Malo selo u poznatom svijetu

    4917

    Žegar živi

    Žegar živi

    Datum izdanja: 01.01.1970.

    Izdavač: Cloud Valley Music

    Žanr: Etno

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. U Žegari rodila me nana
    2. Čobanska svirka
    3. Četiri djevojačke pjesme
    4. Vučarska Pjesma
    5. Čuvam ovce, čuvala me nana
    6. Koze
    7. Žegar živi
    8. Poziv za Jandriju
    9. Svirka na diplama
    10. Kolo igra
    11. Biračko kolo
    12. Sinoć veče večera jedna mlada gospoja
    13. Zdrav, Jandre!
    14. Pije vino stotinu ajduka / Grlo moje, sto si ogrbalo
    15. Zeman dođe da zapjevam ođe/ Sve sam svoje potrošio novce
    16. Nemoj, mala, kazivati ko je
    17. Za te tvoje crne oči
    18. Pjesma o Jandri Ćosi
    19. Sve popišmo, a ne zapjevašmo
    20. Ošino kolo
    21. Žegar polje goji janje moje
    22. Zvona Žegarske crkve

    Sigurno većina nikada nije ni čula za Žegar, ni za album “Žegar živi“, a pogotovo da je taj album, iza kojega je pisalo Croatia, bio na listi top 20 World Music Charts Europe. Duga je to priča, ali pokušat ću je skratiti.

    Žegar je malo selo u zadarskom zaleđu blizu Obrovca. Tijekom rata dosta je bio razoren i mnogi su stanovnici otišli u Srbiju i Bosnu. Prije rata u tom kraju moglo se čuti pjevanje tradicijskih srpskih seoskih pjesama. Današnji članovi skupine polako se vraćaju u svoje rodno mjesto.

    Kakva je to glazba? Zamislite obronke Velebita, klisure i kamenjar, 400 koza koje treba čuvati i paziti. Naravno, koze nisu nijeme pa često proizvode zvukove. Osim toga, njihovi čuvari na paši znaju zapjevati, ponekad uz diple. Također, u malom selu nalazi se i crkvica čija zvona ponekad zazvone. Ako sve to spojimo, dodamo tomu šest pjevača koji pjevaju groktanje, slično jodlanju, to bi otprilike bio zvuk albuma “Žegar živi”.

    Srpska etno pjevačica Svetlana Spajić zajedno s Jandrijom Baljikom iz sela Bratiškovci kod Skradina okupila je petero pjevača, mještana Žegara, u grupu Žegar živi, koji su u svim svojim seoskim obavezama odvojili vrijeme kako bi svoje tradicijsko pjevanje ovjekovječili albumom.

    Muziku podržava

    U travnju 2008. godine našli su se na spomenutoj priznatoj ljestvici, premda tada još nitko nikada nije ni čuo za njih. Na ljestvici su se zadržali mjesec dana, da bi se sljedeći mjesec na ljestvici našao i novi album hrvatske etno grupe Kries, također se zadržavši isto mjesec dana na ljestvici. To zasigurno puno govori o samoj kvaliteti njihovog izvođenja.

    Vrlo je zanimljivo slušati te pjesme koje govore o svakodnevnom životu na selu, o njihovim radostima i tugama, o plesanju kola i vjenčanjima mladih, o čobanima i čobanicama. Uz groktanje slično jodlanju, na albumu se čuje dozivanje koza, ispijanje napitnica, meletanje i crkvena zvona. Sve je snimljeno samo s jednim laptopom i mikrofonima; na otvorenome ili u staroj školi.

    Kako bi se što točnije sve prilazalo, u bookletu su tekstovi svih pjesama na engleskom i hrvatsko-srpskom jeziku. Ispod naziva pjesama možemo pročitati kako se izvode. Primjerice, “Pjesma na bas, vodi Svetlana, ostali prate“, ili “Žegarske diple bez mješine svira Obrad Milić ispred svoje rodne kuće u Milićima“. Nakon takve rečenice već smo mislima upravo ispred te kuće uz sav taj kralojik kojega možemo zamisliti i zbilja nam upravo ta glazba paše u toj sredini.

    Primjerice, pjesma “Četiri djevojačke pjesme” se pjevaju na način “Četiri curske ili čobanske pjesme pjevane na način graktalice“. Pjesma “Koze” izvodi se “Zvuci koza i Miljinih i Svetlaninih uzvika i signala“, a pjesma “Pije vino stotinu ajduka” na način “Dvije starinske groktalice, Obre i Lujo pozivaju i grokte, ostali prate“.

    Ovakvim napisima autori nas vuku u svoju svakodnevnicu jer nam žele ispričati svoju životnu priču i pokazati kako žive.

    Gledamo li ovaj uradak s glazbene, kulturološke, antropološke ili umjetničke strane, mislim da nikoga neće razočarati, samo obogatiti. Ovim albumom mjesto Žegar je zaživjelo. Žegar živi!

    Muziku podržava