Nostalgično i fantastično, ali i krnje

    4418

    TBF

    Nostalgično fantastično - The Best of

    Datum izdanja: 05.12.2011.

    Izdavač: Menart

    Žanr: Funk, Hip-hop, Pop, Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Alles Gut
    2. Život je lijep
    3. Malo san maka’
    4. Smak svita
    5. Data
    6. Heroyix
    7. Papilova
    8. Pljačka
    9. Budite kao mi
    10. Ye’n dva
    11. Šareni artikal
    12. Đita
    13. Fantastična
    14. Guzice & sise
    15. Super gut
    16. Lud za njom
    17. Nostalgična

    Kod ‘best of’ kompilacija ne recenzira se, naravno, kvaliteta pjesama koje se na njemu nalaze nego u prvom redu njihova selekcija.

    ‘Best of’ obično znači jednu od dvije stvari: ‘najkomercijalnije od’
    (selekciju je tu lako odrediti) ili ‘najkvalitetnije od’ (što je malo
    subjektivniji pristup), a ponekad i kombinaciju ta dva značenja.Nostalgično fantastično – The Best of TBF” prva je kompilacija snimaka TBF-a. TBF su od prvog albuma “Ping-pong (Umjetnost zdravog đira)” počeli osvajati srca i kritike i publike svojom modernom glazbenom podlogom koja se uvijek znala znalački nakloniti zavičajnoj tradiciji i ikonografiji. Voljeli su ih i oni koji inače ne vole hip-hop, kao i oni koji nisu pripadali splitsko-dalmatinskom điru čiji su duh, uključujući lijepe i ružne stvari, TBF sa svojim pjesmama pogađali bolje od bilo kojih svojih suvremenika. Time su s pravom zaslužili da ih se karakterizira kao ovodobne verzije svojih velikih inspiracija Tome Bebića i Miljenka Smoje.

    Uskladimo toplomjere” bio je nešto lakši, mnogi će (uključujući mene) reći slabiji album od prvijenca, no još uvijek je bio za koplje iznad većine domaće produkcije. Njegovi najsvjetliji trenutci bile su urnebesne i uvrnute SF zafrkancije, koje će ostati jedna od konstanti na albumima TBF-a.

    Muziku podržava

    S “Maxon Universal” došlo je do drastične promjene u zvuku. Sampleovi su marginalizirani, dodana je stalna instrumentalna postava od gitare, basa i bubnja. TBF su time postali punokrvni rock bend i prvorazredna koncertna atrakcija. Kvaliteta autorskog materijala na “Maxon Universal” bila je začuđujuća. Neki stariji fanovi su možda žalili za nepristupačnošću i beatovima “Ping-ponga”, no TBF su se nastavili glazbeno i tekstualno razvijati, te su s “Maxon Universal” napravili album koji predstavlja kreativni vrhunac hrvatskog pop-rocka dvijetisućitih, čiji sjaj još dugo neće izblijediti.

    Galerija Tutnplok” donekle je ponavljala formulu prethodnika, ovaj put uz malo opuštenije i manje društveno angažirane teme. Album je sadržavao neke od najpitkijih pjesama TBF-a, opet pokazujući da osim dara za tekstove imaju dara i za skladanje nevjerojatno ljepljivih melodija.

    Vrlo dobar ‘ištekani’ live album “Perpetuum fritule” u prvom redu je demonstrirao koliko su TBF svirački sazreli.

    Prošlogodišnji “Pistaccio Metallic” predstavlja mi prvi značajniji korak u krivom smjeru u karijeri TBF-a. Na njemu su mi TBF po prvi put zazvučali kao da se trude napraviti album što dopadljiviji širokoj publici, s ispeglanim zvukom pjesama prilagođenim za vrtnju u bilo kojem trenutku radijskog etera, i jednostavnim melodijama koje lako ulaze u uho pa ih i djeca pjevuše na ulici. Tekstovi pjesama, uz nekoliko iznimki, također se ne mogu mjeriti s duhovitošću i pronicljivošću prijašnjih albuma. Moje mišljenje je naravno kao i uvijek subjektivno, “Pistaccio Metallic” opet je dobro prihvaćen i kod publike i kod kritike, te su TBF u ovom trenutku možda popularniji nego ikad. Nadam se stoga da sam u krivu kad kažem da je kurs kojim su krenuli s “Pistaccio Metallic” kurs koji vodi od relevantnog i aktualnog benda prema okoštalom srednjestrujaškom bendu za lako masovno slušanje.

    TBF su dakle jedan od rijetkih bendova nastalih u Hrvatskoj koji su svojom kvalitetom, društvenim značajem i komercijalnim uspjehom definitivno zaslužili diskografski presjek karijere. Problem s “Nostalgično fantastično” je što je on, iz kojeg kod ga se kuta pogleda, daleko od potpunog presjeka.

    Od sedamnaest pjesama na kompilaciji po šest ih je s “Maxon Universal” i “Galerija Tutnplok“, dvije su s “Ping-pong”, jedna s “Uskladimo toplomjere”, te su tu još “Pljačka” i “Super gut” koje se nisu našle na regularnim studijskim albumima. Potpuno su ignorirani “Perpetuum fritule” i “Pistaccio Metallic“.

    To znači da na albumu nema nekoliko kultnih stvari s prvog albuma poput “Trilogija jada” ili “Splitsko stanje uma” koju će svaki stari fan TBF-a istaknuti kao njihovu ključnu stvar, niti fanovskih favorita kakvi su “Obračun kod Hakikija” ili “Odjeb je lansiran” s “Uskladimo toplomjere”.

    S druge strane ovo nije ni najkomercijalnije od TBF-a jer naprimjer nedostaje “Genije”, svakako jedan od najvećih hitova TBF-a. Da bi slika bila potpuna, naravno, nedostaju i pjesme s “Pistaccio metallic” no to bi onda značilo da bi na albumu morao slušati “Veseljka”, definitivno najiritantniju pjesmu koju su TBF ikad napravili (iritantnost je pojačana time što je na prvo slušanje bilo jasno da će to postati jedan od njihovih najvećih hitova).

    Ovakav izbor pjesama vjerojatno je dijelom određen autorskim pravima jer “Perpetuum fritule“, te prvi i zadnji album nisu izdani za Menart koji je izdao ovu kompilaciju, no “Uskladimo toplomjere” izdan je za Menart a gotovo je potpuno zaobiđen (nemojte me držati za riječ, nisam precizno upućen kome pripadaju koja prava).

    Pjesme koje se jesu našle na ovoj kompilaciji ipak se ubrajaju u najbolje i najpristupačnije pjesme ponajboljeg hrvatskog benda u posljednjih petnaestak godina, te “Nostalgično fantastično” sam po sebi predstavlja vrlo ugodno slušanje i album bez slabih točaka.

    Svojim fokusiranjem na “Maxon Universal” i “Galerija Tutnplok“, kompilacija će se u prvom redu svidjeti publici koja se na TBF zakačila preko njihovih novijih dopadljivih radiofoničnih uspješnica, no album ne daje preciznu i cjelovitu sliku što čini najbolje od TBF-a, te mu je to glavna mana.

    Muziku podržava