Orijentalni užitak za izabrane

    1103

    State Of Bengal vs Paban Das Baul

    Tana Tani

    Datum izdanja: 12.04.2004.

    Izdavač: Real World / Dallas Records

    Žanr: Elektronika

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Moner Manush
    2. Kali
    3. Radha Krishna
    4. Tana Tani
    5. Ram Rahim
    6. Medina
    7. Padma Nodi
    8. Dohal Allah
    9. Bolo Kotai
    10. Kon Ek Pakhi
    11. Al Keuto Sap
    12. Tal Rosh

    Moram priznati odmah na početku da me ovaj CD svojim izgledom nije niti najmanje dojmio, podsjeća na neki film Jackie Chana, morate priznati ne ostavlja najbolji dojam, ali ukoliko sudite ovaj CD po izgledu mogu vam s uvjerenjem reći da ste se prešli.

    Istina čak i kod prvog slušanja mi se činio dosadan, ali State Of Bengal aka Sam Zaman ovaj put nam je priredio izvrsnu zabavu upakiranu u kutiju čudnog izgleda. Prije nego počnem pisati o uradku, želio bih vas uputiti u to tko je zapravo State Of Bengal.

    State Of Bengal je nastao 1987.g i to kao rap grupa, koja je radila s londonskom omladinom kako bi je upoznala sa istočnjačkom glazbom mješajući ju sa zapadnom glazbom, stvorivši fuziju koja može i običnom zapadnjaku biti zanimljiva. Jedni od poznatijih ljudi koje je educirao su bili MC Deedar iz Asian Dub Foundationa i MC Mustaq iz Fun-Da-Mentala.

    Muziku podržava

    Usporedo s uvježbavanjem mladih ljudi, Sam Zaman je nastupao i kao DJ, te producent. Držao je rezidenciju u poznatom londonskom klubu Anokha 1997., gdje ga je zamjetila Bjork i zamolila da joj napravi remix za njenu pjesmu “Hunter” te da ju prati na svjetskoj turneji. Njeno poštovanje prema State Of Bengal je rezultiralo na kraju s obljavljivanjem remixa pjesme “Hunter” na njenom lableu One Little Indian. Napustivši Anokhu, zauzeo je mjesto u 333 klubu uz bok DJ Patrick Forgeu.

    Godine 1997. i 1998. su bile producentski vrlo dobre godine za Sama Zamana, tako da je u 1998. objavio svoj debi album “Visual Audio”. Nakon toga mu izlaze nebrojeni remixevi, među kojima se nalaze, osim prije navedene Bjork i Massive Attack, Ananda Shankar i Rnnie Jordan.

    Paban Das Baul je vodeći glazbenik među bengalskim Baulima, koji nam na ovaj album donosi glazbu stariju i od 500 godina. Bauli su benglaski mistični pjesnici i glazbenici, anarhična sekta nomada i pustinjaka koji su među rijetkima uspjeli očuvati svoje drevno nasljeđe u cijelosti. U rodnom ih Bengalu smatraju luđacima jer žive kao pustinjaci (Baul prevedeno znači lud ili opčinjen), ali ih inače zovu ‘sveti luđaci’. Hodaju uokolo noseći male bubnjeve ili jednostavne žičane instrumente te posjećuju hramove, farme, gradove noseći na sebi ništa drugo doli krpe .

    Na ovom albumu State Of Bengal je u svom stilu spojio azijatsku glazbu i moderni urbani plesni ritam, tako da možemo čuti broken-beat, drum’n’bass i lounge ritmove prađene sa zvukovima tabli, sitara, jambi i nebrojenih drugih instrumenata. Moram navesti da sam album nije nešto pretjerano brz kao što bi se očekivalo od ovakve glazbe, ali zato kvalitetom odskače od velike većine ovakvih izdanja.

    Kao što i samo ime albuma kaže “Tana Tani” (‘gurni i povuci’) on tako gura i vuče svoje inspiracije za pjesme i tekstove iz drevne indijske prošlosti, tako da npr. većina pjesama nosi nazive indijskih božanstava kao što su “Kali”, “Radha Krishna”, “Ram Rahim” ili poznatih indijskih pjesama kao što su “Bolo Kotai” i “Moner Manush”.

    Želio bih reći da vrlo cijenim ovo što Sam Zaman radi, jer poznajem indijsku kulturu i glazbu za koju mogu iz iskustva reći da je vrlo komplicirana tako da mogu samo nagađati s kojim su se problemima susretali radeći ovaj album. Dakle, ukoliko volite indijsku glazbu, a i također ste ljubitelj drum’n’bassa, brokenbeata, a željni ste malo promjene, onda je ovo jedan nesvakidašnji album namjenjen upravo vama.

    Muziku podržava