Istinski Paul-ovičan album

    1325

    Paul McCartney

    Ram (Archive Collection)

    Datum izdanja: 01.01.1970.

    Izdavač: Commercial Marketing

    Žanr: Pop, Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Too Many People
    2. 3 Legs
    3. Ram On
    4. Dear Boy
    5. Uncle Albert/Admiral Halsey
    6. Smile Away
    7. Heart of the Country
    8. Monkberry Moon Delight
    9. Eat at Home
    10. Long Haired Lady
    11. Ram On (reprise)
    12. The Back Seat of My Car
    1. Another Day
    2. Oh Woman, Oh Why
    3. Little Woman Love
    4. A Love for You
    5. Hey Diddle
    6. Great Cock and Seagull Race
    7. Rode All Night
    8. Sunshine Sometime

    Iako je povijesni revizionizam sinonim za opravdavanje zločinačkih ideologija na mala vrata i naknadno pametovanje, nanovo izdano deluxe izdanje Paula i Linde McCartney “Ram” svjedoči da je katkad revizija nužna radi kršenja nekih mitova.

    Naime, nema ništa loše doli postati povijesni revizionist i otkriti da je stari dobri Paul imao podcijenjene dragulje koji su zbog prevelike usredotočenosti na hitove posve ispadali s kritičarskog radara.

    Album “Ram“, objavljen 1971., u to je doba požnjeo svu silu negativnih komentara, a među najglasnijima (a i najzlobnijima) bili su nekadašnji Paulovi kolege iz The Beatlesa. Lennon je na albumu “Imagine” pucao po McCartneyu iz svih raspoloživih sredstava, a Ringo i George rezimirali su da ne čuju previše dobrih Paulovih pjesama. Kako su John, Ringo i George bili u krivu!

    Kad se prašina slegne, “Ram” je kolaž ekscentričnih, inventivnih melodija kakve možemo čuti na bilo kojem albumu eksperimentalnog popa, a pjesama ne da nema dobrih, nego ih nema loših. McCartney zvuči nadahnuto, ponovno pozitivno nakon bolnog razlaza s The Beatlesima, motiviran da poglavlje s bubama stavi na stranu. Svaka nota ima svoju svježinu, a još impresivnije zvuči činjenica da je na “Ramu” većinu instrumentalnih dionica odsvirao sam Paul, uz ispomoć supruge Linde na pratećim vokalima, te muzičara koji će u budućnosti činiti jezgru budućeg benda The Wings.

    Muziku podržava

    Paul se uvijek volio igrati s naoko nespojivim glazbenim momentima koji spojeni zajedno zvuče sjajno, što je demonstrirao na malim remek-djelima “Uncle Albert/Admiral Halsey” i “Back Seat of My Car”, koje predviđaju dolazak velikih Queenovaca.

    Drugi izvor inspiracije bila je ostavština grupe The Band, što se može čuti na marširajućoj “Monkberry Moon Delight” (vokal kao da imitira pokojnog Levona Helma) i “Eat At Home“. Treći izvor su tihi folk brojevi, kao što su “Ram On“, “Heart of the Country” te najpoznatiji singl “Another Day“, prisutan na drugom disku. Ima i rock’n’rolla (“Too Many People“) kao i pop-kabareta (“Dear Boy“), odnosno, svega što je Paul volio i dobro radio u pop muzici.

    U prenesenom smislu “Ram” je Paulov “Exile On The Main Street”: obje su ploče objavljene u sezoni 1971./72., inicijalno su se srele s mlitavim kritikama, dobro su prošle na top-listama, odišu izvođačkom i autorskom lakoćom stvaranja, sadrže praktički sve što njihovi vrli autori vole slušati i po čemu su poznati, te zvuče podjednako i kao odušak od svega i kao ambiciozno remek-djelo.

    Iz današnje perspektive “Ram” zvuči kao prvoklasni album alternativnog popa, koji bi bio cijenjen, mažen i pažen u underground krugovima, samo što je njegov autor u ušima snobova alternativne muzike ‘ljigava komercijala’ i “onaj koji je napisao “Ob-la-di, ob-la-da” i druge melodije za stare tete”. Maknu li se predrasude na stranu, u 43 minute “Rama” i još pola sata na bonus disku mnogo je briljantnih trenutaka za slušanje i izučavanje.

    Muziku podržava