Kompilacija za ‘One koji žele znati više…’

    1928

    Johnny Cash

    Ring Of Fire: The Legend Of... vol. 2

    Datum izdanja: 26.03.2007.

    Izdavač: Universal / Aquarius Records

    Žanr: Country

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. There You Go
    2. Home Of The Blues
    3. Ballad Of A Teenage Queen
    4. Ways Of A Woman In Love
    5. I Still Miss Someone
    6. Don’t Take Your Guns To Town
    7. Long Black Veil
    8. Ballad Of Ira Hayes
    9. It Ain’t Me Babe
    10. Girl From The North Country
    11. Daddy Sang Bass
    12. Flesh And Blood
    13. Night Hank Williams Came To Town
    14. That Old Wheel
    15. Beast In Me
    16. Unchained
    17. I Won’t Back Down
    18. I Hung My Head
    19. Bird On A Wire
    20. In The Sweet By And By

    Tja, bilo je samo pitanje vremena kad će “Ring Of Fire: The Legend Of Johnny Cash“, prva best of kompilacija koja je obuhvatila sve diskografske kuće Čovjeka u crnom, dobiti svoj nastavak. Neosporno je kako je Johnny Cash postao legenda za života, no umjesto da dobije tretman kakav jedna legenda zaslužuje, cilj ovih i sličnih izdanja u poplavi kompilacija tematski vezanih uz ikonu country glazbe jest onaj prizemni, čisto zemaljski – profit.

    Opet na jednom disku imamo kronološki presjek njegove karijere kroz dvadeset pjesama počevši s nekoliko hitova (no ne i onih najvećih), preko nekoliko sjajnih dragulja s njegovih slabijih albuma (no ne i onih najsjajnijih), pa sve do završetka karijere uz producenta Ricka Rubina i American Recordings.

    Odabiru pjesama nema se što zamjeriti, posve su očekivane i svakako namijenjene onima koji žele produbiti interes za Johnnyjem Cashom pobuđen na prethodnoj kompilaciji, jer – budimo iskreni – velika većina prosječnog slušateljstva za Casha se zainteresirala tek nakon njegove smrti i prilično je teško s nekoliko godina zakašnjenja doći do cijenom pristupačnih kompilacija koje će vjerno pružiti uvid u njegovo stvaralaštvo od samih početaka.

    Sve prethodne ‘Best Of’ i ‘Greatest Hits’ kompilacije predstavljaju puno bolji pristup Cashovoj karijeri, no mana im je što ni na jednoj od njih nisu zastupljene pjesme American edicije. Čak štoviše, izuzmemo li peti disk veličanstvenog box-seta “Unearthed” iz 2003., Cashova četiri albuma obrada (peti American ne mogu uvrstiti, jer je objavljen posthumno) uopće nemaju svoju posebnu ”Best Of’ kompilaciju što je zaista nepravda.

    Muziku podržava

    Jedini nedostatak ovog albuma jest taj što (nije teško za pretpostaviti) ‘volume 2‘ ne znači i konačan broj, za pretpostaviti je da će ih biti još barem toliko, jer mnoge su pjesme izostavljene, a ne bi trebale biti.

    There You Go” i “Ballad Of A Teenage Queen” predstavit će onog mladog Casha iz Sun studija sa sladunjavim pjesmuljcima, no prelaskom u diskografsku kuću Columbia, njegov se svjetonazor mijenja postajući mračniji i dublje zalazeći u labirint ponora ljudske duše, ali uvijek ostavljajući svojevrsnu Arijadninu nit za uspješan izlazak iz njega.

    Don’t Take Your Guns To Town“, “Long Black Veil” i Kristoffersonova “Ballad Of Ira Hayes” o Indijancu ratnom veteranu, zauvijek zabilježenom na jednoj od najpoznatijih ratnih fotografija svih vremena (onoj Joea Rosenthala na kojoj marinci zabijaju američku zastavu u vulkansko tlo Iwo Jime) gotovo da su sam vrhunac čitavog jednog njegovog glazbenog razdoblja.

    Ni dueti mu nisu bili strani: Dylanova “It Ain’t Me Babe” sa suprugom June ravnopravno stoji uz bok “Jacksonu”, “Girl From The North Country” legendarni je duet s Bobom Dylanom gdje su obojica brljala s tekstom, u “Night Hank Williams Came To Town” pridružit će mu se Waylon Jennings, a u “That Old Wheel” Hank Williams Jr.

    Kraj albuma rezerviran je za American Recordings i obrade pjesama Toma Pettyja (“I Won’t Back Down“), Stinga (“I Hung My Head“) i Leonarda Cohena (“Bird On A Wire” koja će se ovdje naći u orkestralnoj verziji prvi put objavljenoj u box setu “Unearthed”). Posljednja pjesma albuma – “In The Sweet By And By” – skinuta je s albuma “My Mother’s Hymn Book” (2004.) (ili s četvrtog diska “Uneartheda”).

    Možda bi logičnije bilo da se malo pričekalo i oba izdanja objavilo kao jedno dvostruko, no – ma što osobno mislio o njima – zasad obje “Ring of Fire” kompilacije izvrstan su način za upoznavanje i produbljivanje znanja o glazbenom put Johnnyja Casha.

    U jednom trenutku, pregledavajući broj njegovih novih kompilacija, pomislio sam kako izdavači ipak pretjeruju s njima, no onda sam se sjetio što nas čeka jednom u budućnosti (nadam se što daljoj) i sumnjam da ćemo biti spremni na to: pomislite na broj raznovrsnih kompilacija (što kronoloških, što tematskih) koje će se pojaviti nakon što Bob Dylan jednom napusti ovaj svijet.

    Muziku podržava