Molestiraj me surfom!

    4216

    The Bambi Molesters

    As the Dark Wave Swells

    Datum izdanja: 05.02.2010.

    Izdavač: Dancing Bear / Glitterhouse

    Žanr: Surf Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. As the Dark Wave Swells
    2. The Kiss-Off
    3. Wrong Turn
    4. Point Of No Return
    5. Into The Crimson Sunset
    6. Panic Party
    7. Lazy Girls Hangout
    8. Siboney
    9. Mindbender
    10. Thunderin’ Guitar
    11. Rising East

    Nakon višegodišnje diskografske pauze The Bambi Molesters novim su albumom okončali devetogodišnji post i pokazali kako i jedan retro-žanr poput surf-rocka u njihovoj interpretaciji može zvučati suvremeno.

    Prinove u obiteljima primorale su Siščane na dvogodišnju koncertnu stanku, ali koju su marljivo iskoristili kako bi zgotovili novi, četvrti po redu studijski album “As the Dark Wave Swells“. Iako službena ‘statistika’ kaže da su zadnji album, hvaljeni i nagrađivani (Crni Mačak, Porin) “Sonic Bullets: 13 From the Hip” izdali još 2001., pauza između dva diskografska izdanja ipak ne izgleda tako duga ako se u obzir uzme da su u međuvremenu oformili novi bend (The Strange, s kojim su također snimili album 2004. godine) te izdali jedan DVD (“Backstage Pass”) i reizdali dva albuma.Već uvodne pjesme novog albuma pokazuju lagani odmak od klasičnog surf-zvuka – singl “As the Dark Wave Swells” prvi je zavladao radio i YouTube-valovima (spot u maniri film-noira) i prvi dojam bio je da više naginje sporijim instrumentalima poput “High Wall” ili “Chaotice”, a zvučna kulisa dodatno je obogaćena trubama i gudačkim aranžmanima čime su uspješno zakoračili i van granica surf-rock teritorija.

    Aranžmanski slojevita “The Kiss-Off” ugošćuje Luku Benčića iz My Buddy Moose (orgulje) te puhački dvojac Andrej Jakuš-Oliver Ereš (truba i saksofon), a novom zvuku doprinijela je i gudačka sekcija Zagrebačke filharmonije, točnije sedmero njezinih članova, čije aranžmane potpisuje Chris Eckman, dugogodišnji suradnik Bambija koji je ujedno i producent albuma.

    Još jedan gost svirač koji zaslužuje biti spomenut jest i Chris Cacavas, još jedan u nizu sjajnih glazbenika proizašlih iz tucsonske scene, prije solo-karijere član Giant Sanda te bendova Junkyard Love i Green on Red, a koji je na dvjema gore spomenutim pjesmama odsvirao orgulje.

    Muziku podržava

    Izdvojila bih još dvije pjesme koje stoje na potpuno suprotnom polu od opisanog zvuka: prva je brza i vesela “Panic Party“, a druga nosi naziv “Siboney” i obrada je istoimenog standarda Ernesta Lecuonea, kubanskog kompozitora i pijanista, koji je također autor standarda “The Breeze and I” i “Malaguena”, a koje su Bambi Molestersi također obradili na prethodnim albumima. Siboney je inače ime kubanskoga grada, a pjesmu su tijekom godina obrađivali mnogi surf-bendovi i izvođači, od Johnnya Fortunea pa do Los Twang! Marvels. Poseban šarm njenoj najnovijoj verziji daje truba Borisa Mohorića koja nas u nešto više od 3 minute trajanja vraća u doba spaghetti-westerna i surf-latino melodija Morriconeovih filmova.

    Već u travnju album “As the Dark Wave Swells” za europsko će tržište objaviti i njemački Glitterhouse, danas pretežno specijaliziran za americana izvođače (The Walkabouts, Willard Grant Conspiracy, 16 Horsepower, Wovenhand, Hazeldine…), na čijem su Orange Blossom festivalu uspješno nastupili 2003. godine. Još jedno priznanje za Bambije, no ništa neobično kada se zna da su im svi albumi uspješan odjek imali ne samo u Hrvatskoj, već i u inozemstvu.

    Muziku podržava