Predsjednik zabavne glazbe u razdoblju kad se tek zagrijavao

    1643

    Ivo Robić

    Pjeva Vam Ivo Robić (izvorne snimke 1949.-1959.)

    Datum izdanja: 23.04.2012.

    Izdavač: Croatia Records

    Žanr: Pop, Šansone

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Ti ni ne slutiš
    2. Kad zvjezdice male
    3. Sjećaš li se
    4. Večer
    5. Mladost i ritam
    6. Ritam veselja
    7. Reci da me voliš
    8. Serenada Opatiji
    9. Rodni moj kraju
    10. Ci – baba
    11. Pjesma otoka
    12. Život pun ruža
    13. Zarobljenik ljubavi
    14. Adios, mariquita linda
    15. La mi-rout
    16. Ja želim cjelivati
    17. Kad laguna spava
    18. Siboney
    19. Kapljice kiše
    20. Zašto smo se sreli
    21. Uvelo lišće
    22. Nebeska serenada
    23. Pjesma Dubrovniku
    24. Bregovi su ostali za nama
    25. Kap kiše
    1. Mama Juanita
    2. La Paloma
    3. Jadran u noći
    4. Jabuke i trešnje
    5. Ay, ay, ay!
    6. Plave oči
    7. Uspavat te želim
    8. Najljepši san
    9. S pjesmom u srcu
    10. Mona Liza
    11. Bahia
    12. Uz morski žal
    13. Domino
    14. Na mjesečini
    15. Jezebel
    16. Samo zvijezde znaju
    17. Ta tvoja ruka mala
    18. Tiho plove moje čežnje
    19. In Bahia
    20. Hej, Joe
    21. Vatreni poljubac
    22. Granada
    23. Odavde do vječnosti
    24. Ja ljubim te
    1. Srce, laku noć
    2. Kad padne noć
    3. Charmaine
    4. Čuj mi glas
    5. Shake, rattle and roll
    6. Seven Lonely Days
    7. Hallo, bim-bam baby
    8. Oho-aha
    9. Mexico
    10. O mama, o mamajo
    11. Ja se opraštam, Cigani, sa vama
    12. Nekad sam i ja volio plavo cvijeće
    13. Prošli davni dani
    14. Prva ljubav
    15. Samo jednom se ljubi
    16. Let Me Go
    17. Skokiaan
    18. Three Coins in the Fountain
    19. ‘Na Voce, ‘Na Chitarra
    20. Goodnight Irene
    21. String Along
    22. My Truly, Truly Fair
    23. Room Full Of Roses
    1. Don’t Let The Stars Get In Your Eyes
    2. Tennessee Waltz
    3. Anytime
    4. You All Come
    5. Septembar
    6. Tek samo ti
    7. Htio bih ti reći
    8. Ako nećeš da te ljubim
    9. Ne plači
    10. Ja ću doći
    11. Que sera, sera
    12. Casetta in Canada
    13. Mala djevojčica
    14. Kao prije
    15. Želja
    16. Gondolijer
    17. Za tobom čeznem
    18. Bijela ruža
    19. Ples, pjesma, smijeh
    20. Molba vjetru
    21. Sa suncem u oku
    22. Autobus Calypso
    23. Sutra (Morgen)

    Četverosveščana kompilacija “Pjeva Vam Ivo Robić” donosi 95 snimaka koje je snimio uglavnom u šestom desetljeću 20. stoljeća (nekoliko snimaka datira u 1949. i jedna u 1969.).

