Kalifornizirani bend iz New Yorka

    998

    Yeasayer

    Fragrant World

    Datum izdanja: 21.08.2012.

    Izdavač: Secretly Canadian / Dallas Records

    Žanr: Alternative, Pop

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Fingers Never Bleed
    2. Longevity
    3. Blue Paper
    4. Henrietta
    5. Devil and the Deed
    6. No Bones
    7. Reagan’s Skeleton
    8. Demon Roads
    9. Damaged Goods
    10. Folk Hero Shtick
    11. Glass of the Microscope

    Iako je Yeasayer pop bend iz New Yorka, njihovo glazbeno srce je na drugoj obali Sjedinjenih Država, u Kaliforniji. Bendu je “Fragrant World” treći album, kojim pokušavaju povezati indie pristup pop suzvučju uz prisustvo psihodeličnih harmonija.

    Već prvo slušanje otkriva njihovu fascinaciju grupom Fleetwood Mac iz Buckingham-Nicks faze (nedavno su obradili “Second Hand News” s Macova albuma “Rumors”), a svako naredno konzumiranje njihovog novog albuma “Fragrant World” odaje da su tu fascinaciju potkrijepili dobrim glazbenim učenjem, usvajanjem i interpoliranjem ideja.To je pogotovo upalilo u “Henrietti“, vrsnom psihodeličnom epu koji će fuzionirati efektan orguljaški riff, funky ritam, malo trip-hopa, slojevitu strukturu pjesme i instrumentalne elektroničke međuigre. U bolje trenutke ubrajaju se i uvodna “Fingers Never Bleed” (zvučna tapiserija synthova podsjetit će na “Rhianon”, a i melodijska linija glavnog vokala ima nešto sa senzibilitetom Stevie Nicks), “Longevity” će plijeniti pažnju ‘pijanim’ gudačkim dionicama, a “Folk Hero Shtick” donosi neobičnu zajednicu melodijskih linija koje teško mogu skupa, ali na samoj snimci sasvim solidno funkcioniraju zajedno.Osim “Henriette”, drugi dragulj na albumu je zaključna “Glass of the Microscope” koja zvuči kao trip-hop Byrdsi, pogotovo podsjećajući na slavnu grupu u vokalnom aranžmanu.

    Loše strane uključuju povremeno prenapuhan zvuk, nedostatke svježine, kao i ‘slabu srž’ albuma. Gotovo na autopilotu i bez većeg emocionalnog uključenja složene “Devil and the Deed” i “No Bones” ne uspijevaju zadržati dramatiku i dubinu prethodnih pjesama, a nakon “Henriette” čine se još gore nego što doista i jesu.

    Iako album kao cjelina nije ujednačen, bolji dijelovi “Fragrant Worlda” mogli bi potaknuti koncertne promotore da ovaj bend uvrste u svoje želje za predstojeće ljetne festivale.

    Muziku podržava