Nepoznat artefakt novog vala

    1763

    Dr Spira i ljudska bića

    Arheološki Artefakti tehnofilskih civilizacija prošlosti ili Naučna fantastika kao žanr u umetničkim delima s kraja dvadesetog veka

    Datum izdanja: 01.01.1970.

    Izdavač: Multimedia Rec. / Aquarius Records

    Žanr: Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Uvek isto zbogom
    2. Slobodan pad
    3. Ima dana (kada mene moja duša boli)
    4. Mreža
    5. Ponekad
    6. Buđenje
    7. Dg. Paranoia
    8. Igrač na žici
    9. Psyhoneurosis
    10. U znaku lava
    11. Marina
    1. Radio paranoja
    2. Crno je moja boja
    3. Gde si sad
    4. Jutarnja pesma
    5. Kraj avanture otimača izgubljenog kovčega na Peščanoj planeti
    6. Bio sam i ja na moru
    7. Mali grad
    8. Prvi sneg (Slađana)
    9. Kraj leta
    10. Mlade mame
    11. Mali princ Ikar
    12. King Fu Bojz (bioskop Partizan)
    13. Povedi me
    14. Prvi sneg (Spira)
    15. Molitva svetom Kamenku Katiću
    16. Kažu mi (moji prijatelji)
    17. Negde u gradu
    18. U 5:15 za Rumu
    19. Vruće pile
    20. Bolja od mene
    21. Vruće pile (demo)

    Dušan Mihajlović je jedna legendarna osoba ex-Yu scene koja nikako nije uspjela napraviti pravi bum na estradi. Nakon akustičnog dua Mira i Spira, odlučio je promijeniti svoj cjelokupni izričaj, pa se bacio ka zvuku kojeg svi kasnije znamo kao ‘novi val’.

    Dr Spira i ljudska bića su njegov bend s kojim je krenuo u pohod na slavu, ali odmah u startu su ga već zapali problemi. Naime, njihov prvijenac “Dijagnoza” iz 1980. nitko nije htio objaviti, pa je kao frajer Dušan rekao ‘ko vas jebe’, otišao u Englesku i sam, o vlastitom trošku, tiskao nekoliko desetaka primjeraka tog albuma kojeg je kasnije dijelio prijateljima i poznanicima, te tako ušao u legendu.

    Kada je već izgledalo da se bend raspao, dogodio se čudan splet okolnosti te su Dr Spira i ljudska bića dobili novu priliku za objavljivanje tog albuma, što su i iskoristili. Naklada je bila minimalna, reklama nikakva, pa je tržišni neuspjeh bio neminovan, a samim time i raspad benda, makar su već složili cijeli novi album “Dizajn za stvarni svet”.

    Danas, dvadesetak godina kasnije, Multimedia Records je odlučila reizdati ova dva albuma s izdanjem “Arheološki Artefakti tehnofilskih civilizacija prošlosti ili Naučna fantastika kao žanr u umetničkim delima s kraja dvadesetog veka” da bi odala počast ovom zapostavljenom umjetniku dok on uživa i živi u Londonu.

    Muziku podržava

    Znači, izdanje sadrži sva diska, na svakom od njih je po jedan već spomenuti album. Preslušavajući pjesme odmah se osjeća duh ’80-ih i novog vala, s pregrštom pjesama koje su u ono vrijeme mogle postati hitovi da se prepoznao njegov talent.

    Ovako, danas zvuče kao podosta zastarjele pjesme, s velikom dozom prašine na sebi, ali pravi ‘retromanijaci’ će doći na svoje. U pjesmama se osjećaju višeslojne glazbene podloge, niz zanimljivih tekstova i karakterističnog Dušanovog vokala s vrlo interesantnim interpretacijama zbog čega me čudi što nije bio prihvaćen u svoje vrijeme.

    Uspoređujući albume, “Dijagnoza” mi se čini više klasični novovalni album kakve su snimali i mnogi njegovi suvremenici, šarenih glazbenih kulisa i britkog jezika, onako, tipično balkansko-rockerski… Album je u svoje vrijeme imao potencijal, pa je prava šteta što nije uspio onda isplivati, jer bi sada s velikim poštovanjem pričali o Dr Spiri i ljudskim bićima.

    Drugi “Dizajn za stvarni svet” je više, recimo to tako, eksperimentalniji, opičeniji, zafrkantskiji, luđi… Osim već spomenutog novog vala, ovdje ima mnogih različitih elemenata koje dodatno obogaćuju glazbenu kulisu, a općenito je podosta veseliji i brži nego “Dijagnoza”.

    Ovaj album je zasigurno bio daleko iznad svojeg vremena (budući da je napravljen u ex-Yu), a zbog kameleonskih promjena izgleda, mogao bih ga usporediti s radovima Davida Bowiea sa svjetske estrade u ono vrijeme.

    Sve u svemu, ovo izdanje je jedan artefakt vremena i stanja u tadašnjoj državi sredinom ’80-ih godina prošlog stoljeća gdje je također bilo jako važno da li si podoban, a ne koliko si dobar. Da je bilo u pitanju ovo drugo, Dr Spira i ljudska bića bi bili legendaran bend, a ne samo kult o kojem zna mali broj ljudi.

    Ponavljam, danas pjesme ne zvuče toliko svježe i dobro, kao što su mogle biti u ono vrijeme da se imalo snage malo ih progurati, ali ova dva albuma zaslužuju pravo izdanje poput ovog. Meni osobno se sviđa više ovaj drugi disk zbog svoje osebujnosti, ali zajedno su prava cjelina.

    Muziku podržava