Retro nostalgija, sexy privlačnost i sjevernjačka hladnoća

    2923

    The Raveonettes

    Pretty In Black

    Datum izdanja: 03.05.2005.

    Izdavač: Columbia / Menart

    Žanr: Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Heavens
    2. Seductress Of Bums
    3. Love In A Trashcan
    4. Sleepwalking
    5. Uncertain Times
    6. My Boyfriend’s Back
    7. Here Comes Mary
    8. Red Tan
    9. Twilight
    10. Somewhere In Texas
    11. You Say You Lie
    12. Ode To L.A.
    13. If I Was Young

    Moj prvi susret s The Raveonettes dogodio se prije nekoliko godina u jednom CD shopu. Iz zvučnika je sviralo nešto meni potpuno nepoznato, a opet tako originalno i svježe da sam umjesto planiranog CD-a bez razmišljanja kupila “Chain Gang Of Love”. I nisam požalila. Štoviše, simpatija na prvi pogled pretvorila se u ljubav na duge staze.

    Iako imaju jedan od najpoznatijih festivala na svijetu (Roskilde Festival), Danci i njihovi bendovi su, za razliku od svojih skandinavskih susjeda, rijetko bili poznati van lokalnih granica. No, sve se promijenilo s dolaskom The Raveonettesa. Okosnicu benda čine Sune Rose Wagner (gitara, vokal) i Sharin Foo (bas, vokal).

    Sune Rose odgojen je na Dylanu, Buddy Hollyju i The Everly Brothersima, studirao je povijest rock glazbe, neko vrijeme je živio u Americi, no na profesionalno bavljenje glazbom motivirala ga je tek disonanca bendova poput Sonic Youth i Jesus And Mary Chain, dok je Sharin Foo obožavala The Beatlese i The Velvet Underground te proučavala indijsku glazbu. Ona je glasom (a pogotovo stasom) neodoljivo podsjećala na Kim Gordon iz najboljih dana, dok je on, što se muzičkog backgrounda tiče, komotno mogao biti treći brat braće Reid.

    Prije nego što su počeli stvarati glazbu, dogovorili su se da će se pridržavati nekih pravila te je tako prvi mini-album “Whip It On” u cijelosti napravljen u B-molu, po pjesmi su bila dozvoljena samo tri akorda, a nijedna pjesma nije trajala duže od tri minute. Cijeli album trajao je svega 22 minute, ali je garage rock scena dobila još jedno novo ime. Distorzirane gitare, trash pop ikonografija, reminiscence na ’50-e i ’60-e, puno reverba, film noir sekvence, Sonic Youth bučni zid, popnoizičnost Jesus And Mary Chain.. samo su neke od stilskih odrednica kojima bi se mogao opisati ovaj bend. A nakon prvog dugosvirajućeg albuma “Chain Gang Of Love” (33 minute) dobili smo i “Pretty In Black” koji traje (čak) 44 minute.

    Muziku podržava

    Album otvara polagana “In Heavens” koja daje naslutiti da je zvuk ovog albuma prilično izmijenjen u odnosu na onaj njegovih prethodnika, s potpuno utišanim gitarama i bez distorzija. Na nju se zvučno nastavlja i “Seductress Of Bums“, dok nas “Love In A Trashcan” opet vraća u onaj prepoznatljivi retro zvuk i brži ritam kakav su njegovali na prva dva albuma. Nije slučajno da je upravo ova stvar izabrana za prvi singl, a obavezno pogledajte i spot napravljen u najboljoj trash maniri ’50-ih (“If you touch that girl you know it’s okay/People say she’s a whore anyway/I think she looks like a nice vamp/Looking for love in a trashcan“).

    Jedina pjesma koja bi se još uklopila u biografiju The Raveonettesa koje smo dosad poznavali jest “Sleepwalking“, u kojoj Sharin prekrasno zavodi dok pjeva: “I can’t hold my breath so long/When you pass me by without a sound/You got something more to give/To girls who never thought they’d love” i iz koje je ‘posuđen’ i naslov albuma, a Mr. ‘Pretty In Black’ ujedno je i glavni ‘negativac’ ove pjesme.

    Uncertain Times” se u prve dvije trećine doma gotovo akustično, dok se tek prema kraju razrađuje, a glas ‘podebljava’ instrumentima. Jedino što su trebali izostaviti jest zadnji stih – “And if the atom bomb should end us both/I’ll be happy to go to the stars with you” koji se doima tek kao loš pokušaj kopiranja onog predivnog stiha The Smithsa. “My Boyfriend’s Back” cover je pop klasika girlie benda Angels iz ’60-ih u čijem je originalu svoj udio imao i producent ovog albuma, Richard Gottehrer, kojeg su slučajno upoznali prilikom jedne svirke u New Yorku i svidjeli su mu se dovoljno da im producira album.

    Nešto brža i drugačija od ostatka albuma je “Twilight” u kojoj su pokušali igrati se s disco ritmovima. Zanimljiv tekst, no puno bolje su prošli poigravajući se s tugaljivom americanom i countryjem na “Somewhere In Texas“.

    Inače, ovo je bio i prvi album na kojem Sharin nije svirala bas, već su imali dodatnu basisticu, Anders Christensen, a u svojoj 60. godini na albumu je gostovala i legendarna bubnjarka The Velvet Undergounda Moe Tucker. Druga gošća bila je Ronnie Spector na “Ode To L.A.“. Nekadašnja supruga producenta Phila Spectora bila je i vokalistica benda The Ronettes iz čijeg je imena izvedeno i ovo The Raveonettes.

    Zavodljivo. Elegantno. Zarazno. Ako je “Chain Gang Of Love” bila ultimativna verzija sex albuma za 21. stoljeće, onda je ovo njen legitimni nastavak.

    Muziku podržava