Hrabar pokušaj iz dvije krajnosti

    867

    Icarus Down

    The Burning Water Project

    Datum izdanja: 01.12.2009.

    Izdavač: IcarusDown.net

    Žanr: Eksperimental, Hardcore

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Answers
    2. Venus
    3. Slap Slit Stitch Up
    4. Jacobs Last Stand
    5. Never To Create A Ripple In The Calm
    6. Isolated Ice Storm
    7. The Revelation Of Hidden And Dark
    8. Madness State
    9. Scars Show
    10. Victory
    11. Twenty Second Rubik
    1. Ricochet
    2. Swift Good Moments
    3. Moves
    4. Push Me
    5. 09.18.2035.16.35
    6. Beluga Deathtrap
    7. Minus All
    8. Cushion Of Distance
    9. Oris
    10. Mould
    11. Sunblock
    12. Take 5 More

    Svojim prvim konkretno izdanim albumom slovenski Icarus Down predstavili su se u svom pravom i logičnom svjetlu.

    Budući da se cijeli svijet sve više i više igra s muzičkim
    filozofiranjem, snimaju se remixevi ultra-uspješnih albuma koji su
    izašli pred nekoliko mjeseci, i susjedi su se odlučili za malo
    diskografskog eksperimentiranja.

    Osim što je svojevrsni dupli album ‘Digital / Analog‘ izašao samo na Internetu (i to besplatno!), radi se o uredno podijeljenim pjesmama na upravo ono što i naslovi kažu – digitalne i analogne. Jedino što nisam uspio saznati jesu li obje polovice složene od kombinacije novih stvari i starih demoa, ili je to slučaj samo s ‘analognom’ polovicom.

    ‘Digitalna’ polovica upućuje na digitalno moderno doba i onaj mehanizacijski pogled na muziku. Danas se u kućnoj radinosti boljeg kompjutera može napraviti čudo, pa su Icarus Down iskoristili sve digitalne remiksirajuće igrarije kojima bi mogli složiti hrpu buke obojane svakojakim sintisajzerima, instrumentima i vokalima, a sve skupa prekriveno hrpetinom efekata.

    Muziku podržava

    Atonalni trenuci prisutni su gotovo svugdje, pa “Answers” podsjeća na neki luđi projekt China Morena, a mirniji trenuci (“Jacobs Last Stand” i “The Revelation of Hidden and Dark“), iako lakši i tiši, ne vuku ni na kakvu komercijalniju stranu. Jako puno dobrih beatova i sampleova (“Madness State“) proletjelo je dijelom albuma koji će rijetko kome biti slušljiv.

    Ona druga polovica, baš kao da su odlučili preskočiti onu sredinu po kojoj su prepoznatljivi, je, ne samo analogna u smislu način snimanja i korištenja instrumenata, nego čak i lišena ikakvih distorzija i žestine. Ne baš unplugged, ali akustično i nježnije, u svakom slučaju zvuči simpatično.

    Ricochet” je Incubus ovog podneblja, a ono što se kasnije primjećuje je puno glazbenih gostovanja. Glupog naziva “09.18.2035.16.35” i “Oris” ugostile su ugodan ženski vokalić, a green-peaceovsko ime “Beluga Deathtrap” klavir na tragu Coldplay i Radiohead.

    Cijela priča je, za jedan ‘lokalni’ europski bend jako hrabra, a meni malčice i nelogična. U vrijeme kada na prste jedne ruke možemo izbrojiti vrijedne bendove s naših prostora, možda bi bilo svrsishodnije snimiti još jedan bombastičan ‘klasični’ album nego se igrati sa strpljenjem prosječnog slušatelja.

    Muziku podržava