Ruiz mrtav, živio Go No Go

    1879

    Go No Go

    First EP

    Datum izdanja: 04.06.2012.

    Izdavač: Geenger Records

    Žanr: Alternative, Indie Rock, Pop

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Automobile
    2. Tommy Boy
    3. Homeless Man
    4. All At Once
    5. In Clouds
    6. Tommy Boy (Blashko Remix)

    Moram priznati da me protekle godine iznenadio raspad Ruiza. Činilo mi se da su nabrijani da razvale, a kad ono, u ključnom dijelu sezone, bez nekih velikih najava, objavili su da više ne postoje. Tako je Go No Go postao glavni bend Tomija.

    Uglavnom, Go No Go je bend sačinjen od članova mnogih zagrebačkih bendova, glavnu ulogu igraju Tomi iz Ruiza i Zdravko iz Kipera, a u bendu su još Goran Andrijanić na bubnjevima i Ivana V. na basu.

    Okviri kojim Go No Go balansiraju jasno su utabani u ’90-ima. prošlog stoljeća, odnosno u indieju i alternativi tog vremena, potpomognutim pop punkom. Sve u svemu, ovih pet pjesama plus jedan remiks vrlo lijepo klize i zarazan su materijal kojim su pokazali da u budućnosti od njih možemo mnogo očekivati.Tomiju je glavni uzor Josh Homme što se dobro osjećalo u Ruizu, pa ovdje iako je malo pobjegao od svog ‘klasičnog zvuka’ i dalje se vidi da vuče prema njemu. To se jasno čuje u prvoj skladbi “Automobile” koja podosta zvuči na radove Queens of the Stone Age i posljednjoj (regularnoj) “In Clouds” koja zvuči kao neka izgubljena Nirvanina pjesma.

    U ostatku EP-a prevladavaju melodičnije skladbe koje se odlično uklapaju u pojam gitarskog indie popa pomiješanog s punk elementima. Usporedbe tih pjesama najlakše bismo mogli pronaći u bendovima tipa Dinosaur Jr, Weezer, The Thermals i sličnima.

    Muziku podržava

    Tommy Boy” već je poslužila za svojevrsno predstavljanje benda i samog mini albuma. To je klasičan, vrlo melodičan gitarski pop pijevnog refrena što ga čini odličnim odabirom za najavni singl. Weezer i The Thermalsi su i više nego očiti utjecaji, a opet Go No Go nije njihova čista replika.

    Homeless Man” ima upečatljivo ubačene ženske doo-wop vokale (gostuje trio Harmony), dok je “All At Once” možda i najeksplozivnija pjesma albuma. U njoj kao da su greendayovski pop punk pomiješali s nešto žešćim gitarama, a sve da bi dobili savršenu pop pjesmu. Gotovo da su u tome i uspjeli.

    Jedan očiti problem benda je pjevanje na engleskom jeziku. Meni je stvarno žao kada slušam ovako dobre bendove kojima je engleski materinji jezik (kao što se može reći u Tomijevom slučaju) i kada zbog njega ne mogu opstati na našoj sceni. Da su ove pjesme otpjevane na hrvatskom, sumnjam da bi bile toliko upečatljive, ali pjevanje na engleskom će očito biti jedan od problema s kojima se susretao i Ruiz zbog čega nisu dobili zasluženi medijski tretman.

    Ovih pet pjesama i zabavni remiks “Tommy Boy” govori nam nekoliko stvari. Go No Go je još jedan vrlo dobar bend koji pjeva na engleskom i od kojih možemo očekivati mnogo u naredno vrijeme, Marko Kalčić (producent albuma) ponovno se pokazao kao jedan od najpotentnijih hrvatskih producenata za indie rock glazbu, a bandcamp kao najbolji mogući prijatelj u digitalnom svijetu, budući da je i ovaj album na besplatnom shareu.

    Muziku podržava