Kampiranje u svijetu fantazija

    911

    Vexillum

    The Bivouac

    Datum izdanja: 21.09.2012.

    Izdavač: Limb Music

    Žanr: Folk Metal, Power Metal

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. The Wanderer’s Note
    2. Dethrone The Tyrant
    3. Dancing Goddess
    4. The Oak And Lady Flame
    5. The Hunt
    6. The Dream
    7. The Marketsquare Of Dooley
    8. The Way Behind The Hill
    9. Valhalla
    10. Letter From The Earth
    11. Megiddo
    12. The Last Inn

    Dolaze iz jednog od najpoznatijih talijanskih gradova, ‘kosotornjske’ Pise, najprije su se, od 2004. do 2007., zvali Shadow Vexillum, zadnjih pet godina samo Vexillum i dosta su nepoznati na metal sceni.

    Objavili su dva studijska izdanja, “The Wandering Notes” (2011.) i “The
    Bivouac
    ” (2012.) i zanimljiv su, solidan bend. Potencijala imaju, ali
    teško da će on doći do izražaja, jer je glazba koju prezentiraju nekako
    istrošena, bez obzira što u povijesti nije imala previše predstavnika.Ili bolje reći, bila je kratkog vijeka, a rijetki koji su se kako-tako održali na sceni su im zemljaci Elvenking. Dakle, sada je jasno da se Vexillum bavi kombiniranjem folka s power/heavy metalom, s time da su im ‘narodnjački’ horizonti širih razmjera, pa se čuju jasni i glasni utjecaji skandinavskog, keltskog, a bogme i bliskoistočnog melosa. Također, čuje se tu i dosta orkestralija, u nekim pjesmama i izraženije orijentale, a u sve je implementirana prirodnjačka onomatopeja, pa tako slušamo žubor vode, kišu, huk sova, rzanje konja, cvrkut ptica, pucketanje grana na vatri, glasne razgovore, što nas (ili bi bar trebalo) smješta u daleko povijesno okruženje, u nekakav phantasy world, o kakvom i govori album.

    Pjesme su slojevite, kombiniraju intenzivne i umirujuće momente, pune su brzih, glasnih power/heavy ritmova, nosećih refrena, epskog naboja, kombiniraju folk melodije s vrlo energičnim i glasnim riffovima, kratkim, proklizavajućim solažama i brzim bubnjevima. Pjevanje je tek nešto više nego solidno, ima se problema u povišenijim intonacijama, no povremeno se taj nedostatak zna uspješno prikriti pratećim pjevanjima. Ipak, ne toliko da ga se ne bi detektiralo i uočilo s kakvim se problemom susreće. Žestoki power/heavy, koje zaokružuju spomenuti momenti onomatopeje, karakterizira ‘borbeni’ bubanj, višeglasna ispomoć glavnom vokalu, melankoličniji, sporiji dio s violinom, te odvažnije keltske melodije, krije se u “The Wanderer’s Note“, agresiju od početka nudi “Dethrone The Tyrant“, broj s masivnijim riffovima, ali i umirujućim orkestralijama i pozadinskim, atmosferičnim klavijaturama.

    Muziku podržava

    The Oak And Lady Flame” intenzivna je power folk balada, s uvodnom akustičnom gitarom, keltskim folkom koji ‘izlazi’ iz flaute i gajdi, ozbiljnim miksom ženskih i muških vokala, te sočnijim gitarskim solom. Keltske melodije početak su brze i žestoke pjesme “The Hunter“, a orkestralijama je najviše nakrcana “Valhalla“, stvar s puno klavijatura, ali i snažnog vokalno/gitarskog heavya, kao i odjavnog huka sova, glasanja cvrčka, vjetra… Snažne gajde, uz sovin huk, uvode u pjesmu “Letter From The Earth“, s naglašenim srednjim ritmom, u kojem se i vokali bolje snalaze, nailazimo i na srednjevjekovno-romantičarske akustike, brži i energični power koje utišava orijentalni završetak, koji se provlači u pjesmu “Megiddo“, sa slojevitijim blindguardianskim gitarama, pojačanim dupliranjem bas bubnjeva, umirujućom središnjom orijentalnom ambijentalom, žestokim solom i odjavnim gajdama.

    Uglavnom, zanimljiv albumčić kojem je osnovni problem što kasni jedno deset, ako ne i koju godinu više, kada se na takve bendove ipak, bar malo, ozbiljnije gledalo i više ih se slušalo. No i ovako će naći svoju publiku, što mu može biti kakva-takva utjeha, bez obzira što ne može očekivati da će ona biti u velikom broju. U konačnici, na tako nešto, uz navedene okolnosti, navodi i kvaliteta benda, a i albuma.

    Muziku podržava