Protuteža komercijalnoj elektronici

    1306

    Boards Of Canada

    The Campfire Headphase

    Datum izdanja: 17.10.2005.

    Izdavač: Warp Records

    Žanr: Elektronika

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Into The Rainbow Vein
    2. Chromakey Dreamcoat
    3. Satelite Anthem Icarus
    4. Peacock Tail
    5. Dayvan Cowboy
    6. A Moment Of Clarity
    7. ’84 Pontiac Dream
    8. Sherbet Head
    9. Oscar See Through Red Eye
    10. Ataronchronon
    11. Hey Saturday Sun
    12. Constants Are Changing
    13. Slow This Bird Down
    14. Tears From The Compound Eye
    15. Farewell Fire

    Dvojac zanimljivog imena – Boards Of Canada koji se sastoji od braće Michaela Sandisona i Marcusa Eoina Sandisona dolazi iz Škotske. Ideju za ime dobili su nakon odgledanog dokumentarnog filma producentske filmske kuće National Film Boards Of Canada. Pripadaju elektronskoj glazbenoj sceni, i za ovakavu vrstu glazbe nastali još davne 1987 godine dok su se još zvali Hell Interface.

    Često ih nazivaju ‘misterioznim’ ne samo zbog malog pojavljivanja u medijima, nego i zato jer im glazba sadrži razne podsvjesne poruke, zbog čega ih neki ne žele slušati nazivajući njihovu glazbu ‘brainwashingom’. Bio to ‘brainwashing’ ili ne, njihova glazba je zanimljiva i po mnogočemu drugom netipična.

    Većina njihovih uzora nema veze s elektronskom glazbom, a kao najvažnije navode Joni Mitchell, The Incredible String Band i My Bloody Valentine. Vrlo je zanimljivo je da koriste isključivo analognu opremu. Njihova glazba je kombinacija instrumentalnih i sintetičkih zvukova. Ideje crpe odasvud pa tako koriste naoko bezvrijedne zvukove iz svakodnevnog života i prirode koje kasnije pretvaraju u zanimljive sampleove.

    Kao najveću inspiraciju često navode tužne situacije u životu, što se definitvno osjeća i na ovom albumu. Tugu prikazuju smirujućom i na neki posebni način lijepom.

    Muziku podržava

    The Campfire Headphase” je ime njihovog posljednjeg izdanja. Moram priznati da već dugo nisam čuo ovako ‘lagan’ album. Kao i kod većine njihovih albuma, u prvom planu je ambijentalno sanjiva melodija. Ta melodija pobuđuje ponekad ambivalentne osjećaje pa bi se moglo dogoditi da se tijekom preslušavanja osjećate tužno i sretno u istom trenutku.

    Za razliku od prethodnih albuma više se koriste akustične gitare koje zvuče vrlo jednostavno, ali u nijednom trenutku prejednostavno. One su ovdje više kao pomoćno sredstvo i savršeno se nadopunjuju s ostatkom pjesama.

    Boards Of Canada predstavljaju dobru protutežu izvođačima komercijalne elektronske glazbe namećući se svojim talentom i kvalitetom. Iako su već i ovako dovoljno zaradili i stekli gotovo kultni status, mogli su proizvoditi ljetne plesne ‘hitiće’ i zaraditi mnogo više, ali ostali su vjerni svojoj filozofiji i to treba cijeniti.

    Iako za moj ukus previše lagan i melankoličan ovaj vrlo kvalitetan album nas vodi u ona bajkovita područja za koja smo možda zaboravili da postoje i ako smo dovoljno spremni prepustiti se mogli bi doživjeti nezaboravno iskustvo.

    Muziku podržava