    Riječ je o reizdanju iz 2001. koje objedinjuje sve bitnije snimke koje je Robić načinio u periodu kad je tek dosizao vrhunce svog interpretatorskog i autorskog talenta, odnosno, pred dane ponosa i slave koji su slijedili u Njemačkoj. Ovo izdanje prati i odgovarajuća bilješka u kojoj se može pročitati “ona pripovijest” po kojoj je svog šefa Berta Kämpferta nagovorio da obojica skupa pogledaju The Beatlese i potpišu s njima prvi diskografski ugovor.I kad se već spominju The Beatlesi, ovaj box-set je na neki način Robićev “bijeli album”. Rijetko koji pjevač može načiniti ovako široku kompilaciju radova. Na ova četiri diska Robić pjeva sve: od talijanskog belcanta, preko meksičkog melosa (“Mama Juanita”), američkih standarda (“Goodnight Irene”, “Tennessee Waltz”), hitova Zimbabvea i južne Afrike (“Skokiaan”), tradicije francuske šansone, mađarskih i ruskih narodnih pjesama, te uspijeva držati svoj umjetnički integritet na solidnom nivou. “Samo pitaj, nema da nema” rekli bi vrsniji prodavači na tržnici i ne bi bili u krivu. Glavni rezervoar bile su muzičke teme iz filmova, bilo da je riječ o onima holivudskog, meksičkog ili nekog drugog porijekla.U doba Robićevog pjevačkog sazrijevanja i pretvaranja vrhunskog talenta u vrhunskog pjevača bitno je bilo znati što više pjesama i imati što veći repertoar, a Robić se odlično snalazio i u belcantu i kao crooner, ne pretjerano različit od poznatog rock začinjavca Roya Orbisona. Rock’n’roll Robić je okrznuo tek kroz “Shake, Rattle and Roll” i možda još koju stvarčicu, a sam prema istom žanru i nije imao neko visoko mišljenje, što ne umanjuje vrijednost njegovog rada, pogotovo ako znamo da je slično o dotičnom žanru mislio i Frank Sinatra.Valja reći da je Robić bio tek izdanak jedne talentirane generacije muzičara koja je imala privilegiju (ili obavezu, kako se uzme) razvijati svoj senzibilitet kroz različite žanrove, biti u dosluhu sa svjetskim trendovima i, po potrebi, sve poznatije songove prevesti na hrvatski. Slično kao svojevremeno s Draženom Petrovićem u zagrebačkom košarkaškom klubu Cibona, i Robić je na neki način bio šlag na torti sastavljenoj od moćne gomilice muzičara, autora i aranžera (Mario Kinel, Nikica Kalogjera, Pero Gotovac, Ljubo Kuntarić…), tako da se može reći da je Ivo Robić bio član generacije koja je stvorila hrvatsku autorsku i izvođačku muzičku industriju.

    Riječ je bila uglavnom o akademski školovanim muzičarima ili vrhunskim talentima koji su itekako dobro razumjeli zakonitosti žanrova, koji su se ‘prešaltavali’ iz jedne u drugu stilsku ladicu, kao da je riječ o jutarnjem pranju zuba. Držalo se do, u to doba modernog, bigbendovskog pristupa, električne gitare bile su gotovo futuristički pojam, no zvučna sinergija instrumenata relativno se lagano stvarala. Naravno, svi aranžmani nisu provedeni idealno, no iz današnje perspektive, možemo samo sanjati o ovako visokim zanatskim standardima. Zamjerka bezobraznog novinara bila bi u remasteringu zvuka: iako je 2001. oprema za remastering bila relativno zastarjela, prilikom reizdanja 2012., mogao se i morao se primijeniti novi postupak u ‘čišćenju’ zvuka i pogotovo u redukciji šuma.

    Muziku podržava

    Robić je pak svoje interpretatorske vrhunce dosegao u pjesmi “Prošli davni dani” (prepjev “Auld Lang Syne”) i “Que Sera, Sera“, a da je uz to i odličan autor dokazuju snimke “Srce, laku noć“, “Ne plači” i “Samo jednom se ljubi“. Robić se kao kompozitor također držao gracioznosti i uglađenosti, te nježne (malo)građanske vizure lišene bilo kakvih silnih zvukovnih poteza ili premaza. Set također sadrži legendarnu “Malu djevojčicu“, koja je poznata po iritantnom refrenu “Tata kupi mi auto“, te mnogo bolju “Autobus Calypso“.

    Za prosječnog konzumenta ovakav izbor četiri diska ipak je preobilan obrok, no riječ je o hranjivim “sastojcima” koji su, unatoč davnoj godini proizvodnje, sasvim solidno ‘konzervirani’, a za aspirante za industriju lakih nota, kompletan set je neizostavna lektira.

    Muziku podržava