Gorillaz “Cracker Island”: Predivna kolekcija pop pjesama

    2479

    Gorillaz

    Cracker Island

    Datum izdanja: 24.02.2023.

    Izdavač: Parlophone/Warner Records

    Žanr: Alternative, Elektronika, Pop, Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Cracker Island (Feat. Thundercat)
    2. Oil (Feat. Stevie Nicks)
    3. The Tired Influencer
    4. Silent Running (Feat. Adeleye Omotayo)
    5. New Gold (Feat. Bootie Brown And Tame Impala)
    6. Baby Queen
    7. Tarantula
    8. Tormenta (Feat. Bad Bunny)
    9. Skinny Ape
    10. Possession Island (Feat. Beck)

    Što se tiče Gorillaza, moram priznati da sam pomalo romantik. Kad su se pojavili, bio sam poprilično začuđen tom novom Albarnovom reinkarnacijom, ali vrlo brzo sam ih zavolio jer su redali odlične singlove, a sve je kulminiralo odličnim prvijencem “Gorillaz” koji mi je i danas stup cijelog njihovog postojanja. Sve nakon toga mogu sažeti u uspone i padove, s napomenom da mi nijedno naredno izdanje nije bilo niti približno uspješnom debiju. U međuvremenu sam ih i čuo uživo, te sam s njima u tom trenutku ‘završio’ misleći da me više ne mogu obradovati.

    Tijekom 2020. ideja je bila pozivati goste i napraviti novi album. Došla je pandemija, pa se sama ideja činila još genijalnija, ali kako su mjeseci odmicali, tako je bilo jasno da nisu sve suradnje kliknule (osobno, najgora stvar mi je bila “Strange Timez” (featuring Robert Smith), a najbolja “Désolé” (featuring Fatoumata Diawara)), dok je rezultat sumiran u vidu albuma “Song Machine, Season One: Strange Timez”. Nastavak te priče nismo dobili, već su objavili novi ‘regularni’ album “Cracker Island”.

    Muziku podržava

    U konačnici, “Cracker Island” se ne razlikuje previše od prošlog albuma kad gledamo ‘zvjezdana gostovanja’, pa slobodno možemo zaključiti da je izvorni plan bio odmah napraviti ‘season two’. Razlika je u tome što je ovaj album mnogo zaokruženiji, te kad Albarn nije mogao pronaći adekvatnog gosta, završio je pjesmu unutar svog tima. Zato ovaj album jest mnogo prohodniji, opušteniji, laganiji i po meni najzanimljiviji nakon spomenutog prvijenca.

    Jednostavno, sve ono što smo godinama zavoljeli kod Gorillaza ovdje je stopljeno u kulersku rapsodiju elektro-pop zvuka koji se ne libi otići u funk, disco ili jednostavno biti ležerni kao synth glazba ’80-ih na plažama karipskih otoka.

    Ovdje nema neke pjesme koja bi momentalno mogla postati megahit, da ju slušaš do iznemoglosti, iako prekrasnih pjesama ima na pretek. Upravo je to snaga ovog albuma, odnosno lagano klizi jer je melodično izvrsno posložen, nema nikakvih iskakanja iz tračnica, već izgara svojom emocijom od početka do kraja…

    Posebno je dojmljiva druga polovica albuma jer “Baby Queen” je nešto najdivnije što je Albarn napravio posljednjih dekadu ili dvije, a potom i “Skinny Ape” koja malo vuče na rani MGMT oplemenjen novim Gorillaz zvukom… To su moji favoriti, ali vjerujte mi, i ostatak je gotovo u tom rangu (što se dalo i čuti s cijelom serijom ranije objavljenih singlova).

    “Cracker Island” je pravi osunčani album, iako je izašao još u zimskim mjesecima, te pokazuje da Albarn i Gorillaz imaju još mnogo toga za reći! Što se mene tiče, ovo je najbolje što su složili još od uvodnog albuma, te sam ga preslušao vjerojatno već sad više puta nego zajedno ovih šest albuma između…

    Muziku podržava