Kaos zvukova za modernu tehnološku anarhiju

    2397

    Enter Shikari

    A Flash Flood Of Colour

    Datum izdanja: 16.01.2012.

    Izdavač: Ambush Records

    Žanr: Dubstep, Hardcore

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. System…
    2. …Meltdown
    3. Sssnakepit
    4. Search Party
    5. Arguing With Thermometers
    6. Stalemate
    7. Gandhi Mate, Gandhi
    8. Warm Smiles Do Not Make You Welcome Here
    9. Pack of Thieves
    10. Hello Tyrannosaurus, Meet Tyrannicide
    11. Constellations
    12. Sssnakepit (Hamilton Remix)
    13. Sssnakepit (Serial Killaz Remix)
    14. Quelle Surprise
    15. Destabilise

    Socijalizam, demokracija, kapitalizam, pa još malo love, pa privatizacije, pa uništavanje prirode (iako, planet će se pobrinuti za sebe, priznajmo da se u biti bojimo za vlastite guzice), pa veći porezi, pa manje plaće, pa skuplji javni prijevoz…

    I pored svega toga, čovjek bi uz muziku htio otploviti u neki bajkoviti svijet i kroz slušalice isključiti potmulu svakodnevnicu. I onda ti se dogodi da ti netko u uši tutne album baš o tome. Srećom, nekada se zna dogoditi da album bude bomba – Enter Shikari!

    Sada mi je totalno drago (a ujedno i pljujem na vlastitu vidovitost) što sam ih prvim albumom pohvalio, ali i predvidio nikakvu karijeru. Treći po redu, “A Flash Flood of Colour” vjerojatno je istovremeno i najgnjevniji i najljepši od svega što je ovaj bend napravio. A to je spajanje žestoke muzike s elektronikom, što ne rade pomodno kao Korn, već od samih početaka i rade to s ogromnim britanskim šarmom.Sa svojih 26 godina nekome bi vokal Roua Reynoldsa mogao izazvati stav ‘što taj klinjo zna?!’, ali pazite tematski opis albuma: “Album nije politički, već skroz anti-politički. Na politiku gledamo kao na zastarjeli sustav. Vrijeme je da prihvatimo tehnološki razvoj, pa da se više ne moramo pouzdavati u pravila. Životi bi nam se trebali razvijati prema znanstvenim otkrićima.

    Pa se na metalnom divljanju “Arguing With Thermometers” posvađao s onima koji sumnjaju u globalno zatopljenje. Onda “Gandhi Mate, Gandhi“, jedna od singlova, priča o katastrofalnom stanju svijeta i naše svijesti, a prati ju i laganija i mirnija “Stalemate” sa spominjanjem milijardera, Afganistana i Palestine. Baš ona, zajedno s uvodnim manifestom koji čine dvije stvari, “System…” i “…Meltdown“, sjećanje vraća na genijalca Mikea Skinnera. Nije teško tako izrazito britanski naglasak s rimama usporediti sa The Streets. Posebno laganu, takoreći power baladu “Constellations“. Ali, idemo malo i na pozadinu priče – muziku.

    Muziku podržava

    Znamo što je Enter Shikari. Metalcore, hardcore ili štogod, nakrcan elektronikom, drum’n’bass ritmovima i abnormalnim dubstep zvukovima. Opće preporučljivi primjeri bili bi “Sssnakepit” sa sličnom atmosferom kao i “BYOB” System of a Down, “Pack of Thieves” i oda prirodi kao jedinom diktatoru “Hello Tyrannosaurus, Meet Tyrannicide“.

    Za još potpuniji dojam albuma jedino je šteta što su genijalnu “Quelle Surprise” i “Destabilise” stavili samo na bonus izdanje albuma. Ima stvari koje zvuče kao totalni remiks same po sebi, a i općeniti dojam je da su dijelovi pjesama bliže elektronici i indie rock zezancijama, nego što tih nekoliko metalcore trenutaka podsjeća na njihove temelje. Srećom, znaju dozirati, kreirati i odsvirati i jedno i drugo, pa ako zbilja tražite žanrovski gemišt sa smislom, stavom i šarmom – potraga je gotova!

    Muziku podržava