Glupo ime, ali dobra mjuza

    1842

    SBTRKT

    SBTRKT

    Datum izdanja: 27.06.2011.

    Izdavač: Young Turks / Dallas Records

    Žanr: Elektronika

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Heatwave
    2. Hold On
    3. Wildfire
    4. Sanctuary
    5. Trials of the Past
    6. Right Thing to Do
    7. Something Goes Right
    8. Pharoahs
    9. Ready Set Loop
    10. Never Never
    11. Go Bang

    SBTRKT se čita kao ‘subtract’, a ovog DJ-a bi se moglo naveliko slušati narednih godina ako nastavi ovakvim tempom.

    Možemo reći da je zadnjih godina elektronska glazba ponovno zapela u šablonama i da ima vrlo malo onih koji pokušavaju učiniti nešto upečatljivo. Tako je bilo i prije ere najveće ekspanzije dance punka, a tako je i danas kada je i dance punk pomalo zapeo na sive grane monotonije.

    Kako se iz takve letargije podići teško je reći, ali albumi poput “SBTRKT” istoimenog autora pokazuju da se minimalističkim pristupom i zaigranim temama može postići mnogo u žanru koji može još malo toga novog ponuditi. Možda se varam, ali ovo je dobar put ka osvježenju elektronike.Kroz jednostavne melodije koje balansiraju od laganog dancea do housea, a dotiču se i trip hopa, duba i mnogih inih žanrova između. Odmah moraju pasti usporedbe s ovogodišnjim izdanjima kao što su albumi Jamieja Woona i Jamesa Blakea zbog srodnosti u zvuku što je svakako dobro za SBTRKT jer će tako lakše doći u žižu zbivanja.

    Za razliku od albuma spomenutog dvojca, SBTRKT je eksperiment s post house elementima posložio na vrlo dojmljiv pop način koji daje mnogo bolju protočnost albuma nego što je imaju “James Blake” i “Mirrorwriting”. Hoće li to ili medijska pompa biti presudan faktor vidjet ćemo, ali zasad je ovo sigurno elektronski album na kojeg vrijedi baciti pare.

    Muziku podržava

    Kao i kod mnogih sličnih DJ albuma, vokali se izmjenjuju u pjesmama, a svi su vrlo nježni i ukomponirani tako da same melodije isplivaju u prvi plan. Takva dominacija fino ugođenih vokalnih i instrumentalnih tema albuma “SBTRKT” djeluje vrlo sigurno, kao da bi se mogla bezbrižno puštati jedna pjesma za drugom u nekom klubu, a da se ne shvati da je riječ o istom autoru jer se malo toga ponavlja.

    Malo je elektronskih bendova i izvođača koji u ovo vrijeme mogu mijenjati tijek glazbe kao što su u počecima radili Kraftwerk i srodnici, ali to ne znači da moramo biti lišeni zanimljivih materijala plesne orijentacije.

    Koliko god glupo ime bilo SBTRKT (moglo bi se dogoditi da zbog toga bude i zakinut u eventualnoj budućoj slavi) jer ga normalan čovjek ne bi mogao pročitati tako kako piše (a neće uvijek biti ‘objašnjenja’ za čitanje), ne mora biti zapreka u uživanju u albumu jer kada se otvori zamaskirana lutka s naslovnice, počinje avantura koja bi mogla dobiti zajednički crtić kakvog nam je Daft Punk pružio prije deset godina. To bi bila prava točka na i…

    Muziku podržava