Kantautorica u usponu

    1556

    Regina Spektor

    Begin To Hope

    Datum izdanja: 03.08.2006.

    Izdavač: Sire / Dancing Bear

    Žanr: Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Fidelity
    2. Better
    3. Samson
    4. On The Radio
    5. Field Below
    6. Hotel Song
    7. Apres Moi
    8. 20 Years Of Snow
    9. That Time
    10. Edit
    11. Lady
    12. Summer In The City
    1. Another Town
    2. Uh-merica
    3. Baobabs
    4. Dusseldorf
    5. Music Box

    Prošle godine u modi su bili mnogi muški kantautori s njihovim vizijama rocka, folka i ostalih žanrova, a ove godine imamo nekoliko vrlo zanimljih albuma ženskih pjevačica kao što su Jenny Lewis iz Rilo Kiley, Neko Case i Cat Power, a u tu kategoriju definitivno možemo uvrstiti i Reginu Spektor.

    Regina je rođena u Moskvi prije 26 godina, a u ranoj mladosti je s obitelji preselila u New York. To je i dosta uočljivo na ovom albumu jer se primjećuju utjecaji iz rodne Rusije uz moderne zvukove Bronxa u vidu r&b beatova, a sve je začinjeno folkom i klasikom. Od malena je učila svirati piano, pa zato ne čudi klavirska pratnja u svakoj pjesmi.

    Prvi put sam za Reginu čuo prije otprilike tri godine kada je gostovala na pjesmi “Modern Girls & Old Fashion Men” grupe The Strokes. Sa zvonkim glasićem uljepšala je skladbu koja je kasnije objavljena kao b-strana singla Reptilia. U neku ruku, The Strokesi su joj se revanširali na ovom albumu gostovanjem gitarista Nicka Valensija.

    Nakon nekoliko albuma u vlastitoj produkciji, te nakon ovog gostovanja, počeo je lagani uspon Regine Spektor. Potpisala je za Sire i 2004. izdala solidan “Soviet Kitsch”. Dvije godine kasnije izašao je njezin novi album “Begin To Hope“.

    Muziku podržava

    Pjesme s tog albuma su u principu laganijeg ritma, fokusirane na vokal i klavirsku pratnju uz nekoliko beatova, bubnja ili gitare, nešto kao Norah Jones, ali ipak življe i više usmjerenije k popu. Pjeva na engleskom, ali na nekoliko mjesta Regina šarmantno ubacuje ruski ili francuski (primjer “Apres Moi“), što daje dodatnu draž ovom izdanju.

    Tekstovi su zanimljivi, ponekad malo uvrnuti, pa tako u zaraznoj “On The Radio” govori kako je na sprovodu DJ zaspao i dva puta zaredom pustio pjesmu Guns’n’Rosesa “November Rain”.

    Mnoge pjesme ćete zapamtiti, možda uvodnu “Fidelity” koja ima zanimljiv aranžman sa žičanim instumentima, skroz laganu “Samson” s biblijskim konotacijama, gitarsku “That Time” koja zvuči kao neka izgubljena pjesma Pixiesa iz najboljih dana, ili… Sigurno ćete naći svog favorita.

    Pjesma koja mi je najviše ušla u uho je optimistična “Better“, koja se nakon kratkog klavirskog uvoda razvije u prekrasan pop uz gitarski rif Nicka Valensija s pripjevom u kojem sugestivno pjeva: “If I kiss you where it’s sore, Will you feel better, better, better, Will you feel anything at all.

    Album ima nekoliko izdanja, obično na jednom CD-u, special edition s bonus EP-om s pet pjesama te iTunes gdje su dodane još dvije stvari. Ja imam izdanje sa EP-om na kojem su pjesme koje se ne razlikuju puno od ostatka materijala.

    Toplo bih vam preporučio ovaj album koji se razlikuje od današnjih pop albuma u kojima se uopće ne misli na kvalitetu glazbe, već koliko će se taj album prodati.

    Regina Spektor je vrlo dobra pjevačica-skladateljica, te očekujem da će se sve više probijati ka vrhu, jer do prije samo par godina za nju je znalo malo ljudi u New Yorku, a sada imamo i mi zadovoljstvo slušati kvalitetnu glazbu koju ona izvodi.

    Muziku podržava