Olujni ocean za povratak vjere u život

    1321

    Savatage

    The Wake of Magellan (Digitally Remastered)

    Datum izdanja: 26.06.2009.

    Izdavač: earMUSIC / Menart

    Žanr: Metal, Progressive Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. The Ocean
    2. Welcome
    3. Turns To Me
    4. Morning Sun
    5. Another Way
    6. Blackjack Guillotine
    7. Paragons Of Innocence
    8. Complaint In The System
    9. Underture
    10. The Wake Of Magellan
    11. Anymore
    12. The Storm
    13. The Hourglass
    14. This Is Where You Should Be (bonus – acoustic version)
    15. Desiree (bonus – acoustic version)

    Znače li remasterizirana izdanja svih albuma Savatagea i novi izdavač aktivni povratak jednog od najboljih američkih heavy bendova na scenu nakon osam godina?

    To je pitanje koji su si vjerojatno postavili svi koje ovaj bend zanima. Zadnji album “Poets and Madmen” izašao je još 2001., a godinu iza Savatage je održao posljednje koncerte.

    Najviše članova benda otada je angažirano u symphonic-rock projektu Trans-Siberian Orchestra, te u Jon Oliva’s Painu. Upravo je Trans-Siberian Orchestra, odnosno uspjeh prvog albuma, ‘izazvao’ snimanje “The Wake Of Magellan” albuma.

    “The Wake of Magellan” je predzadnji, jedanaesti sveukupno a treći konceptualni album Savatagea u izvorniku objavljen 1998. godine, čija je priča bazirana na dva tragična događaja koja su se dogodila godinu prije nego se počeo snimati.

    Muziku podržava

    Prvi se dogodio u proljeće 1996. godine na tajvanskom brodu Maersk Dubai, kada su kapetan i četvero časnika tri rumunjska slijepa putnika izbacili s broda i na improviziranim splavima ostavili u vodama Atlantika. Četvrtog ‘slijepca’ je spasio hrabri filipinski mornar koji je riskirao svoj život kako bi ga zaštitio, i na kraju uspio. Kad su stigli u kanadski Halifax, osmero mornara je skočilo s broda i obavijestilo vlasti, nakon čega su kapetan i časnici uhićeni i optuženi za ubojstvo prvog stupnja. Zbog nedostatka dokaza nitko nije kažnjen.

    Drugi događaj je ubojstvo mlade irske novinarke Veronice Guerin koja je od 1994. godine u Sunday Independentu pisala o kriminalu i borbi protiv trgovine drogom u svojoj zemlji. Ona je primala brojne prijetnje, a ubijena je 26. lipnja 1996. godine dok se, vozeći svoju Opel Calibru, zaustavila na crvenom, nakon čega su joj prišla dvojica motorista, od kojih je jedan u nju ispalio šest metala i na mjestu je usmrtio.

    Tek je njezina smrt, na žalost, donijela važnije pomake u borbi protiv kriminala u Irskoj, poput osnivanja Criminal Assets Bureaua, zavoda koji je osnovan kako bi se bavio upravo povećanjem razine borbe protiv organiziranog kriminala u Republici Irskoj, potaknut ubojstvima Veronice Guerin i detektiva Jerrya Garde McCabea, ubijenog 19 dana prije nje.

    Ovi su istinski događaji ukomponirani u priču o starom španjolskom pomorcu Hectoru Del-Fuegu Magellanu, navodnom potomku slavnog Ferdinanda, koji je odlučio okončati svoj život odjedrivši s malim brodom usred Atlantika, po uzoru na vikinge. Kad ga je vjetar odnio u veliku oluju, povjerovao je da će njegova želja biti ispunjena i da će umrijeti hrabrom smrću, no tada je ugledao čovjeka koji se utapao u oceanu.

    To ga je iznenada promijenilo i on je odlučio boriti se za svoj i život slijepog putnika bačenog u vodu, što je u konačnici i uspio. Nakon velike borbe uspijevaju se spasiti, a on po povratku kući shvaća da je dragocjen svaki život i da treba cijeniti svaki njegov trenutak.

    Odlična priča popraćena je adekvatnim muzičkim kulisama koje prate ‘događanja’ na oceanu. Iako je ovo album konceptualnog karaktera, s dosta elemenata progresivnog rocka, bez ikakvih ograničenja u kompozitorskim izražavanjima, s iznimno duboko proživljenim vokalnim interpretacijama, dosta teškom, tmurnom atmosferom s tek povremenim ‘bljeskovima’, činjenica je da je uglavnom slušljiv, a neke od pjesama imaju potencijal izvlačenja ‘na suho’.

    Drugim riječima, mogle bi se naći na albumima sličnih stilskih karakteristika, među pjesmama koji nisu vezane tekstualnom tematikom. Ipak, više se uklapaju u ovakvu vrstu ostvarenja koja već od početnih taktova instrumentalnog intra “The Ocean“, kroz šum oceana i zlokobni piano, daju do znanja da će se puno toga dogoditi.

    Iz konteksta priče na prvi dojam odudara kratka “Welcome” koja je nekako prevesela, i usto poziva ‘na show’. Vraški show koji se odigrava negdje oko sat vremena i koji, za razliku od događaja koji su ga inspirirali, ipak završava s boljim završetkom. No takav početak i nije neočekivan, jer je prvotna Magellanova ideja o hrabroj smrti nešto što bi se čak i slavilo u nekim vremenskim okvirima.

    Turns On Me” je slušljiva pjesma s laganim, mirnim početkom i isto takvim pripjevima, ali i s dosta prog-metal elemenata, akustičnim međuigrama, te melodičnijim refrenima, a “Morning Sun“, iako sličnog trajanja, nešto je strukturalnija i ritmički zahtjevnija. “Another Way” je pjesma baladnijeg izražavanja, “Underture” žešći, tečniji, prog-metal, a “The Wake Of Magellan” još jedna višekatna pjesma, s izrazito pjevnim referenima i izraženom melodiznošću u solo izražavanju.

    Remasterizirano izdanje, uz ono muzičko, koje je dopunjeno s dvije pjesme, sadrži i posebno najavljene, nove bilješke Joan Olive iz travnja ove godine, u kojima, među ostalim, stoji kako je “The Wake Of Magellan” bio treći konceptualni album benda, drugi s novim line-upom, da ga je svima bilo ugodno raditi, te da su mu “Hour Glass” i “The Wake Of Magellan” omiljene pjesme.

    Zato je u popratnom bookletu od 32 stranice tekst bogatiji i u njemu se, uz novinske isječke spomenutih tragedija, mogu naći kompletna priča, te tekstovi svih pjesama, zajedno s ilustracijama vezanim uz nju.

    Dobar, prepoznatljiv rad Savatagea s grandioznim melodijama i vrhunskim aranžmanima donio je jedan od boljih metal albuma devedesetih kojeg se vrijedno koji puta prisjetiti. Možda je i to jedan od razloga njegova reizdavanja. O ostalima, kojih sigurno ima, ovoga puta nećemo, već smo puno puta za druga djela ih iznosili, pa da se ne ponavljamo previše.

    Muziku podržava