Mantrajmo uz rock i zaronimo prema venerinom brežuljku

    1238

    Manntra

    Venera

    Datum izdanja: 16.03.2015.

    Izdavač: Croatia Records

    Žanr: Alternative, Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Bijeli prah
    2. Sin
    3. Duboko
    4. Vila
    5. Mornar
    6. Put
    7. Put (pt II)
    8. Venera
    9. Stranci
    10. Crni čovjek

    Ne znam točno radi li se o Venerinom brežuljku ili planetu Veneri, ali
    Manntra
    je podosta dobro opjevala i jedno i drugo.

    Njihov alternativni
    metal, ili kako sami vole reći – balkanski rock, dobio je svoj drugi
    nastavak na horizontu (namjerno aludiranje na ime prošlog izdanja) i
    lijepo se poigrao svemirskim miksom žanrova, ali i erotskim, znojnim
    temama koje znaju protezati tekstovima kroz 10 novih stvari.Novi diskografski ugovor s našim najvećim izdavačem možda pokazuje da se šire vidici za ono što se ‘isplati’ izdati ili da je Manntra uspjela na dobar način naš jezik ukalupiti u alternativne žanrove koji nikako ne pašu na policu pored Škore, Zečića i Alena Vitasovića. Kad smo već kod podneblja ovog zadnjeg – Manntra je bend iz Umaga (nastao iz pepela Omega Lithium) koji je uspješno kreirao kombinaciju metala, elektronike i etna.Malo industriala Rammsteina, malo Siddhartinog gotha, malo vokala iz Adastre i gostovanja svih oblika našeg etna kako bi grunuli prijeko potrebni pečat našeg brdovitog Balkana. Bojim se uopće upotrijebiti riječ ‘folk’ jer često budi krive konotacije! Ovdje se radi o gostovanjima ženskih vokalistica Neverin na vrhuncu albuma “Vila” koja ima odličan zvuk gitare i baca sjećanja na odličnu suradnju na drugom dijelu Hrvatske – etno vokali i Emphasis na njihovoj “Muri“.

    Šteta što se češće nisu odlučili za tako moćne gitare i bezobrazno masne distorzije jer to sigurno fali nježnijoj “Duboko” (sami zaključite gdje je to ‘duboko’), koja pak s druge strane ima odlične i jedva primjetne elektronske ubace koji kreiraju atmosferu potrebu za ovakav izričaj.

    Muziku podržava

    Studijski dio posla je ono što posebno treba pohvaliti, jer su i produkcija, i mix i sami zvuk nešto što zadnje vrijeme, hvala nebesima, uspijevaju postići dosta naših bendova – svjetski! Moguće da ima nešto manje elektronskih zvukova nego do sada, no sve skupa odlično su nadoknadili pjevači Salone koji su oplemenili “Mornara“. Ili “Crni čovjek“, inače prosječna laganica kojoj su nekakvi klinci udahnuli dodatni život.

    Manntra nisu napravili revoluciju (čini se da je teško uopće možemo očekivati ikada igdje ikako) koliko god su pomiješali stvari kojih se današnji trendsetteri ne bi sjetili. No, ono što je Manntra postigla je jedan frajerski rock stav, kvalitetni rock-metal album koji počiva na efektnim studijskim idejama, te dinamične pjesme koje bi trebale dobro sjesti cijelom mračnijem dijelu regionalne alternativne scene.

    Muziku podržava