Muzika za sladokusce

    1579

    Nebelhexë

    Essensual

    Datum izdanja: 02.10.2006.

    Izdavač: Candlelight Records / Trolik

    Žanr: Metal

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Underworld
    2. Invisible Entity
    3. Their Dead Poetry
    4. Sungod
    5. Erzulie’s Charm
    6. Purple Nightshades
    7. Living Thrash
    8. The Wish
    9. Dreams Of Little Girls

    Nebelhexë je alter ego, ili ako bolje odgovara tako, umjetničko ime norveške pjevačice Andree Haugen, poznatije kao bivše članice skupine Hagalaz’ Runedance i manje eksponiranog Aghasta. Usto što je skladateljica i pjevačica, Andrea je i spisateljica, koja puno piše o nordijskoj mitologiji, a osim što su njezini radovi objavljivani u fanzinima i magazinima, objavila je i dvije zbirke pjesama; “Horde Of Hagalaz 1 i 2”, te knjigu “The Ancient Fires Of Midgard”.

    Andrea je s Hagalaz’ Runedance snimila tri albuma, rađena pod utjecajem tradicionalnog skandinavskog folka, da bi prije tri godine krenula u solo karijeru pod imenom Nebelhexë, i prvi album “Laguz – Within The Lake” snimila 2004. godine, a “Essensual” je drugi po redu. Oba stilski drukčija nego je to bio slučaj s opusom pomenutog benda.

    Na ovom se albumu nastavlja Andreina muzička progresija, u kojoj se iz folk skladateljice transformirala u autora ambijentalne muzike, u kojoj ima elemenata mnogih muzičkih pravaca. Uz ipak mali utjecaj folka, jasna je i nazočnost gothica, synth popa, dark wavea i industriala.

    Sagledavajući ovaj materijal u underground okruženju u kojem je rađen, mogli bi ga približiti, ne i poistovjetiti s onim što u zadnjoj fazi svojeg stvaralaštva radi Mortiis, a u mainstreamu se sličnim stvarima bave Enya, Bjork ili Enigma.

    Muziku podržava

    Od instrumentalnih izvedbi najviše se čuju klavijature i ritam mašina, a s druge pak je strane dosta mali utjecaj gitara, iako je to neko možda očekivao u širem obimu. Naravno da su blagodati računalnih i elektro efekata maksimalno iskorišteni, a ono što je svakako važno spomenuti su odlični Andreini vokali, koji, iako snažni, znaju zablistati i u anđeoskijim varijantama.

    Ritmička forma pjesama kreće se u rasponu od sporih pa do onih srednjeg ritma, a među istaknutije spadaju “Underworld“, pjesma sa nježnim vokalima, maksimalnim angažmanom klavijatura i laganim akustičnim gitarama. Zatim je tu “Their Dead Poetry“, s najkonkretnijim gitarističkim riffovima, pa “The Wish“, koja sa svojim klavijaturističkim linijama i blagim solažama malo vuče u pravcu Depeche Modea, da bi album zatvorili “Dreams Of Little Girls“, u kojima se osjećaju utjecaji orijenta.

    Iako kompleksan, neki će reći i kompliciran, ovaj je album namijenjen širokom spektru obožavatelja, kako je to navedeno u gornjem opisu ove muzike. Muzike u kojoj se može doista uživati i opuštati, pod uvjetom da se ne ulazi previše u tekstualnu formu. A to će, vjerujem, raditi malo tko, zato je nećemo previše potencirati. Tek pripomenuti da je bazirana na uvodnoj tematici.

    Muziku podržava