Nema se para, ali ipak ima albuma! Živio Internet!

    2297

    Suho grlo nos

    Gregor sam sa Suho Grlo Nos

    Datum izdanja: 01.06.2010.

    Izdavač: DOP Records

    Žanr: Punk, Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Stan 93
    2. Pepo
    3. Gregor Samsa
    4. 17-ica
    5. TV
    6. Ne mogu više
    7. Bez muze nema mjuze
    8. Zlobna vila
    9. Zoom! Poof! Trsh!
    10. Pony
    11. Ljudske gamadi
    12. Rapataratutejpa

    Neki naši bendovi u neimaštini snalaze se na različite načine, pa koriste ‘svjetske’ moderne trikove da bi izdali svoj album. Tako nešto su učinili i koprivnički punk rockeri Suho grlo nos.

    Prije nekoliko mjeseci na njihovim stranicama ‘obješen’ je album pod nazivom “Gregor sam sa Suho Grlo Nos” za kojeg možemo reći da je i službeni prvijenac, iako su i prije toga imali mnogo radova koji nisu bili ovako objavljeni. Možemo reći da je prava šteta što album nema i opipljivo izdanje, ali živimo u modernom dobu i toga će biti sve više, a ovako je i mnogo jeftinije za bendove.

    Na dvanaest skladbi bend rastura klasičnim punk-rockom pomiješanim s pop-punkom, što čini vrlo kompaktnu sliku, mnogo upečatljiviju od nedavnog debija KinoKluba. Istina, Suho grlo nos nema hitčinu kao “Za nju”, ali im to i ne treba jer njihov album nije ljepilo za osnovnoškolke (ili one koje se tako osjećaju), već za nešto ‘odrasliju’ ekipu.

    Prilikom preslušavanja albuma jasno se iščitavaju utjecaji koji nisu nužno orijentirani samo na punk. U nekoliko pjesama može se osjetiti čar Pixiesa, rano Hladno pivo je uvijek u modi prije nego je postalo mlačno, dok energiju balansiraju vrlo pitkim melodijama, zbog čega bismo ih mogli usporediti s nizom MTV-evskih bendova, samo što Suho grlo nos zvuče ipak zrelije od njih.

    Muziku podržava

    Pjesme su punkerski kratke, prosječno oko dvije minute, što album čini vrlo koncentriranim, bez pretjeranog filozofiranja ili prenemaganja. Tekstovi pjesama su (najlakše bih se mogao izraziti) klasično punkerski, a balansiraju od pomalo čudnih, do vrlo zanimljivih, jednom riječju, zadovoljavajuće.

    Stan 83” ima odličnu dinamiku bržih i laganijih dijelova koje upotpunjavaju britke gitare i dobra vokalna interpretacija, “Pepo” je najžešća, “Gregor Samsa” je energično najmelodičnija, “Bez muze nema mjuze” ima potrebnu radiofoničnost, “Zlobna vila” je dovoljno uvrnuta da se lako zapamti, dok su “Ljudske gamadi” koje su smještene pred kraj siguran zgoditak i jedan od najvećih favorita s albuma.

    Generalno gledajući, ovaj album je jako dobar temelj za karijeru benda. Mnogim svirkama i mnogim pokušajima snimanja albuma dečki su sazrjeli i sada zvuče vrlo fokusirano, pa se nadam da će tako i nastaviti.

    Upotreba Interneta je kod nas još uvijek slabo iskorištena, a posebno bi ga trebali više koristiti mladi bendovi koji ne mogu naći zajednički jezik s diskografima. Proteklih godina smo vidjeli mnoge bendove koji su tim efektom došli do ‘velikih tiraža’ (najbolji primjer Arctic Monkeys), a malo po malo će i Hrvati skužiti spiku s time… Samo treba biti uporan jer se tako može naići na zanimljiva izdanja poput “Gregor sam sa Suho grlo nos”.

    Muziku podržava