Iz dubina zemlje

    1948

    Finntroll

    Ur Jordens Djup

    Datum izdanja: 28.03.2007.

    Izdavač: Spinefarm Records

    Žanr: Metal

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Gryning
    2. Sang
    3. Korpens Saga
    4. Nedgang
    5. Ur Djupet
    6. Slagbröder
    7. En Mäktig Här
    8. Ormhäxan
    9. Maktens Spira
    10. Under Tva Runor
    11. Kvällning

    Zima je na sjeveru bila duga i hladna, a rezultat toga je prava poplava novih albuma u svim podžanrovima metala, pa tako i u folk metalu. Finntroll je svoj četvrti studijski album, prigodnog naziva “Ur Jordens Djup” ili u prijevodu ‘iz dubina zemlje’ izdao nakon skoro 3 pune godine stanke. Jedan od razloga je bio i odlazak vokalista Tapia Wilske iz benda, kojeg je zamjenio relativno nepoznat, ali nikako amater Vreth, pravim imenom Mathias Lillmåns.

    No ništa drugo se nije bitno promjenilo; tu je još uvijek bio Henri Sorvali znan kao Trollhorn, poznat po svom radu u Moonsorrowu, još uvijek su tu veseli ritmovi i catchy pjesmuljci koji osvajaju na prvo slušanje, no daleko su od ičega što bi se moglo nazvati antologijskim albumom kojeg bi čovjek mogao poslušati kada, uvjetno rečeno, preraste metal.

    Jer doista, koliko god Finntroll bio zvanično popularan među mlađom populacijom, koliko god on priraste srcu u jednoj fazi glazbene odiseje kroz metal, toliko vas je u stanju dovesti do ludila u drugoj, kada vam jednostavno ti silni hummpa ritmovi prisjednu i od bendova kao što su Finntroll bježite glavom bez obzira. No ako se prisjetite koliko su samo svježe zvučili njihovi albumi “Midnattens Widunder” te “Jaktens Tid” i koliko si je Finntroll kao tada relativno mlad bend priskrbio pozornosti i obožavatelja, postaje jasno čemu nestrpljivost u vezi ovoga albuma.

    I tako je ove zime iz Spinefarm radionice izašao album koji na prvo slušanje zvuči uvjerljivo, ponešto zrelije, ali i malo mračnije od svog prethodnika. Naglasak je malo više stavljen na atmosferu, što se pokazalo pozitivnim poboljšanjem, pa se jedan dio ovog albuma, s obzirom na podosta folk ritmova i vještu uporabu klavijatura, može nazvati metaliziranom verzijom njihovog odličnog posve akustičnog EP-a “Visor Om Slutet”.

    Muziku podržava

    Drugi dio se više bazira na furioznim melodijicama na klavijaturama, kojima je podređen apsolutno svaki instrument, uključujući gitare. Tek se u pjesmi “Ormhäxan” pojavljuje pokoja stidljiva solaža, dok je ostatak albuma prožet tek simplističkim rifovljem koje ima funkciju pratećeg instrumenta klavijaturama. Pjesme kao što su “Korpens Saga” ili “Slagbröder” predstavljaju tipična Finntroll ostvarenja; brzi ritmovi, harmonika a la hummpa, klavijature u prvom planu i vokal koji nije puno drukčiji od onog Wilskinog.

    En Mäktig Här” je simpatična pjesma veselog tona sa potencijalom šlagera, dok se s cijelog albuma izdvaja sporija “Under Två Runor“, koja odiše epičnosti i sadržava lijep akustični break u sredini; cijela kompozicija više liči na black metal, ali i bitno odskače kvalitetom od cijelog albuma, pa bi Finntroll možda trebao razmisliti o tome da u svoje iduće albume ubaci i koju atmosferičniju, sporiju pjesmu.

    Album se završava posve akustičnom “Kvällning“, koja svojom dužinom očito popunjava samo mjesto na disku i nema neku realnu funkciju. Bajkovito, trollovima inspirirano, zaigrano, za uživanje alkohola uz šumsku vatru savršeno djelo, no isto toliko klišeizirano, dejavu izdanje, koje možete preskočiti u preslušavanju, osim ako niste zagriženi fan benda ili folk metala.

    Finntroll se puno više treba potruditi ako se misli nositi sa svom silom bendova koji su učili od njih a do tada – iz dubina zemlje, u jedno uho unutra, kroz drugo uho van.

    Muziku podržava