Logičan slijed na prošla izdanja benda

    2853

    TV On The Radio

    Dear Science

    Datum izdanja: 22.09.2008.

    Izdavač: 4AD / Dallas Records

    Žanr: Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Halfway Home
    2. Crying
    3. Dancing Choose
    4. Stork And Owl
    5. Golden Age
    6. Family Tree
    7. Red Dress
    8. Love Dog
    9. Shout Me Out
    10. DLZ
    11. Lover’s Day

    Jedan od najzanimljivijih i najdojmljivijih indie bendova mlađe generacije koji dolazi iz SAD-a je njujorški sastav TV On The Radio. Tu titulu su zaslužili svojom eksperimentalnom glazbom u kojoj se miješaju razni žanrovi u jedan novi, poseban i karakteristični.

    Već svojim prvim demomaterijalom “OK Calculator” skrenuli su pažnju na sebe jer su se poigravali naslijeđem Radioheada, a prava eksplozija se dogodila njihovim pravim prvijencem “Desperate Youth, Blood Thirsty Babes”, odnosno hit-singlom “Staring at the Sun” nakon kojeg su svi željeni surađivati s njima, a među njima je Bowie bio najuporniji, pa je gostovao na sljedećem, ništa lošijem albumu “Return to Cookie Mountain“.

    Kao što sam rekao prilikom recenziranja prošlog albuma, spektar uzora i utjecaja kod TV On The Radio je vrlo širok, u prvom redu bih istaknuo post punk i ekperimentalni rock kao osnovu, a zatim i cijeli niz popratnih žanrova (free jazz, a cappella, soul, shoegaze, elektronika i tko zna što još) koji daju toliko interesantan okus svim pjesmama.

    Na novom albumu “Dear Science” dodatno su proširili svoj zvuk k nešto melodičnijim pop temama s nizom funky ritmova, a da time nisu pretjerano izgubili na svojoj osobnosti. I dalje su pjesme vrlo ritmične, neuobičajene i interesantne, pa vjerujem da će se baza njihovih fanova i dalje povećavati svakim novim nastupom, singlom, albumom…

    Muziku podržava

    Za one koje uopće ne poznaju dosadašnji rad benda, natuknuo bih im da su TV On The Radio eksperimentalnija verzija Bloc Partya, mnogo većih dosega i utjecaja, odnosno da bi Bloc Party jednog dana mogao biti ono što su danas TV On The Radio danas, alternativni rock bend kojem se svi dive i cijene ga a da ne moraju ići u nikakve kompromise i ulizivanja publici i kritici jer su oni jednostavno takvi kakvi jesu.

    Moram reći da je album podosta različit u odnosu na već spomenute ranije albume, mnogo smireniji, opušteniji, slobodniji, a da se time nije izgubilo baš ništa na dinamici. Zvuče kao iskusni majstori koji su došli do svojeg smiraja i u potpunosti su sigurni u ono što vole i rade. Kada ponovno isposluješ ovako kvalitetnih 11 skladbi, onda stvarno nije teško uživati u svojem radu.

    Album, barem po mojem mišljenju, nema onako jakog hit singla kao što su ranije to bili “Staring at the Sun” i “Wolf Like Me” čime je album dobio na ujednačenosti, a možda mu je to i mala mana jer ga neće moći odmah povući k još većem broju slušatelja.

    Ipak, tu se nalazi niz vrlo intrigantnih stvari poput uvodne “Halfway Home“, u kojoj hrapavi vokal Tundea Adebimpea perfektno vodi pjesmu uz neprestano ponavljanje ‘pa-pa-pa-pa’ u pozadini ili downtempo synth elektronike obogaćene bowievskom interpretacijom i bljeskavim gitarskim riffovima u “Crying“.

    Da vas sad dodatno ne zamaram s raznim glazbenim kombinacijama glazbenih žanrova, neću se više pretjerano upuštati u bravure, već vam samo još istaknuti najavni singl “Golden Age” koji je u retro crnačkoj funky soul atmosferi s pjevnim refrenom, te “Shout Me Out” koja je kao skriveni dragulj stavljena pred kraj albuma.

    Ako bih trebao istaknuti neki milenijski bend koji ima zavidnu diskografiju u kojoj svakim albumom dodatno rastu i šire svoje vidike, TV On The Radio bi bio svakako jedan od najistaknutijih bendova, budući da se dosad nisu ponavljali, svaki puta bi ponudili nešto novo, vrlo interesantno i osebujno, a da time ipak nisu izgubili na vlastitoj prepoznatljivosti, a to malo koji bend može.

    Svijet se već dobro upoznao s “Dear Science”, budući da inozemne kolege pišu same lovorike na račun ovog albuma, a kako i ne bi kad je on toliko unikatan, te smatram da spada u sam vrh ovogodišnje diskografije, ako ne ukupne, tada bar one indie rock orijentacije.

    Ako mi ne vjerujete, postoji samo jedan način da provjerite o čemu pričam, zbog čega je TV On The Radio postao tako kultan bend u kratko vrijeme, a “Dear Science” jedan od kandidata za album godine.

    Muziku podržava