Massive Attack “Eutopia EP”: Novo upozorenje društvu

    2402

    Massive Attack

    Eutopia EP

    Datum izdanja: 10.07.2020.

    Izdavač: Virgin

    Žanr: Elektronika, Spoken word, Trip-hop

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. #CLIMATEMERGENCY
    2. #TAXHAVEN
    3. #UNIVERSALBASICINCOME

    Četiri godine nakon posljednjeg izdanja, odličnog “Ritual Spirit EP“, engleski pioniri elektronike i trip hopa vraćaju se na scenu novim kratkim, politički nabijenim uratkom. Nazvan “Eutopia EP”, projekt izražava hitnu nužnost globalnih sistematskih promjena u vremenima izrazite neizvjesnosti. Massive Attack desetljećima su bili izravni u iznošenju vlastitih stajališta o mnogim problemima (kršenje ljudskih prava, klimatska kriza, itd…), no nikad glazba nije u tolikoj mjeri preuzela ulogu nositelja progresivnih ideja te upozorenja. Crpeći inspiraciju iz  knjige Sir Thomasa Morea (“Utopia, 1516. godina), EP izlaže potrebne mjere za reinterpretaciju idealne komune kroz staložena obrazloženja stručnih umova – Christiana Figueres na “#CLIMATEMERGENCY”, Gabriel Zucman na “#TAXHAVENS” i Guy Standing na “#UNIVERSALBASICINCOME”.

    U suradnji s američkim bendom Algiers, na uvodu “#CLIMATEMERGENCY” polaže se hostilni, goli beat koji trenutno stvara osjećaj nelagode i opasnosti. Prateći vizualni aspekt (izdana su tri kratka prateća filma), zvučni val oponaša pulsirajuće lubanje, zvučeći poput alarma u najavi neposredne katastrofe. Integracijom Christianinog glasa instrumentalna komponenta poprima još zajedljiviji ton, oponašajući otkucaje uznemirenog srca, naglašavajući svaku riječ – glazba vodi, ali ne zasjenjuje rečeno. Elektroničke teksture progresijom mijenjaju vlastiti opseg i značaj – otkucaji usporavaju, drugdje se ubrzavaju, ritualno se sudarajući s povremenim kaotičnim harmonijama i pozadinskim melodijama. Kompozicija pronalazi snagu u formatu kratkog predavanja, no možda, kao i cjelokupni rad, posustaje na prvobitnoj razini – onoj jednostavne pjesme.

    Muziku podržava

    #TAXHAVENS” prenosi pažnju s klimatske stvarnosti na države sa zabrinjavajućim statusom poreznih utočišta. Saul Williams doprinosi vokal izuzetno nervoznom hooku, ako se isto može nazvati hookom, na samom ulazu, kao i izlazu, u trenutak. Muzika je ovdje suptilnija, a njeno kretanje monotonije i ujednačenije. Značaj je postignut atmosferom – kroz trajanje javljaju se bitne, ali suzdržanije dogradnje i dekonstrukcije osnovne zamisli. Dakle, složenost instrumentacije sporadično se mijenja, ovisno o momentu monologa ekonomskog stručnjaka. Projekt se zatvara s “#UNIVERSALBASIVINCOME” – vjerojatno najkonkretnijom pjesmom. Spoken word upotpunjuje se lijepim i krepkim melodijama te vokalnim igrama škotskog benda Young Fathers. Zvučni krajolik postepeno se gradi, svakih nekoliko sekundi nanoseći novi sloj do željene detaljnosti i kolorita (nikad ne razbivši iluziju postignutog ugođaja).

    Umjetnički zrelo, ali bez potrebnih senzibiliteta, “Eutopia EP” složen je radi podržavanja bitnih vanjskih glasova. Napravljeno pruža iskustvo učenja i osvješćivanja, možda i gura prema opsežnijim radovima prisutnih gostiju, no osobno ne daje konkretne razloge za ponovnim preslušavanjem. Ideja je zadovoljena i uspješno provedena, ali naposljetku ostaje nedovoljno privlačna. Neovisno, proizvedena glazba često je čarobna, a sentiment krucijalan.

    Muziku podržava