Ovako nešto će se teško izdići iz pepela

    998

    Avian

    Ashes And Madness

    Datum izdanja: 27.02.2009.

    Izdavač: Silverwolf Productions / Trolik

    Žanr: Metal

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Ashes And Madness
    2. The Lost And Forsaken
    3. Into The Otherside
    4. Esoteric Lies
    5. Fall From Grace (Instrumental)
    6. Beyond The Hallowed Gates
    7. Thundersoul
    8. All The King’s Horses
    9. Never Fade From Me
    10. Time And Space Part II: Unlock The Mystery

    Da ne bismo nekog slučajno zbunili, treba prije svega reći kako je ovaj album objavljen 2008. godine u SAD-u za Nightmare Records, a ove je godine uslijedila i njegova službena europska promocija. A kad sam ga čuo, nije mi baš bilo previše žao što se to dogodilo sa zakašnjenjem, no i da slučajno nisam, vjerujem da bi mi netko drugi rekao kako nisam ništa propustio.

    Ovaj mi album, iako je Avianu drugi, djeluje više kao demo materijal, nekako bezvoljno i čini mi se dosta nedorađenim. Htjelo se tu, očito je, spojiti britanski heavy metal kroz melodiju ritam, solaže, pa progresivu s nekakvim pokušajima ozbiljnijih konstruiranja i nadograđivanja pjesama, te power metal, s jačim epskim nabojem.

    No, premalo je tu atmosfere, premalo mističnosti, premalo fantazije, premalo znanosti i sve mi se čini da se glavni akcent može staviti na riječ ‘pokušaj’. Svugdje i sa svime se malo pokušavalo, no skoro se nigdje nije išlo (ili otišlo) do kraja. Nadalje, aranžmani su prejednostavni, dok produkcija, ‘ajde, prolazi, a, najkraće rečeno, od deset pjesama s prosjekom pet i pol minuta ipak se nešto više očekuje.

    Čak ih ima nekoliko koje su gotovo neslušljive, poput “Into The Other Side” ili “Esoteric Lies“, a razočaranje nudi i “Time And Space Part II: Unlock The Mystery“, u čijih se više od deset minuta ipak očekivalo malo više ideja, tako da su te minute potrošene uzalud, s time da su tek završne akustike i dječji govor nešto nakon čega malo podignete glavu.

    Muziku podržava

    Makar, generalno gledajući, ima tu dobrih akustika, solo dijelova, naglašenijih riffova, snažnijeg duplog bubnjanja, čak i nekih industrijaliziranih kaotičnosti (“Ashes And Madness“), ali sve je to tako predvidljivo i nezanimljivo da takvi ‘umetci’ tek na momente odvrate pozornost od stvarnosti i realnosti.

    A realnost je i ta da Lance King, koji je prije Matta Barlowa pjevao u danskom Pyramazeu, na momente pjeva kao da mora, skoro pa bezvoljno, prozirno, i tko god je slušao njegove uratke sa spomenutim bendom teško će ga ovdje prepoznati.

    Stvarno, ovo je album koji me gotovo ničim nije, makar i u najmanjim količinama, muzički zadovoljio. Nešto kao da sam se tuširao u mlakoj vodi. Ipak, u svakom slučaju, mogli bi se oko njega malo ‘pomučiti’ ljubitelji Savatagea ili Balance Of Powera. Možda će oni naći više razloga za zadovoljstvo od mene.

    Muziku podržava