Prokletstvo zvano ‘zvuče kao’

    1586

    The Airborne Toxic Event

    All At Once

    Datum izdanja: 29.04.2011.

    Izdavač: Island / Universal Music

    Žanr: Indie Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. All At Once
    2. Numb
    3. Changing
    4. All For A Woman
    5. It Doesn’t Mean A Thing
    6. The Kids Are Ready To Die
    7. Welcome To Your Wedding Day
    8. Half Of Something Else
    9. Strange Girl
    10. All I Ever Wanted
    11. The Graveyard Near The House

    All At Once” drugi je studijski album američkog indie rock benda The Airborne Toxic Event, benda koji je pažnju na sebe privukao zarazno-pitkim prvijencem i izrazito lošom kritikom istog na glazbenom portalu Pitchfork.

    Prvim albumom istog naziva kao bend i svim onim što je slijedilo, definirali su se kao bend koji voli oblačiti se u orkestar. Dobro su to tada napravili, te su nas natjerali da to očekujemo i na drugom studijskom albumu.Međutim već prvi najavni singlovi, ujedno druga i treća pjesma na albumu, “Numb” i “Changing“, daju naslutiti nastale promjene. Sad, jesu li te promjene izazvane u njima samima ili promjenom izdavača sasvim je svejedno, no zaključak svakako navodi na to da bi bilo zgodno da sintisajzere ostave drugima, a vrate se, recimo, kontrabasu jer im bolje stoji.Pjesma koja otvara album “All At Once” zbunjuje vokalnom izvedbom Mikela Jolletta koji na mahove, a pogotovo na početku, kao da pokušava krasti glas Mattu Berningeru (The National). Ali zašto? I ma koliko se trudiš u opetovanom slušanju uzeti u obzir ostatak pjesme kako bi proširio mišljenje o njoj, zaista jedino što ostaje zakačeno za misli dok je slušaš je to zašto? Zašto to radi? Ej, pa Matta već imamo, hoćemo Mikela!

    Pjesma “All For A Woman” donosi nešto njihovog prepoznatljivog zvuka, malo žica i isprepletanje muško-ženskog vokala, pa opet šamar jer to je balada Bryan Adams kalibra, ali blago skrivena u drugi žanr koja može izvrsno poslužiti kao podloga prekomjernim romantičnim komedijama koje slijede.

    Muziku podržava

    Nakon baladnog sedativa, napokon kreće ključanje krvi slušača pjesmom “It Doesn’t Mean A Thing” koja donosi dašak žestine koji vas prebacuje u višu brzinu, ali pjesma “The Kids Are Ready To Die” opet vas šalta niže i teleportira čak! O moj Bože gdje smo to sad, u Irskoj?! Zvuče kao…

    Na još nedovoljno oporavljane od teleportacije pjesma “Welcome To Your Wedding Day” obrušit će se na vas zavlačeći se lagano u punk, pjesama govori i zvuči kao punk, te oni zvuče kao…

    I napokon, tek u zadnjem dijelu albuma The Airborne toxic Event počinje zvučati kao The Airborne Toxic Event i podsjećati na sebe, a ne na nekog drugog. Pjesme “Half Of Something Else“, “Strange Girl“, “All I Ever Wanted” i “The Graveyard Near The House” pjesme su koje se najviše potpisuju njihovim imenom i nose njihov pečat. To su pjesme koje imaju njihov zvuk i simpatične tekstove na koje se kačiš. Tek u tim pjesmama su opušteni i zapravo oni.

    The Airborne Toxic Event nose prokletstvo velikog utjecaja drugih na njih jer su očito sami još nedovoljno u sebe sigurni i ma koliko neoduševljena bila tom zlokobnom kritikom prvog albuma gdje je navedeno da zvuče kao Arcade Fire, The Strokes i Interpol, na ovom pak nažalost neodoljivo podsjećaju i zvuče kao The National, U2 i Bryan Adams.

    No, možda bi to sve osvjetlao neki razgovor s njima gdje bi nam bolje objasnili što to rade, ali nekako bi njihova glazba trebala biti dovoljna i govoriti sama za sebe, glazbu ne bi trebalo objašnjavati previše, pa zaželimo im da se sljedećim albumom vrate sebi, dok još imaju kome.

    Muziku podržava