Najbistrije mutne vode bluesa

    1395

    Muddy Waters

    Gold

    Datum izdanja: 30.04.2007.

    Izdavač: Universal / Aquarius Records

    Žanr: Blues

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Gypsy Woman
    2. I Can’t Be Satisfied
    3. I Feel Like Going Home
    4. Train Fare Home
    5. Mean Red Spider
    6. Standin’ Here Tremblin’
    7. You Gonna Need My Help
    8. Little Geneva
    9. Rollin’ And Tumblin’
    10. Rollin’ Stone
    11. Walkin’ Blues
    12. Louisiana Blues
    13. Long Distance Call
    14. Honey Bee
    15. Country Boy
    16. She Moves Me
    17. Still A Fool
    18. Stuff You Gotta Watch
    19. Who’s Gonna Be Your Sweet Man
    20. When I’m Gone
    21. Standing Around Crying
    22. Baby, Please Don’t Go
    23. (I’m Your) Hoochie Coochie Man
    24. I Just Want To Make Love To You
    25. I’m Ready
    26. Young Fashioned Ways
    27. I Want To Be Loved
    1. My Eyes (Keep Me In Trouble)
    2. Mannish Boy
    3. Sugar Sweet
    4. Trouble No More
    5. Forty Days And Forty Nights
    6. Just To Be With You
    7. Don’t Go No Farther
    8. Diamonds At Your Feet
    9. I Love The Life I Live (I Live The Life I Love)
    10. Got My Mojo Working
    11. Rock Me
    12. Look What You’ve Done
    13. She’s Nineteen Years Old
    14. Close To You
    15. Walkin’ Thru The Park
    16. Take The Bitter With The Sweet
    17. I Feel So Good
    18. You Shook Me
    19. My Home Is In The Delta
    20. Good Morning, Little Schoolgirl
    21. The Same Thing
    22. You Can’t Lose What You Ain’t Never Had
    23. All Aboard
    24. Can’t Get No Grindin’

    U ljeto 1941. Alan Lomax, knjižničar Kongresne knjižnice, naletio je na McKinleya Morganfielda, traktoristu plantaže Stovall, koji će kasnije postati Muddy Waters i utjecati na nebrojene glazbenike. Članovi grupe koja je ime dobila po jednoj njegovoj pjesmi – jasno, riječ je o The Rolling Stonesima – još se nisu bili rodili.

    Muddy Waters ključna je i najznačajnija figura bluesa, spajalica koja je spojila ruralni duh i tradiciju Delte Mississippija s čikaškim zvukom kojim će se nadahnuti The Rolling Stones, The Animals, Eric Clapton i mnogi drugi. Nisu ga uzalud zvali ‘Otac čikaškog bluesa‘ (u stvarnom životu bio je otac Big Billu Morganfieldu), a spektar glazbenih žanrova u kojima je ostavio trag doista je neizmjeran: od bluesa, rocka (da nije bilo Muddyja, Chuck Berry vjerojatno nikad ne bi potpisao svoj prvi ugovor), folka, jazza, country, sve do rhythm & bluesa.

    The Rolling Stones nazvali su se prema pjesmi “Rollin’ Stone” (poznata i kao “Catfish Blues”; između ostalih izvodio ju je i Jimi Hendrix), Led Zeppelin i njihova “Whole Lotta Love” nadahnuta je njegovom “You Need Love“, a “Rollin’ And Tumblin’” postala je dio općeg dobra, gotovo tradicionalna pjesma, a na njezinu melodiju skladali su brojni izvođači, uključujući i Cream, ali i Boba Dylana na posljednjem albumu “Modern Times”.

    Za glazbu ključni obrat dogodio se 1950-ih, kada je Waters izritiran bukom u jednom klubu od koje nije mogao čuti samog sebe kako svira, u pojačalo ukopčao Telecaster stvorivši tako sirovu, prljavu i nadasve bučnu glazbenu pozadinu, a prividni nedostatak osjećaja za ritam – (njegovi slide udari uvijek su kasnili djelić sekunde, ali baš zbog toga zvučalo je fantastično (radilo se o mikrotonalnim intervalima, iznimno teškim za praćenje ostatku benda), a osim toga kašnjenje nije nužno loše: godinama kasnije zakašnjele orgulje Ala Koopera dat će prepoznatljiv zvuk Dylanovoj “Like A Rolling Stone”) – nadomještavao je glasnicama i pokretima čeljusti, i čitavog ždrijela zapravo, za koje je fantastično znao kakav efekt će proizvesti i kakav će agresivan i napadan zvuk iz njih proizaći. Svatko tko je gledao film “Posljednji valcer” sjetit će se izvedbe pjesme “Mannish Boy” i znat će o čemu govorim.

    Muziku podržava

    Kao dio čuvene generacije diskografske kuće Chess (skupa s Bo Diddleyem, Chuckom Berryjem, Howlin’ Wolfom) nizao je uspjehe (ponajviše zahvaljujući Willieju Dixonu čije je pjesme popularizirao), a hitovi poput “Got My Mojo Working“, “Hoochie Coochie Man“, “Mannish Boy”, te velika niska ostalih, priskrbile su mu status prave zvijezde, koju je krajem 1970-ih još i potencirao njegov štićenik Johnny Winter.

    Muddy Waters preminuo je 1983., a blues ‘vjetrovitog grada’ nikad se u potpunosti nije oporavio nakon njegove smrti. A cjelokupna popularna glazba dvadesetog stoljeća duguje mu više no što se na prvi pogled može činiti.

    Muziku podržava