Materijal kojemu je teško naći zamjerku

    1462

    Neal Morse

    ?

    Datum izdanja: 28.10.2005.

    Izdavač: Inside Out / Trolik

    Žanr: Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. The Temple Of The Living God
    2. Another World
    3. The Outsider
    4. Sweet Elation
    5. In The Fire
    6. Solid As The Sun
    7. The Glory Of The Lord
    8. Outside Looking In
    9. 12
    10. Deliverance
    11. Inside His Presence
    12. The Temple Of The Living God

    Jedan od najvećih glazbenih radoholičara današnjice – Neal Morse, ponovno je napravio jako dobar album. Treći solistički u dvije godine, tri nakon odlaska iz Spock’s Bearda, benda kojeg je osnovao početkom devedesetih. Moderni progresivni rock, epsko orijentalnog ugođaja, s elementima progresivnog metala, neoprogresivnog, jazz, blues i classic rocka, uobičajeno je savršeno aranžiran i produciran.

    I što je najvažnije, odsviran. A kako i ne bi bio, kad je ovaj album snimala progresivna turbo superpostava; gitaristi Alan Morse (Spock’s Beard), Roine Stolt (The Flower Kings) i Steve Hackett (ex-Genesis), Jordan Rudess i Mike Portnoy (klavijature, bubnjevi; Dream Theater), te bassista Randy George, koji je već radio s Nealom. Uz navedene instrumente, pisani su i aranžmani za rog, flautu, sax, gajde, što je uvelike pridonijelo približavanju sounda gornjim stilovima.

    Album bi se tipski mogao opisati i kao konceptualna rock opera, u kojoj se pjesme, njih dvanaest, nadovezuju jedna na drugu, bez uobičajenih par sekundnih pauza, čiji su lyricsi
    krščanske tematike, inspirirani biblijskim temama. Na što asocira već uvodna pjesma “The Temple Of The Living God“, koja, kao i preostale, odiše melodioznošću, harmoničnošću, izmjenama ritmova, instrumentalnih izvedbi i božanskim vokalima. Ona započinje piano, te laganim vokalnim dijelovima, da bi se ubrzo ražestila, i prerasla u pjesmu koja se u mnogim segmentima dotiče opusa Dream Theatera. Istoimena završna pjesma je čvrsta balada, koja nakon brojnih uzbuđenja, svojim umirujućim ritmom priču privodi kraju.

    Doista je teško na ovolikom prostoru temeljito opisati kompletan album, zato ću istaknuti još nekoliko, barem meni, boljih naslova. Kompleksne i umjereno žestoke “Solid As The Sun“, sa jasnim sax passageima, pa epska “The Glory Of The Lord“, gdje je svoje mjesto dobilo i zborsko pjevanje, najjača i najraznovrsnija pjesma na albumu je “12“, a najbliskija radijskom vrtenju “Deliverance“.

    I da više ne davim, završavam analizu preporukom; ovo je bez dvojbi odličan album, u kojem puno zanimljivoga mogu čuti fanovi svih bandova koji su već navedeni u tekstu, plus, recimo, oni od Yesa ili Asie, a ne bi ga trebali zaobilaziti niti ostali progresivci. Bilo da su nostalgičari ili modernisti.

    Muziku podržava