Pravi Chicago blues

    1729

    Muddy Waters

    Live In Montreal

    dvd

    Datum izdanja: 29.10.2007.

    Izdavač: Spectra / Aquarius Records

    Žanr: Blues

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Baby Please Set a Date
    2. St. Louis Blues
    3. Instrumental No. 1
    4. Instrumental No. 2
    5. Hoochie Coochie Man
    6. They Call Me Muddy Waters
    7. Chapagne and Reefer
    8. County Jail
    9. Blow Wind Blow
    10. Country Boy
    11. Everything’s Gonna Be Allright
    12. Mannish Boy
    13. Instrumental No.3
    14. Got My Mojo Working

    Bio je jedan od prvih glazbenika koji su iz delte Mississippia došli u Chicago u potrazi za boljim životom. Po nekim pričama upravo je on bio prvi blues glazbenik koji je počeo koristiti električnu gitaru. Njegovo ime je Muddy Waters.

    U intervjuu koji smo vodili 2006. u Opatiji, tijekom 6. Liburnia Jazz Festivala, blues-rock gitarist Jimmy D. Lane na tu je temu rekao: “Sve je počelo s trojicom svirača. Bijahu to Muddy Waters, Jimmy Rogers i Little Walter. Donijeli su sa sobom iskustvo sviranja južnjačkog bluesa i elektrificirali zvuk po uzoru na glazbenike koje su slušali na jugu, primjerice u Memphisu. Tako je nastalo ono što poznajemo kao čikaški blues. Neke od karakteristika su: gitara, usna harmonika, klavir, slide, polagani i teški blues.”

    Lane je savršeno opisao što je najbitnije za svakog blues glazbenika: “Moraš biti iskren i osjećati ono što sviraš. Moraš osjećati note da bi ih mogao svirati. Ako sviraš note, a ne osjetiš ih, to su samo note bez značenja. Naučio sam da treba razumjeti blues i osjećati ga da bi ga svirao.”

    Te karakteristike krase Muddya Watersa koji je, poput Alberta Kinga, Willia Dixona i B.B. Kinga, utjecao na cjelokupnu rock scenu koja se razvila u šezdesetima. Tako su si primjerice Stonesi nadjenuli ime po Watersovoj pjesmi “Rolling Stone”, a Hendrix je obradio njegovu sladbu “Mannish Boy”.

    Muziku podržava

    Grupa Cream također svoj uspjeh duguje bluesu. Tri izvrsna glazbenika: gitarist Eric Clapton, bubnjar Ginger Baker i basist Jack Bruce, uz svoje vlastite, bluesom nadahnute, skladbe svirali su i nekoliko obrada. Ta rockerska interpretacija bluesa postigla je ogomnu popularnost kod publike. Poslije su mnogi vjerovali da je pjesme poput “Crossroads” ili “Spoonful” napisao Clapton! Takvih primjera ima još mnogo, a svim tim glazbenicima uzor je bio Muddy Waters.

    Savršen primjer Chicago bluesa je DVD koji sadrži Watersov nastup u Montrealu 1980. Bend koji se sastoji od dvojice gitarista, Luthera “Guitar Juniora” Johnsona i Boba Margolina, te basista Calvina Jonesa, bubnjara Willya “Big Eye” Smitha, pijanista Pinetopa Perkinsa i usnog harmonikaša Jerrya Portnoya, na prava je uzbuđenja pripremio publiku kroz pjesme poput “Baby Please Set a Date” i “St. Louis Blues“. Waters se, poput svake zvijezde, pojavljuje tek u petnaestoj minuti koncerta.

    Sviraju polagan, opuštajući blues. Waters svira lead- i slide-gitaru koju prate još dvije gitare radi raznobojnijeg zvuka, te pjeva, izmjenjujući se s dionicama usne harmonike. Između ostalih, sviraju i njegove skladbe, poznate blues standarde, poput “Hoochie Coochie Man“, “Mannish Boy“, te “Got My Mojo Working“, na kojoj im se pridružuju dvije zvijezde bluesa, pjevačica Koko Taylor i usni harmonikaš i pjevač James Cotton.

    Činjenica je da je blues glazba polako pala u zaborav nakon dolaska raznih novih pravaca poput rocka, punka, techno glazbe ili free jazza. No usprkos tome u današnje vrijeme blues se može pronaći u skoro svakom glazbenom žanru zato što se većina njih na njemu bazira.

    Upravo zbog toga važno je slušati velikane poput Muddya Watersa, posebice u tako sjajnim izdanjima u kakvom se predstavio na koncertu koji se nalazi na ovom DVD-u.

    Muziku podržava