Neokaljana originalnost

    2269

    The Chemical Brothers

    Push The Button

    Datum izdanja: 24.01.2005.

    Izdavač: Astralwerk / Dallas Records

    Žanr: Elektronika

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Galvanize
    2. The Boxer
    3. Believe
    4. Hold Tight London
    5. Come Inside
    6. The Big Jump
    7. Left Right
    8. Close Your Eyes
    9. Shake Bounce Break
    10. Marvo Ging
    11. Surface To Air

    Moram priznati da nisam očekivao nešto posebno od novog albuma The Chemical Brothersa – “Push The Button“. Ipak ljudi iza sebe imaju podosta uspješnih izdanja i mislio sam da će sljediti šablonu drugih bendova i sad napraviti loš album. No prevario sam se (i moram reći da mi je drago zbog toga)! The Chemical Brothers su nam ponovo dali svoju viziju moderne elektronske glazbe, u koju su ovoga puta ukomponirali rock zvuk s elektronskim elementima.

    Ovo zvuči zanimljivo, ali ne i dosadno! Na uvodnoj pjesmi “Galvanize” kombinacijom ‘asian’ i ‘big beat’ zvukova uspjeli su napraviti vrlo uspješnu fuziju ovih dvaju zvukova u što je posebno pažljivo ukomponiran vokal i što ovu pjesmu čini jednim od zasigurnih hitova. No već na sljedećoj pjesmi Brothersi nam demonstriraju svoju eklektičnost i širok glazbeni ukus – “The Boxer” koja nam ponovo donosti kombinciju ‘big beata’ no ovoga puta sa rock zvukom. Iako pjesma ima odličnu podlogu i koristi gitarske riffove za izgradnju inteligentnog ritma podjednako kao i sampleove ipak se osjeća da je fokus usmjeren na vokal, što je u klupskoj glazbi do sada prakticirao mali broj izvođača i što ovu pjesmu čini posebnom i izuzetno zanimljivom.

    Believe” je pjesma koja je ufokusirana na ‘houseoidni’ 4by4 beat i kreće se na brzini od 132bpm. Ono što ovu pjesmu čini zanimljivom je ponovna kombinacija klupske glazbe sa gitarskim riffovima i muškim rock vokalom, no za razliku od pjesme “The Boxer” ovdje je fokus vraćen na beat koji je snažnije izražen nego u predhodnoj pjesmi. Također uz riffove u pjesmu je ubačen i veliki broj sampleova i efekata koji mnogo dodaju na dinamici pjesme i podržavaju njen divlji ritam, tako da je vjerojatno da će se ova pjesma naći na playlisti svakog respektabilnog DJ-a.

    Muziku podržava

    Na sljedećoj – “Hold Tight London“, nastavljaju sa 4by4 ritmom i to na prilično sličnoj brzini od 132,9bpm. Razlika između ove i prijašnje pjesme “Believe” je u tome što je ovdje prisutan ženski vokal i svi su elementi u pjesmi više ufokusirani na klupski zvuk, dok se gitarski riff koristi kao sample koji je provučen kroz lagani efekat te pojavljuje samo u ulozi ‘dizalice’. Inače sama pjesma je napravljena u ‘deep’ stilu, dakle-duboki bassevi, duboki sampleovi itd. “Come Inside” počinje sa stišanom tribal podlogom na koju se nadovezuju otvoreni ‘hatovi’ i muški vokal te sample u ulozi dizalice koji pjesmu vodi do eksplozije ‘breakbeat’ zvuka. Ovu pjesmu odlikuje inteligentno složen ‘drum-line’ koji ima sve karakteristike klasičnog ‘breakbeata’ – dakle divlji drum-line i futuristički zvukovi u pozadini koji prate perkusije. Nadalje, vokali su ovdje minimalno korišteni, a u sredini pjesme je ubačen sample iz pjesme “Everyday We Die A Little” koju je napisala Sara Ayers i čiji lagani ‘asian’ zvuk dodaje ovoj pjesmi još jednu inteligentnu osobenu crtu.

    The Big Jump” nas ponovo vodi natrag do 4by4 beata, no ovoga puta je riječ o sporijoj varijanti pjesme koja se kreće na 124bpma. Pjesma je u početku dosta jednostavna, tj. ima jedan ritmički ‘loop’ koji se ponavlja, no ubrzo se pojavljuje ‘loopani’ muški vokal koji pjeva naslov pjesme i dosta glasnih sampleova koji time ‘dižu’ dinamiku i atmosferu pjesme. Inače ova pjesma je jedna od rijetkih potpuno autorskih pjesama na ovom CD-u, jer su u većini drugih pjesama koristili tuđe loopove i sampleove, no na ovo smo se svi već trebali naviknuti jer većina današnjih producenata i izvođača koristi elemente iz starijih izdanja. Dosta sampleova je izvučeno iz pjesama Najat Aatabua, što ovaj CD ako ništa drugo čini unikatnim jer nitko dosad nije (koliko ja znam) koristio Aatabuove sampleove kao element za produkciju klupske glazbe. Još jednu pjesmu želim spomenuti, a to je pjesma “Left Right” koja je u principu kombinacija ‘big-beata’ i hip-hop vokala. Jako zanimljiva i jako originalna kombinacija, no i ovdje su korišteni tuđi sampleovi tako da niti ovu pjesmu u potpunosti ne možemo nazvati autorskim radom.

    Iako je dosta elemenata ovog albuma uzeto s tuđih pjesama, The Chemical Brothers su uspjeli u svojoj nakani i napravili eklektičan album čije su glavne odlike originalnost i inovativnost. Sada se s pravom možete zapitati kako to da album koji koristi elemente tuđe glazbe nazivam originalnim i inovativnim. Razlog tomu je to što su Tom Rowlands i Ed Simons uložili dosta truda i svoje producentske i glazbene sposobnosti na “Push The Button”, a rezultat toga je originalna produkcija koju možete naći isključivo pod imenom The Chemical Brothers. Ovo je album kojeg svaki ljubitelj klupske glazbe mora poslušati bez obzira da li je riječ o okorjelom fanu, simpatizeru njihove glazbe ili nekome tko samo voli dobar beat. Preporučamo!

    Muziku podržava