Od studijskog kamena do koncertnog zlata

    2715

    Dire Straits

    Alchemy: Dire Straits Live (reissue)

    Live

    Datum izdanja: 30.04.2007.

    Izdavač: Mercury / Aquarius Records

    Žanr: Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Once Upon A Time In The West
    2. Expresso Love
    3. Romeo And Juliet
    4. Love Over Gold
    5. Private Investigations
    6. Sultans Of Swing
    1. Two Young Lovers
    2. Tunnel Of Love
    3. Telegraph Road
    4. Solid Rock
    5. Going Home – Theme From “Local Hero”

    Prva ploča koju je jedan moj dragi prijatelj kupio u svom životu (ne pamtim je li tada uopće imao gramofon ili ne) bila je upravo “Alchemy” grupe Dire Straits. Potpisnik ovih redaka obogaćivao je svoju fonoteku ovim albumom kako su se mijenjali glazbeni mediji: od ploče, preko kasete, do CD-a. Jer od prve do posljednje minute jasno je zašto je prvi album uživo Dire Straitsa vinuo grupu u sam vrh rock scene u doba kad su dominantni glazbeni žanrovi bili punk s jedne i disco s druge strane.

    Alchemy: Dire Straits Live” prvotno je objavljen 1984., dakle godinu dana prije megauspješnog “Brothers In Arms” po čijim hitovima ih mnogi samo i pamte, a od tada doživio je par reizdanja, od kojih je najznačajniji dodatak pjesma “Expresso Love” koja je donijela nešto glazbene živosti usamljenoj “Sultans Of Swing” na prvom disku.

    1983. Dire Straits proveli su na turneji promovirajući album “Love Over Gold”, a pjesme zastupljene na “Alchemy” snimljene su u srpnju u londonskom Hammersmith Odeonu. Ono po čemu se album posebno istakao bile su radikalno produžene do tog trenutka njihove najpoznatije pjesme, koje u svojim koncertnim inačicama niti u jednom trenutku ne izazivaju dosadu; naprotiv, prosto vam bude žao što je pjesma gotova, a originalne studijske snimke doimaju se u tom trenutku posve beživotnima.

    Jasno, bit ovog albuma nije u trajanju pjesama, već u ljepoti stihova i onog ‘sitnog veza’ kojeg je Knopfler popularizirao, jer – htjeli to priznati ili ne – ako je itko uspio voditi savršen dijalog sa svojom gitarom, bio je to Mark Knopfler i njegov crveni Stratocaster. Svaki ton je na mjestu, nema viška, nema manjka, a tim jednim jedinim tonom Mark Knopfler postizao je više od svih ostalih, baš poput Seana Conneryja koji podizanjem obrve kaže više od nekih glumaca.

    Muziku podržava

    A na “Alchemy”, Knopfler doslovce blista. Stječe se dojam kao da je jedva dočekao da izađe iz studijskog okvira i pokaže što zna uživo i to ga čini jednim od rijetkih izvođača koji zvuče bolje na koncertnim snimkama, nego na studijskim albumima (naravno, pritom ne mislim na produkcijske uvjete).

    Čak i danas, Mark Knopfler svoje stare pjesme (prvenstveno “Romeo & Juliet” i “Telegraph Road”) svira u aranžmanima začetim na alkemijskom koncertu, samo što su oni s godinama bujali i postajali sve bolji i bolji. Epska “Telegraph Road“, sa svojom mračnom, depresivnom atmosferom i s fantastičnom, možda i najboljom Knopflerovom finalnom solažom u kojoj svi članovi benda ravnopravno sudjeluju, apsolutno je nezaboravan trenutak, bilo da je slušate na disku ili uživo.

    Tunnel Of Love” također je jedna od onih pjesama čija završna solaža s nezaboravnim ‘valovima’ na klavijaturama dugo vremena ne izlazi iz uha. Međutim, vrhunac cjelokupne predstave svakako je “Sultans Of Swing“, jer upravo je na ovom albumu pjesma premijerno doživjela svoju znamenitu izvedbu koja rijetko kada ne prelazi deset minuta. Od posljednje kitice do završetka pjesme traje jedna neopisiva igra s gitarom, maleni vrhunci, usporavanja, cijelo vrijeme držeći vas u neizvjesnosti kad ćete čuti ono što želite čuti – onaj završni arpeggio po kojem je “Sultans 0f Swing” prepoznatljiva.

    Two Young Lovers“, “Private Investigations“, “Once Upon A Time In The West” i “Going Home” pružaju uvid u jednu bezvremensku svirku zauvijek zarobivši genijalnost jednog vremena, virtuoznost čitave tadašnje postave Dire Straitsa i pregršt emocija koje vam ne može pružiti niti jedan studijski album.

    Muziku podržava