Reciklirani dokaz nelogičnosti svjetske muzike

    1200

    Saliva

    Under Your Skin

    Datum izdanja: 21.03.2011.

    Izdavač: Island / Universal Music

    Žanr: Hard Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Badass
    2. Better Days
    3. Nothing
    4. Hate Me
    5. Never Let You Go
    6. Prove Me Wrong
    7. Burn It Up
    8. Toxic Suicide
    9. Turn the Lights On
    10. Spotlight

    Recimo da vas netko zamrzne negdje u 1999. godini (plus i minus pokoja) i da vam pokaže top-liste i vrstu muzike na kakvu svršavaju američki tinejdžeri pripremajući se za subotnje dangubljenje.

    Našlo bi se tu podosta imena koja su prodefilirala kroz tu nu-metal,
    hard-rock, post-grunge kombinaciju. Sve u redu – pjesmice teku, red
    pijevnih, red frajerskih, a sve ubojito pitke i pamtljive.

    I onda vam odjednom netko stisne ultra-brzi fast-forward i dopremi vas u sadašnjost. 2011. godina i bend Saliva? Preskakanje desetogodišnjih promjena u svijetu muzike jedini je način da ih shvatite (donekle) ozbiljno.

    I potpisnik ovog teksta odvaljivao se i samokreirao u tom razdoblju. I jedva čeka da neki od tih bendova napokon izbace te najavljivane povratničko-nostalgične albume. Ali, Saliva?! Nikako! 15 godina karijere i sedmi album na kontu. I ako je “Under Your Skin” najbolji rezultat, najveća (r)evolucija koju su bili sposobni napraviti, onda na tom američkom tržištu zbilja neke stvari nisu jasne.

    Muziku podržava

    Već uvodna “Badass“, s ciljem da predstavi bend ‘Najjači smo ikad!’ zvuči kao loša verzija Kid Rockovog logičnijeg dijela karijere i najlošijih rima – “Cause I’m a badass, and you don’t want to clash / Cause your mouth’s writing checks that your face can’t cash“. I onda su valjda shvatili da se nekako i ne ponašaju u skladu sa svojim godinama (i s godinama na kontu našeg planeta), pa su zaredali s mid-tempo ponosnim tužaljkicama (“Better Days“) i laganicama (“Turn The Lights On“, “Never Let You Go“).

    S “Burn It Up” bi čovjek pomislio da je zabunom pokrenuo album iz početka. Dakle, još jedna frajerština nakrcana recikliranim riffovima. I tako su se došuljali do desetak pjesama, ovisno o verziji izdanja (Da! Čovjek ne bi vjerovali, ali čak i ovaj album je uspio od izdavača dobiti blagoslov za više verzija!) i nepovratno ubili 30-40 minuta nečijeg života. Ne da je to oskvrnuće glazbe i takvog stila, već se jednostavno čini da bi vrijedni statističari uspjeli ama baš svaki riff već pronaći kod nekog benda iz prošlosti metala, ali i iz generacije koju su popunili njima slični – sveprisutni Nickelback, Adema, zaboravljeni one-hit-wonder Earshot, Drowning Pool, itd, itd.

    Uspjeli su žanrovskom stagnacijom kroz velik broj godina svoj zvuk dovesti iz nu-metala u moderni glam rock. Ma iskreno – zar zbilja Saliva ima svoju publiku u ovom desetljeću?! Vjerne fanove (više) nemaju, a refreni im nerijetko znaju zazvučati prihvatljivo čak i za prosječnu kućanicu kojoj je na mainstream radio-stanici zalutala Saliva.

    Muziku podržava