka Kovačiček – Try (Just A Little Bit Harder)
    4. Art Forenziks – Sweet Virginia
    5. Bacon & Blues Corporation – Thunderbird
    6. Bluesville – Bye Bye Baby
    7. Blues Of Taste – Eat My Words
    8. Blue Point – Chevrolet
    9. The Vandals – If Not For You
    10. Puzzle Blues Band – Jail Bait
    11. Little Red Rooster – Give Me One Reason
    12. Route 66 – It’s All Over Now
    13. Sunnysiders – I’d Rather Go Blind
    14. Kukac – Drifter’s Wife
    1. Mačke – Pokloni mi
    2. Otprilike ovako – Novo jutro
    3. Olovni ples – Sudeta Blues
    4. Neven Dužević – Da Zagreb ima Deltu
    5. Greenhouse Blues Band – Slušaj sebe
    6. Tomislav Goluban & LPFB feat. M. Evačić – Išel budem v kleticu
    7. Arthur – Istina mašina
    8. Moonshine – Imaš li snage
    9. Juraj Belković & S.O.S. Band – Idemo na more
    10. VIS Peri deri – Jura i Cucki
    11. Nuna Du – Još jedan krug
    12. Francesko & Southern Cooking – Lanterna
    13. Almanah – Dodirni me
    14. Ivan Škrabe – Čovjek vječite tuge

    BlueSax! Live! Vol.2 Season 2009/10” je, kao što joj ime kaže, druga po redu kompilacija snimki nastupa s BlueSax! večeri koje se održavaju u zagrebačkom klubu Sax!.

    Kompilacija nam donosi tri
    CD-a na kojima je ukupno 41 bend zastupljen s po jednom pjesmom.

    Prvi CD naslovljen je “Blues“, a otvara ga grupa Fire s autorskom stvari “Memory Of You“. Fire su još sedamdesetih nastupali po europskim festivalima, a nakon razlaza iz 1980. ponovno su se okupili prije dvije godine. “Memory Of You” rasna je blues balada s odličnom gitarom, te će Fire onima koji ih nisu čuli prije biti jedno od najugodnijih iznenađenja ove kompilacije.

    Slijedi još jedna više nego solidna autorska stvar, razigrana “Nobody Loves You Like I DoVorih Blues Banda, dok ostatak prvog CD-a čine obrade blues klasika. Mojo Stuff Band vjerno su rekreirali ruralni zvuk Muddya Watersa u “Long Distance Call“, a ništa manje uvjerljivi u rekreiranju nisu ni Stop u Hendrixovoj “Red House“, ni Retro Guru u “Blue Jean Blues” ZZ Topa. Među ostalim stvarima ima i akustičnog predratnog bluesa i eksplozija usne harmonike i nježnijeg jazzy bluesa.

    Drugi CD naslovljen “Rock” možda je i najkonkretniji od sva tri. Otvaraju ga vrlo dobri Picksiebner s “Lincoln Town” Johna Hiatta koji opet potvrđuju koliko su tanke linije između countrya, bluesa i rocka. Na njih se nastavljaju Barber Shop s “Love Like A Man” koja je instrumentalno jedna od najimpresivnijih stvari na kompilaciji, te “Try (Just A Little Bit Harder)” u bezgrešnoj reinterpretaciji Zdenke Kovačiček.

    Muziku podržava

    Slijede obrade rockera koji su uvijek jednom nogom bili u bluesu, poput ZZ Topa, The Rolling Stonesa, Rorya Gallaghera i J.J. Calea. S instrumentalne strane na prva dva CD-a su manje-više svi uvjerljivi, dok s vokalne strane stvari ipak lagano štekaju, bilo zbog osjetnog domaćeg naglaska, bilo zbog slabih glasovnih mogućnosti. Uglavnom su ženske vokalistice znatno bolje od svojih muških kolega. Pored Zdenke Kovačiček uvjerljive ženske vokale imaju i One Take, Bluesville, The Vandals, Little Red Rooster i Sunnysiders čija se pjevačica praćena samo akustičnom gitarom i violinom odlično snašla u zahtjevnoj “I’d Rather Go Blind” Ette James.

    Kako se da naslutiti iz njegova naslova “Language“, na trećem CD-u nalaze se pjesme na hrvatskom jeziku. Pjesme su većinom autorske uz poneku obradu bendova kao što su Time i Divlje jagode.

    Nažalost, to je i najslabiji od tri CD-a. Pritom nije problem toliko što hrvatski jezik ne paše za ovu vrstu glazbe, koliko u tome što su pjesme i tekstualno, a pogotovo instrumentalno neambicioznije od pjesama na prva dva CD-a. Uz poneku iznimku uglavnom je riječ o simpatičnim pjesmicama s jednostavnim melodijama koje će vas teško natjerati na opetovano slušanje.

    Volio bih na ovakvoj kompilaciji koja je praktički presjek hrvatske blues i blues-rock scene, čuti više konkretnijih autorskih stvari temeljenih na bluesu. U obradama stranih klasika većina bendova pokazuje zavidno sviračko umijeće, međutim i tu ih se većina samo ograničava na što precizniju reinterpretaciju predloška, te se malotko upušta u bitno drugačije čitanje, pa i nema nekog razloga zašto bismo slušali njihove verzije pored izvornih.

    Ipak, s obzirom na raznolikost i količinu materijala, kompilacija predstavlja dobar ‘value-for-money’, te služi kao poziv da bendove koji se nalaze na njoj odemo poslušati uživo jer dobru svirku uvijek je najbolje konzumirati na taj način.

    Muziku podržava